Dzięki Funduszowi wybudzony ze śpiączki Janek ma własny pokój

2019-10-10 8:05 Materiał Partnerski
Dzięki Funduszowi wybudzony ze śpiączki Janek ma własny pokój
Autor: Materiały Prasowe

Janek został potrącony przez samochód i przez 6 miesięcy przebywał w śpiączce. Gdy udało się go z niej wybudzić, przed chłopakiem była jeszcze długa rehabilitacja. Pomógł mu Fundusz Sprawiedliwości – Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z Małopolski wyremontował mu pokój, dostosował do jego potrzeb łazienkę i zapewnił sprzęt rehabilitacyjny. Dzięki temu Janek powoli dochodzi do zdrowia.

Janek przechodził przez jezdnię w Klukoszowej (woj. małopolskie). Jeden samochód go przepuścił, ale kierowca jadący z przeciwka nie zauważył chłopaka. Janek odniósł w wypadku poważne obrażenia i zapadł w śpiączkę. Na szczęście w Klinice „Budzik” akurat zwolniło się miejsce. Po intensywnej rehabilitacji udało się Janka wybudzić. Jednak długotrwała śpiączka pozostawiła po sobie ślad. Chłopak musi kontynuować rehabilitację. – Muszę pracować nad równowagą, bo mam problemy z chodzeniem – mówi Janek. Jego stan powoli się jednak poprawia, zwłaszcza że Janek bardzo intensywnie pracuje. Miejscowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (Stowarzyszenie Podhale – Nasz Dom), finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości, wyremontował chłopakowi sypialnię i pokój do ćwiczeń na poddaszu, sfinansował też sprzęt rehabilitacyjny, m.in. bieżnię i rower, na których Janek wykonuje ćwiczenia zalecone przez lekarza. Wyremontowana została także łazienka. Zamontowano w niej sprzęty i poręcze, które pomagają wciąż niepełnosprawnemu chłopakowi być samodzielnym. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc Jankowi – mówi Ewa Nykaza, mama Janka.

 

 

 

Fundusz pozwala na udzielanie kompleksowego wsparcia
MARCIN WARCHOŁ, wiceminister sprawiedliwości
MARCIN WARCHOŁ, wiceminister sprawiedliwości

Obszary działań Funduszu Sprawiedliwości to m.in. udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, udzielanie pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym i przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Program pozwala na „świadczenie kompleksowego wsparcia eksperckiego i materialnego.

Biuletyn Funduszu Sprawiedliwości:

Ministerstwo sprawiedliwści
Autor: Fundusz Sprawiedliwości