Uwaga! W Warszawie wprowadzono obszary ZAGROŻONE. Zakazy dla mieszkańców

i

Autor: archiwum Uwaga! W Warszawie wprowadzono obszary ZAGROŻONE. Zakazy dla mieszkańców

Uwaga! W Warszawie wprowadzono obszary ZAGROŻONE. Zakazy dla mieszkańców

2021-11-13 7:11

Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 84 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Osiem z nich to przypadki odnotowane na terenie stolicy - w Wesołej, Wawrze i na Targówku - poinformowało biuro prasowe warszawskiego ratusza. W związku z sytuacją, władze stolicy wprowadziły nowe obszary zagrożone. Obowiązują na nich zakazy dla mieszkańców.

Pod koniec października wojewoda mazowiecki wydał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, w którym wskazano obszary zagrożone. W Warszawie poza dotychczasowymi dzielnicami - Wawrem i Wesołą - jako obszary zagrożone wskazano również Rembertów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską) i Pragi-Południe (ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowskiej). To oznacza, że na mieszkańców tych dzielnic wprowadzone zostają liczne ograniczenia. 

Na terenie tych dzielnic obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające - poinformował stołeczny ratusz.

Szczepienia lisów. Zrzucą preparat z samolotów!

Między 15 a 30 listopada br. na terenie województwa mazowieckiego prowadzona będzie jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy – Las Bielański, Las Młociński, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Rembertowski, Lasek na Kole, Łazienki Królewskie, lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze.

Przez dwa tygodnie od momentu wyłożenia szczepionki właściciele czworonogów powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Ewentualny kontakt pupila z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Z uwagi na to, że lisy nie przyjmą szczepionki z zapachem człowieka, przynęty nie powinni dotykać również mieszkańcy.

Objawy wścieklizny. Jak ją rozpoznać?

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Warszawa zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Nakleili papierowe rozkłady na elektroniczne tablice! Szok na Warszawie Gdańskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki