Fundusz pomaga dziewczynce rannej w strzelaninie

2019-10-10 9:17
Fundusz pomaga dziewczynce, rannej w strzelaninie
Autor: Materiały Prasowe

Oliwka (12 l.) została ciężko ranna w strzelaninie w szkole podstawowej w Brześciu Kujawskim. Trzy kule, które omal nie pozbawiły jej życia, padły z broni byłego ucznia tej samej szkoły Marka N. (18 l.). Choć od tragedii minęły już ponad cztery miesiące, dziewczynka i jej rodzice nadal wymagają pomocy.

Napastnik wdarł się do szkoły przez uchylone okno, z tyłu budynku. Chciał zabić jak największą liczbę osób. Według nieoficjalnych informacji 18-latek miał problemy psychiczne i był leczony po tym, jak zaatakował jedną z uczennic maczetą. Z broni kilka razy strzelił do woźnej, ranna kobieta trafiła do szpitala. Oliwka także została trzykrotnie postrzelona. Pierwsza kula przeszła po nerce dziewczynki, zaledwie o 1 cm mijając rdzeń kręgowy. Druga – zahaczyła o nerw i zatrzymała się w prawym udzie Oliwii. Trzecia kula przeszyła na wylot ciało dziewczynki, tuż powyżej płuca. Oliwia wyszła ze szpitala po ponad dwóch tygodniach. Jednak jej leczenie i rehabilitacja potrwają jeszcze długo. Dziewczynce i jej rodzicom pomaga m.in. Fundusz Sprawiedliwości.

Wsparcie psychologa

Dziewczynka jest cicha i nieśmiała. Po opuszczeniu szpitala otrzymała kompleksową pomoc, zapewnioną przez Fundację Dies Mei (pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości). Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zapewnił Oliwii wsparcie psychologa. Dziewczynka bardzo chętnie podjęła współpracę z panią psycholog, co ogromnie cieszy jej opiekunów. Opieką psychologiczną otoczeni zostali także rodzice dziewczynki. Trudno wyobrazić sobie, co przeżyli, gdy dowiedzieli się, że ich córeczka została ranna w strzelaninie. Potem czuwali przy jej szpitalnym łóżku, drżąc o jej życie i zdrowie.

Rehabilitacja po postrzale

Zgodnie z zaleceniami lekarza, aby całkowicie powrócić do zdrowia, Oliwia musi zostać objęta rehabilitacją. Najwcześniej można było ją rozpocząć dwa miesiące po zdarzeniu. W związku z tym Fundusz Sprawiedliwości skierował Oliwię do Fundacji „Subvenio” z Łodzi, która ma udzielić dziewczynce pomocy w dostępie do rehabilitacji (Fundacja „Subvenio” otrzymała finansowe wsparcie Funduszu na tego typu działalność). Niestety Oliwia cierpi na idiopatyczne zapalenie stawów, co utrudnia prowadzenie rehabilitacji.

Pomoc prawna

Ojciec Oliwii, pan Arkadiusz robi wszystko, by pomóc swojej ukochanej córce. Jednak potrzebuje dużego wsparcia ze strony prawnika. Obecnie samodzielnie podejmuje wszystkie ważne decyzje, ale nie jest w stanie opłacić usług prawniczych, bowiem sam utrzymuje całą rodzinę. Matka dziewczynki choruje i nie może pracować.

Pomoc materialna

Rodzina Oliwii mieszka w bardzo trudnych warunkach. Trzyosobowa rodzina zajmuje jeden pokój i mieszka na około 25 metrach. To nie sprzyja rekonwalescencji ciężko rannej dziewczynki. Pan Arkadiusz szuka mieszkania, w którym Oliwia miałaby swój pokój. Rodzinie finansowo pomaga Fundacja Dies Mei. Nie zapomniano o świadkach. Fundusz Sprawiedliwości, działając poprzez dotowane przez siebie organizacje społeczne, objął pomocą psychologiczną dzieci ze szkoły, w której doszło do strzelaniny. Takie wydarzenia wpływają bardzo negatywnie na dziecięce samopoczucie oraz psychikę. Psycholog przeprowadził zajęcia z dziećmi z klasy, w której doszło do zdarzenia. Ustalił, że dwoje dzieci potrzebuje dłuższego wsparcia. Będą one uczęszczać na psychoterapię. Pomocą został również objęty personel administracyjny ze szkoły, zwłaszcza woźna, która odniosła w obrażenia w ataku.

Zalecenia dla innych Ośrodków

Fundacja Dies Mei ma opracować zalecenia dla innych Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, jak postępować w podobnym przypadku.

Tu otrzymasz wsparcie Aby dowiedzieć się, gdzie otrzymać pomoc:

  1. Wejdź na stronę www. funduszsprawiedliwosci.gov.pl
  2. Wybierz opcję „Potrzebujesz pomocy”, a następnie „Znajdź ośrodek pomocy”. Zostaniesz przeniesiony na stronę z wykazem ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości i punktów lokalnych.
  3. Wpisz w okienku nazwę swojej miejscowości. Wyświetli się lista z placówkami znajdującymi się w twojej okolicy oraz mapa.
  4. Po kliknięciu nazwy konkretnej placówki na liście dowiesz się, pod jakim adresem ona działa i w jakich godzinach jest czynna.

Jak może pomóc Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Oliwii pomaga Fundacja Dies Mei. Jest ona jednym z wielu podmiotów prowadzących Ośrodki Pomocy Ofiarom Przestępstw, które działają w całym kraju z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Powołano już 51 placówek regionalnych i 283 punkty lokalne. I ta sieć wciąż rośnie. Ośrodek Fundacji Dies Mei finansuje okresowe dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych, opłat za energię cieplną, energię elektryczną, gaz, wodę, opał, odbiór nieczystości. Może również pokrywać koszty czasowego zakwaterowania lub udzielić schronienia. Ośrodek jest gotowy dostosować mieszkanie lub dom do potrzeb osoby pokrzywdzonej w przypadku, gdy w wyniku przestępstwa utraciła ona sprawność.

My także możemy pomóc Oliwii

Parafialny zespół Caritas przy P.P.W. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach prowadzi zbiórkę na rzecz rodziny Oliwii. Wpłaty należy kierować na rachunek należący do Parafialnego Zespołu Caritas: 45 1020 3437 0000 1902 0151 0353

 

 

 

Biuletyn Funduszu Sprawiedliwości:

Ministerstwo sprawiedliwści
Autor: Fundusz Sprawiedliwości