Uwaga! Policja przypomina: "Przed nami ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego" Sprawdź, co się zmieni?

2021-05-08 15:00 Alicja Guz
Uwaga! Policja przypomina: Przed nami ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego Sprawdź, co się zmieni?
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne przejścia dla pieszych

Już niedługo zajdą ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Lepiej zapoznać się z nimi wcześniej, by później nie mieć niemiłej niespodzianki w skrzynce na listy. Dwie nowelizacje uregulują prawnie m.in. kwestię hulajnóg elektrycznych, a także zmienią zasady pierwszeństwa pieszych w obrębie przejść dla pieszych. Co się zmieni i kogo dotknął wprowadzane zmiany? Sprawdź!

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego! Co istotne, dotknął one wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się po polskich drogach. Powinni oni zapamiętać dwie ważne daty: 20 maja i 1 czerwca 2021 roku. To właśnie wtedy zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone poprzez dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym.

NIE PRZEGAP: Strzelanina na Gocławiu. Wstrząsające relacje świadków: Mężczyzna cały we krwi, szedł w amoku z nożem [ZDJĘCIA]

- Każdy użytkownik dróg, niezależnie czy porusza się pieszo, jeździ rowerem, autem czy choćby hulajnogą, powinien zapoznać się z nowymi regulacjami prawnymi, aby móc bezpiecznie i bez narażania się na konsekwencje prawne przemieszczać się po naszych drogach - apeluje policja.

Co się zmieni 20 maja?

Wśród zmian, które zaczną obowiązywać w 20 maja, jest kwestia m.in. popularnych obecnie hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. - Przepisy będą jasno określać zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego - informuje policja.

Jak podaje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z zespołu prasowego KWP we Wrocławiu, w Prawie o ruchu drogowym pojawią się trzy nowe definicje. Będą to:

  • Urządzenie wspomagające ruch, czyli urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, które są przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej i napędzane siłą mięśni
  • Hulajnoga elektryczna, czyli pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
  • Urządzenie transportu osobistego, czyli pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe

Urządzenie wspomagające ruch - nowe zasady od 20 maja

Zgodnie ze zmianami w przepisach, osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch będzie musiała korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.

Co więcej, na drodze dla rowerów będzie obowiązywał ją ruch prawostronny. Jeśli zaś będzie korzystać ona z chodnika albo drogi dla pieszych, będzie musiała zgodnie z nowymi przepisami poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu, a także nie utrudniać jego ruchu.

W momencie przejeżdżania przez jezdnię osoba ta będzie musiała zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.

Hulajnoga elektryczna - nowe zasady od 20 maja

Zgodnie z nowymi przepisami, kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Należy pamiętać, że korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, będzie on zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

- Kierujący hulajnogą elektryczną będzie obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - podaje policja.

Będzie jednak wyjątek od tej zasady. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną będzie możliwe wyjątkowo w sytuacji, gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Warto również pamiętać, że:

  • Dopuszczalna prędkość z jaką będzie można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego wynosi 20 km/h
  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  • Zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze dzieciom w wieku do 10 lat (Uwaga: Dopuszczać się będzie kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej)

Urządzenie do transportu osobistego - nowe zasady od 20 maja

Zmiany w przepisach ruchu drogowego regulują również korzystanie z urządzeń do transportu osobistego. Od 20 maja kierujący urządzeniem transportu osobistego będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli będzie ona wyznaczona dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Z kolei korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego urządzeniem transportu osobistego będzie możliwe wyjątkowo w sytuacji, gdy będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów.

Co się zmieni 1 czerwca?

Już od 1 czerwca zmienią się przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. - Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową - tłumaczy policja.

Piesi - co się zmieni od 1 czerwca?

Ważna zmiana jeśli chodzi o pieszych. Od 1 czerwca pieszy w obrębie przejścia dla pieszych będzie miał pierwszeństwo. Oznacza to, że pieszy również wchodząc na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, będzie musiał zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Uwaga: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Co więcej, zmiany w przepisach definitywnie zabraniają pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący - co się zmieni od 1 czerwca?

Zmiany w prawie, które wejdą w życie 1 czerwca obejmą również kierowców. Jak podaje policja, "kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście".

Co więcej, wprowadzony zostanie również zachowanie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej. Oznacza to, że kierowca podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie musiał zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. - Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania - wyjaśnia policja.

Dodatkowo nowe przepisy ujednolicą dopuszczalne prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory. Oznacza to, że prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1 czerwca będzie wynosić 50 km/h bez względu na godzinę. Dla przypomnienia, do tej pory między godziną 23 a 5 rano prędkość ta była podwyższona do 60 km/h. Uwaga: Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Strzelanina na Gocławiu. Zwłoki w pralni
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE