Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

i

Autor: EPA/IVAN AGNEZOVIC/PAP Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Tragedia w Chorwacji

Wypadek w Chorwacji: 12 osób nie żyje. Zmiana kierowców tuż przed wypadkiem! [ZAPIS RELACJI]

Tragiczny wypadek polskiego autokaru pod Zagrzebiem. Niepokojące doniesienia docierają z Chorwacji. W sobotę, 6 sierpnia 2022 r., o godz. 5:40 na autostradzie A4 pod Zagrzebiem rozbił się polski autokar z pielgrzymami jadącymi do miejscowości Medjugorie. Zginęło 12 osób, a 32 osoby zostały ranne. Na bieżąco przekazywaliśmy wam informacje dotyczące tragicznego wypadku. Zapis relacji na se.pl znajdziecie poniżej.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

W sobotę, 6 sierpnia o godz. 5:40 autokar z polskimi tablicami rejestracyjnymi zjechał z drogi i wpadł do przydrożnego rowu. 12 osób zginęło, a 32 doznało obrażeń ciała. Poszkodowani trafili do szpitali w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakovcu. Stan 19 osób określa się jako ciężki. Niektórzy poszkodowani musieli być operowani. Cztery osoby przyleciały już do Polski.

Czytaj więcej: Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. Nie żyje kilkanaście osób

MSZ uruchomiło specjalną infolinię. Informacje o poszkodowanych w wypadku można uzyskać pod chorwackim numerem telefonu: +385 148 99 414.

Wypadek pod Zagrzebiem - zapis relacji na żywo

Co wydarzyło się pod Zagrzebiem? Jak doszło do wypadku polskiego autokaru? Kim są ofiary? Na bieżąco zbieraliśmy informacje dotyczące tragicznego wydarzenia w Chorwacji i przekazywaliśmy je w SE.pl. Zapis relacji znajdziecie poniżej!

Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji (SE.pl)

10:25

Organizatorem pielgrzymki do Medjugorie było biuro podróży z Warszawy. Autokar wyjechał z Częstochowy - poinformował na antenie TVN24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

10:35

10:38

"Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie" - poinformował szef lokalnej straży pożarnej Żeljko Nagy. Zaznaczył, że rannych przewieziono do szpitali karetkami i podkreślił, że nie wie, w jakim stanie są poszkodowani. Nagy przekazał, że wszystkie osoby wydobyto z autokaru. Przyczyna wypadku nie jest znana.

10:47

Polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię. Numer w poniższym tweecie.

10:55

O pomocy poszkodowanym i ich rodzinom pisze też prezydent Andrzej Duda:

11:14

Jedną z prawdopodobnych przyczyn wypadku jest zaśnięcie kierowcy za kierownicą. Okoliczności zdarzenia wyjaśni specjalne śledztwo. Zabezpieczony zostanie m.in. wrak autokaru i przesłuchani zostaną świadkowie.

11:25

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kierowca zasnął za kierownicą?
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kierowca zasnął za kierownicą?

Jedną z prawdopodobnych przyczyn wypadku jest zaśnięcie kierowcy za kierownicą. Okoliczności zdarzenia wyjaśni specjalne śledztwo. Zabezpieczony zostanie m.in. wrak autokaru i przesłuchani zostaną świadkowie.

11:30

Kondolencje dla rodzin ofiar przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

11:35

Medycy Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej wylatują do Chorwacji, by nieść pomoc rannym i przygotować transport do kraju - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

11:40

Dziennikarz Tomasz Terlikowski zaapelował o modlitwę w intencji ofiar wypadku w Chorwacji

"Nasze życie jest wędrówką ku Komuś, pielgrzymką. Każdego z nas czeka przejście. Oby nie nagłe i nie niespodziewane, oby z czasem na przygotowanie"

- napisał min. na Twitterze

11:45

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina potwierdził na antenie TVN24, że wszystkie ofiary wypadku autokaru pod Zagrzebiem to obywatele Polski.

11:48

"Chorwacja solidaryzuje się z Polską i jej obywatelami w obliczu tragicznego wypadku polskiego autokaru, do jakiego doszło na autostradzie A4"

- napisał na Twitterze szef MSZ Chorwacji Gordan Grlić Radman. Poinformował również, że rozmawiał przez telefon z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Polityk podczas rozmowy przekazał wyrazy współczucia w związku z wypadkiem i wyraził nadzieję na szybkie wyzdrowienie poszkodowanych.

"Chorwaci solidaryzują się z Polską i jej obywatelami"

- dodał Gordan Grlić Radman.

12:03

Ważną rolę w podróży autokarem odgrywają pasy bezpieczeństwa. Jak powiedział na antenie TVN24, młodzi ludzie często nie zapinają pasów, co w momencie wypadku może prowadzić do bardzo poważnych urazów kończyn, w tym nawet do dekapitacji. Zapinanie pasów pozwala uniknąć takich sytuacji, dlatego warto pamiętać o ich stosowaniu.

12:10

Jak poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina, wśród pielgrzymów było 3 księży i 6 zakonnic. Pozostali uczestniczy pielgrzymki to osoby świeckie.

12:32

W polskim autobusie jechały 43 osoby, możliwe, że ktoś jest uwięziony pod autobusem, czekamy na pełną listę pasażerów - oświadczył na konferencji prasowej w mieście Varażdin chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.

12:43

Chirurg o urazach ofiar wypadku. Wstrząsające słowa
Chirurg o urazach ofiar wypadku. Wstrząsające słowa

Ponad 30 osób, które brały udział w wypadku polskiego autokaru, przebywa pod opieką lekarzy. O ich urazach wypowiedział się chirurg ze szpitala w Zagrzebiu.

12:46

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Wiemy, skąd byli pielgrzymi
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Wiemy, skąd byli pielgrzymi

Wiemy, skąd byli pielgrzymi, którzy brali udział w tragicznym wypadku pod Zagrzebiem.

12:50

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki złożył kondolencje rodzinom ofiar.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Swoją modlitwą obejmuję wszystkich poszkodowanych, zapewniając o mojej duchowej bliskości i wsparciu. Składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinom tych osób, które poniosły śmierć, a zmarłych powierzam Bogu"

– napisał abp Stanisław Gądecki.

12:54

"12 policjantów zostało skierowanych do pomocy poszkodowanym w wypadku autokaru w Chorwacji przy zabezpieczeniu bagaży oraz by służyć pomocą poszkodowanym, znajdującym się szpitalu w Zagrzebiu"

- poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

13:05

Jak poinformował na antenie TVN24 rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, ustalono przewoźnika i listę pasażerów autokaru, który rozbił się na autostradzie A4 pod Zagrzebiem. Dane przekazano stronie chorwackiej.

Trwa ustalanie przebiegu trasy, zmian kierowców i wszelkich okoliczności tragedii. Polscy policjanci prowadzą również rozmowy z poszkodowanymi.

13:19

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, autokar został wyprodukowany w 2011 r. Pojazd posiadał aktualne przeglądy. Badanie techniczne było ważne do grudnia 2022 r.

13:22

Uczestnicy festiwalu Pol'and'Rock, który odbywa się pod Czaplinkiem (woj. zachodniopomorskie) uczcili pamięć ofiar wypadku pod Zagrzebiem minutą ciszy.

13:32

Ratownik medyczny Marcin "Borkoś" Borkowski apeluje w TVN24, by w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku, nie przyglądać się biernie, lecz reagować i udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, zanim na miejsce przyjadą służby ratunkowe.

13:38

Strażak opisał miejsce tuż po wypadku w Chorwacji. Porażające słowa
Strażak opisał miejsce tuż po wypadku w Chorwacji. Porażające słowa

Wstrząsająca relacja strażaka, który był na miejscu zaraz po wezwaniu służb, opowiedział, co zastał.

13:55

Jak poinformował minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz, w wypadku polskiego autokaru obrażenia odniosły 32 osoby. 19 osób jest w stanie ciężkim, 13 osób jest lekko rannych. Niektórzy ranni są operowani.
Poszkodowani przebywają w szpitalach w Varażdinie i Czakovcu oraz trzech klinikach w Zagrzebiu.

14:03

Wyrazy współczucia dla rodzin i przyjaciół ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji przekazał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

"Tragiczne wiadomości o śmierci polskich pielgrzymów w Chorwacji. Wyrazy współczucia dla rodzin i przyjaciół ofiar. Łączę się z Państwem w modlitwie"

- napisał Mark Brzezinski na Twitterze.

14:08

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz złożył kondolencje rodzinom ofiar wypadku polskiego autokaru pod Zagrzebiem.

"Otaczam modlitwą wszystkich poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru na terenie Chorwacji. Zmarłych w tym tragicznym zdarzeniu polecam Miłosierdziu Bożemu. Łączę się duchowo z rodzinami ofiar i składam im najgłębsze wyrazy współczucia. Wiernych proszę o modlitwę za walczących o życie i zdrowie w chorwackich szpitalach, jak również za tych, którzy spieszą im z pomocą"

- napisał metropolita warszawski w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

14:13

Rafał Trzaskowski zabrał głos po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. "Jesteśmy myślami z Wami"
Rafał Trzaskowski zabrał głos po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. "Jesteśmy myślami z Wami"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył kondolencje rodzinom ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.

"Składam moje kondolencje rodzinom ofiar i ich bliskim. Jesteśmy myślami z Wami"

- napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

14:18

Według rzecznika MSZ, wśród uczestników wypadku autokaru pod Zagrzebiem były osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni.

"Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic. Reszta to głównie świeccy pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni, czyli głównie z obszaru województwa mazowieckiego. Ale wszystkie te sprawy będziemy się starali w ciągu najbliższych kilku godzin zweryfikować"

- poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W autokarze było 42 pielgrzymów i 2 kierowców.

14:25

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła śledztwo ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji"

- poinformowała w sobotę prokuratura.

Śledztwo dotyczy sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, w następstwie której śmierć poniosło 12 osób. Chodzi o czyn z art. 173 par. 3 Kodeksu karnego.

14:36

Makabryczny wypadek w Chorwacji. "Nie mamy kontaktu z naszymi pielgrzymami z Jedlni"
Makabryczny wypadek w Chorwacji. "Nie mamy kontaktu z naszymi pielgrzymami z Jedlni"

Proboszcz parafii św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Jedlni, skąd m.in. byli pielgrzymi biorący udział w wypadku w Chorwacji: "Nie mamy z nimi żadnego kontaktu".

14:43

Wypadek w Chorwacji. Ujawniono stan techniczny polskiego autobusu
Wypadek w Chorwacji. Ujawniono stan techniczny polskiego autobusu

Służby pracują nad ustaleniem przyczyn wypadku polskiego autokaru pod Zagrzebiem. Tymczasem upubliczniono, w jakim stanie technicznym był pojazd.

14:51

Miejscowość Medjugorje w Bośni i Hercegowinie, do której podróżowali polscy pielgrzymi, od 1981 roku słynie jako miejsce domniemanych, powtarzających się objawień maryjnych, nieuznanych dotąd przez Watykan. Osada stała się dużym ośrodkiem pielgrzymkowym, rocznie przybywa tam około 2,5 miliona osób.

15:32

Polscy policjanci w rolach tłumaczy

Chorwackie MSW podaje, że polscy policjanci są już na miejscu wypadku - w Varażdinie na północy kraju. Pomagają tam chorwackim służbom w komunikacji z polskimi pielgrzymami. Przypomnijmy, że w Chorwacji na czas sezonu wakacyjnego pełnią służbę mundurowi z różnych komend w Polsce - stacjonują na miejscu, m.in. służąc pomocną dłonią turystom z Polski, w ramach programu "Bezpieczny turystyczny kierunek".

16:21

Chorwacki minister zdrowia odwiedza rannych Polaków. Relacja ze szpitali

Agencja Hina podaje, że Vili Berosz - chorwacki minister zdrowia - odwiedził rannych Polaków, którzy trafili do różnych szpitali: w Varażdinie (11 rannych), Czakovcu (2 rannych), czy Zagrzebie. W sumie 19 Polaków jest w stanie ciężkim, 13 doznało jedynie lekkich obrażeń. W Varażdinie 5 osób jest na intensywnej terapii, to ci z ciężkimi obrażeniami. Dokładną sytuację w poszczególnych placówkach opisał już sami minister cytowany przez agencję.

  • Szpital Uniwersytecki: Zagrzeb. Znajduje tam się sześciu pacjentów. Jedna z przebywających tam kobiet przechodzi właśnie operację. "[...] może potrwać naprawdę długo, gdyż kobieta doznała poważnych, zagrażających życiu obrażeń - podaje chorwacki minister zdrowia.
  • Szpital Sióstr Miłosierdzia (Zagrzeb): ośmiu pacjentów, z których czterech jest w stanie ciężkim, a dwóch na sali operacyjnej,
  • Szpital Kliniczny w Dubravie (Zagrzeb): sześciu pacjentów: dwóch mężczyzn i cztery kobiety; wszyscy są w stanie ciężkim, trwają dwie operacje.

Polityk zapewnił, że już rano "na nogi postawiono" system opieki zdrowotnej Chorwacji, który udziela poszkodowanym Polakom także wsparcia psychologicznego. W szpitalach utworzono specjalne centrum informacyjne dla wszystkich tych, którzy z Polski szukają informacji o poszkodowanych. Minister zdrowia podziękował wszystkim chorwackim służbom za szybką reakcję i udzielaną Polakom pomoc.

17:55

Wideo pokazuje polski autokar na 7 minut przed wypadkiem! Czy coś zapowiadało tragedię w Chorwacji?
Wideo pokazuje polski autokar na 7 minut przed wypadkiem! Czy coś zapowiadało tragedię w Chorwacji?

Ostatnie wideo przed wypadkiem

Chorwackie media publikują nagranie z kamer monitoringu, które uchwyciły polskiego busa na siedem minut przed wypadkiem. Jak czytamy w portalu Jutarnji list, materiał przedstawia węzeł "Breznički Hum". 

"Film nie pokazuje żadnego nietypowego zachowania kierowcy" - piszą dziennikarze. Zobaczcie sami!

18:37

Kim były ofiary? Parafie robią listy swoich wiernych: Jedlnia (woj. mazowieckie)

Parafie zaczynają sprawdzać, którzy z ich wiernych przeżyli makabrę w Chorwacji. Wiadomo, że 5 osób z autokaru "należało" do parafii w Jedlni (niedaleko Radomia, woj. mazowieckie). Tamtejszy proboszcz ks. Janusz Smerda zdradził w rozmowie z PAP, że ma informację o jednej kobiecie, która trafiła do szpitala - w Zagrzebiu. Według jego ustaleń, na pielgrzymkę pojechały w sumie cztery kobiety z jego parafii i siostra nazaretanka pełniąca posługę w Jedlni-Kolonii.

Przypomnijmy, że pielgrzymkę organizowało biuro z Warszawy. - Siostra, która posługuje w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, przyszła do nas z Warszawy. Znała to biuro, od dwóch lat ogłaszała wśród wiernych, gdy były wolne miejsca na pielgrzymki do Rzymu, Fatimy, tak było i tym razem – powiedział proboszcz.

18:57

Kim były ofiary? Parafie robią listy wiernych: diecezja włocławska (woj. kujawsko-pomorskie)

Nie wszyscy wierni z diecezji włocławskiej przeżyli: tę informację przekazuje rzecznik prasowy kurii diecezjalnej we Włocławku ks. prał. dr Artur Niemira. Jak sam mówi, jest w kontakcie z księdzem z Konina, który był w autokarze. 

- Potwierdzam, że 10-12 osób z diecezji włocławskiej brało udział w pielgrzymce do Medjugorie. Miałem okazję rozmawiać z księdzem wikariuszem z parafii św. Wojciecha w Koninie, który także brał udział w tym wyjeździe. Przekazał mi, że nie wszystkie osoby z naszej diecezji przeżyły wypadek. Najpewniej z nim razem byli tam głównie mieszkańcy Konina, ale nie umiem powiedzieć, czy wszyscy byli z Konina, czy tylko część - komentuje Niemira. Grupa z tej diecezji dołączyła się do organizatorów pielgrzymki i wsiadła do autobusu w Częstochowie. Ksiądz z Konina, który poinformował o ofiarach wśród wiernych sam także jest w chorwackim szpitalu. 

19:11

Adam Niedzielski: "Miejsc w samolotach nie zabraknie". Ranni jeszcze dziś wrócą do Polski? Mało kto się kwalifikuje

Min. zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że miejsc w samolocie dla rannych nie zabraknie. Podczas konferencji prasowej był pytany o to, ile z poszkodowanych osób może jeszcze w sobotę wrócić do kraju. Ale problem jest inny; najpewniej mało który z rannych w chorwackim wypadku może kwalifikować się do transportu lotniczego. 

- Z pierwszego oglądu dokumentacji medycznej, np. pacjentów przebywających tutaj, raczej nikt się nie kwalifikuje do przejazdu do kraju. [...] Tutaj są najciężej ranni. W ogóle pacjenci w najcięższym stanie byli zwożeni przede wszystkim do Zagrzebia - tłumaczył.

20:46

Kierowca autokaru nie żyje

Kierowca autokaru zginął - potwierdza to ostatecznie Josip Mataija, komendant główny policji w Chorwacji, cytowany przez telewizję HRT. 

Inspekcja miejsca wypadku została zakończona, wrak autokaru został usunięty, a ruch na autostradzie przywrócony - podał, dodając że jedną z możliwości jest, że kierowca po prostu zasnął za kierownicą, lub cierpiał na jakąś chorobę. "Najlepiej jest zostawić te teorie i zaczekać na wyniki śledztwa, by z pewnością wiedzieć, jak doszło do tego wypadku". - spuentował, zapewniając że śledztwo zostanie zakończone tak szybko, jak to możliwe.

Bilans masakry na chorwackiej autostradzie to 12 ofiar, 32 rannych - w tym 19 w stanie ciężkim. 

21:25

Viktor Orban składa kondolencje

"Będziemy się modlić o szybki powrót do zdrowia rannych oraz w intencji członków rodzin ofiar tragedii" - brzmią kondolencje głowy Węgier, Viktora Orbana. Tamtejsza agencja prasowa (MTI) przekazała, że treść kondolencji otrzymał premier Mateusz Morawiecki.

21:48

Żałoba w polskim Kościele?! Czarna niedziela po masakrze w drodze do Medjugorie
Żałoba w polskim Kościele?! Czarna niedziela po masakrze w drodze do Medjugorie

Z Chorwacji wracają cztery osoby! Niedzielski: Nie zostawiamy swoich

Wraz z delegacją polskich polityków wrócą cztery ranne w chorwackim wypadku osoby - podał dziś wieczorem Adam Niedzielski na Twitterze.

23:10

Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ: "Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz Polska Policja udzielający wsparcia poszkodowanym w wypadku w Chorwacji. To dzięki ich zaangażowaniu przy wsparciu polskiej ambasady w Zagrzebiu realizowana była dzisiejsza misja."

23:25

Biegły sądowy o przyczynach wypadku polskiego autokaru

Chorwacki portal www.jutarnji.hr opublikował komentarz www.jutarnji.hr biegłego sądowego ds. ruchu drogowego. - Ten straszny wypadek jest wynikiem szeregu niefortunnych okoliczności - powiedział cytowany przez portal Goran Husinec. - Po pierwsze, kierowca stracił panowanie nad pojazdem, prawdopodobnie dlatego, że był zmęczony, ale to ustali dalsze śledztwo. Po drugie, autobus zjechał z drogi dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się kanał i uderzył swoim przodem w niezwykle twardą przeszkodę, która rzadko znajduje się na poboczu. Most nad kanałem jest prawdopodobnie najbardziej niebezpieczną przeszkodą w ruchu drogowym.

23:41

Stan zdrowia pacjentów

Stan dwóch pacjentów przebywających w szpitalu w Varaždin pogorszył się. - W naszej placówce mamy 11 pacjentów, pięciu na oddziale intensywnej terapii, z których dwóch jest w stanie krytycznym, trzech na traumatologii i ortopedii, a trzech na oddziale neurochirurgii. Biorąc pod uwagę, że są to urazy wielonarządowe, stan dwóch pacjentów pogorszył się w ciągu dnia - powiedział cytowany przez chorwackie media dyrektor placówki Damir Poljak.

23:49

Komunikat Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w związku z wypadkiem polskiego autobusu w Chorwacji

Wśród uczestników pielgrzymki, w której zginęło 12 osób, były osoby związane z Diecezją Siedlecką. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda opublikował specjalny komunikat: "Bardzo proszę, aby we wszystkich kościołach naszej Diecezji, podczas każdej Mszy świętej, zanosić modlitewne wezwanie w intencji tych, którzy ucierpieli i zginęli w tym tragicznym wypadku. Włączmy też tę prośbę w duchowe pielgrzymowanie, które ma miejsce w naszych parafiach oraz w naszą osobistą modlitwę, szczególnie przez przyczynę Matki Najświętszej."

0:24

Wypadek autokaru w Chorwacji. Wstrząsająca relacja strażaka

Chorwacki portal www.index.hr opublikował wypowiedź strażaka, którego jednostka działała na miejscu wypadku: "Zewsząd słychać było krzyki, ludzie jęczeli, krzyczeli, że tu jesteśmy, tu jesteśmy..."

0:33

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. 4 osoby są już w Polsce

Około północy z soboty na niedzielę na wojskowym lotnisku na Okęciu w Warszawie wylądował rządowy samolot z rządową delegacją powracającą z Chorwacji. Na jej czele był minister zdrowia Adam Niedzielski. Uczestniczył w niej też wiceszefa MSZ Marcin Przydacz. - Misja z poszkodowanymi w wypadku w Chorwacji wylądowała w Warszawie. Pacjenci cały czas pozostają pod opieką lekarzy i psychologów - poinformował Przydacz.

1:10

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Przypominamy, że do tego tragicznego wypadku doszło w sobotę (6.08) nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne - 19 z nich jest w ciężkim stanie.

1:46

Wzruszający wpis publicysty

Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta: "Pielgrzymowanie na tej drodze pomaga się zatrzymać, poradzić sobie z tym, co nas boli, odnaleźć ciszę i szukać właściwych wyborów. Dlatego ludzie ruszają w trasę. Gnani z jednej strony potrzebą sacrum, spotkania z Bogiem, odnalezienia siebie. Nie zawsze znajdują, nie zawsze chcą znaleźć, ale samo szukanie jest ogromną wartością. Tym razem część z nich stoi już przed Bogiem, który jest miłością. I przytula ich do siebie. To już koniec ich pielgrzymki. Nasza wciąż przed nami."

2:37

Modlitwa za ofiary wypadku

W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą o to, aby w niedzielę 7 sierpnia, podczas mszy świętych, modlić się w intencji poszkodowanych oraz ich bliskich. - W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych – czytamy na profilach przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na Twitterze i Facebooku. 

3:40

Polscy policjanci na miejscu wypadku

- Między innymi, widoczni na zdjęciu polscy policjanci, jako pierwsi byli wsparciem dla Naszych rodaków, poszkodowanych w wypadku w Chorwacji. Jako pierwsi w ojczystym języku mogli porozmawiać, wesprzeć i odpowiedzieć na pytania - napisała na Twitterze polska policja.

4:25

Bilans ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

W sobotnim wypadku na autostradzie A4 w Chorwacji zginęło 12 osób. 32 osoby zostały ranne (4 są już w Polsce). 19 osób jest w ciężkim stanie. 

5:24

Infolinia w sprawie wypadku

Przypominamy, że Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin poszkodowanych mogą uzyskać informacje.

6:06

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Co wiemy o tragedii? Liczba ofiar i rannych

Pojazd przewożący 44 Polaków roztrzaskał się w rowie przy autostradzie w sobotę, 6 sierpnia po godzinie 5 rano. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 jest w ciężkim stanie. Pasażerowie byli pielgrzymami, którzy podróżowali do Medjugorje. Więcej w tym artykule.

6:24

Kierowcy jechali ostrożnie

- Kierowcy, jak wspominali pasażerowie, jechali ostrożnie z Polski aż do miejsca wypadku. Do tragedii doszło, kiedy większość pasażerów spała - powiedział w TVN 24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

7:14

Pogorszył się stan dwóch rannych

Pogorszył się stan dwóch pacjentów szpitala Varaždin. Jak przekazał dyrektor szpitala w chorwackiej telewizji, w  placówce przebywa 11 pacjentów, pięciu na oddziale intensywnej terapii, z czego dwóch w stanie krytycznym, trzech na traumatologii i ortopedii, a trzech na oddziale neurochirurgii.

- Biorąc pod uwagę, że chodzi o urazy wielokrotne w ciągu dnia, ich stan pogorszył się u dwóch pacjentów 

7:58

Co się stało z drugim kierowcą?


Jak przekazał komendant policji Varaždin, jeden z kierowców autobusu zginął, nie ustalono jednak jeszcze kim był drugi kierowca. Z informacji podanych przez chorwacką policję wynika, że autobus z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w barierkę i wylądował w rowie. Według nieoficjalnych informacji chorwackich mediów, kierowca zasnął.

8:51

Poważny stan dwóch pacjentów

Jak wynika z informacji przekazanych przez Indeks.hr stan dwóch pacjentów w Varaždinie jest wciąż poważny. Spośród 32 rannych, 11 jest hospitalizowanych w szpitalu Varaždin. Pięciu z nich znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

9:01

Cztery osoby w Polskich szpitalach


W niedzielę rano rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził, że cztery osoby poszkodowane w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, które wraz z delegacją rządową wróciły w nocy do Warszawy, są już w polskich szpitalach. Rzecznik MSZ poinformował w TVN24, że wróciły one w nocy z soboty na niedzielę wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem. Zaznaczył, że poszkodowani zostali przetransportowani do różnych szpitali, ale nie chciał powiedzieć, do których.


- Teraz wszyscy znajdują się pod opieką polskich lekarzy i miejmy nadzieję, że ta opieka będzie jak najlepsza i jak najlepiej to się skończy - powiedział Jasina

9:12

W autokarze nie było dzieci?


Rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany w TVV24 o wiek uczestników pielgrzymki, poinformował, że "były to osoby w różnym wieku, ale nie na dwóch skrajnościach". "Spora część pielgrzymów, które podążały do Medjugorje to były osoby w wieku średnim, brakuje nam informacji, że były tam jakiekolwiek dzieci czy osoby w wieku podeszłym" - poinformował.

9:21

Jaki jest stan rannych po wypadku autokaru w Chorwacji?

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany o stan rannych, którzy znajdują się w chorwackich szpitalach przyznał, że ranni w wypadku są w różnym stanie. "To bardzo różne rany odniesione w tym wypadku. Część, ci, którzy są na oddziale traumatologii w Zagrzebiu, są w stanie najgorszym. Wielu z nich walczy o to, aby ich stan się poprawił" - powiedział Jasina na łamach TVN24. Przekazał, że wśród rannych są tacy, których stan zagraża ich życiu: "Jest kilka takich osób"

10:03

Ranni są w szoku


Łukasz Jasina przyznał w TVN24,  że część z poszkodowanych jest w szoku i "są poszkodowani w taki sposób, który uniemożliwia im opuszczenie szpitala w ciągu kilku najbliższych dni". Wyjaśnił, że obecni w Chorwacji psychologowie pomagają tym, którzy mają naturalne po takich zdarzeniach "rany w psychice".
"Wszędzie indywidualna opieka jest przez chorwackich lekarzy aplikowana, od kilkunastu godzin w porozumieniu także z polską misją medyczną, która się z ministrem Niedzielskim zjawiła" - mówił rzecznik MSZ.

10:11

Jaki jest stan hospitalizowanych w Varażdinie?


Dyrektor Szpitala Ogólnego w Varażdin, Damir Poljak, powiedział, że spośród czterech pacjentów znajdujących się na oddziale intensywnej terapii, dwóch jest w stanie krytycznym, a jeden pacjent z oddziału intensywnej terapii został przeniesiony na oddział urazowy, podał chorwacki portal index.hr.

10:32

Tachograf uszkodzony - podają chorwackie media


Chorwacki dziennik, "Jutarnji list" dowiedział się, że tachograf polskiego autokaru został zniszczony w wypadku. Nie udało się odczytać zawartych w nim danych.

11:09

Będzie kontrola w firmie przewozowej

Jak wynika z informacji przekazanych przez Radio ZET, będzie kontrola w firmie przewozowej, do której należał autokar, który rozbił się w sobotę (6.08.2022) pod Zagrzebiem w Chorwacji. Alvin Gajadhur główny inspektor transportu drogowego potwierdził, że zostanie sprawdzona dokumentacja, a także czas pracy kierowców.

Więcej: Wypadek autokaru w Chorwacji. Będzie kontrola w firmie przewozowej

11:42

Rodziny odwiedzą rannych


Do Chorwacji zamierzają się udać rodziny poszkodowanych i część z nich oczekuje wsparcia rządu w dotarciu tam, natomiast "część udaje się do Chorwacji we własnym zakresie, także dzięki pomocy organizatora pielgrzymki do Medjugorje", podał rzecznik MSZ, Łukasz Jasina w TVN24.

11:53

Szpital w Varażdinie: dwie osoby w stanie krytycznym, cztery pacjentki wróciły do Polski


- Po sobotnim wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji przyjęliśmy 11 rannych; cztery pacjentki w zadowalającym stanie zdrowia wróciły już do Polski, z siedmiu pozostałych rannych czterech przebywa na oddziale intensywnej terapii, stan dwóch jest krytyczny - przekazał w niedzielę dyrektor szpitala w Varażdinie Damir Poljak. 

12:05

Jak podają chorwackie media, wszyscy pacjenci leczeni w szpitalu Dubrava w Zagrzebiu mają poważne obrażenia, ale są stabilni. Czterech pacjentów znajduje się na oddziale intensywnej terapii, niektórzy oczekują na dodatkowe zabiegi, a dwóch jest na oddziałach traumatologii, ortopedii i chirurgii plastycznej.

12:34

Papież modlił się za ofiary wypadku

Papież Franciszek modlił się dziś za ofiary wypadku polskiego autokaru. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie powiedział, że z bólem przyjął wiadomość o wypadku, w którym zginęli i zostali ranni polscy pielgrzymi jadący do Medjugorje.  Zwracając się do tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "Niech Matka Boża wstawia się za nich wszystkich i za ich rodziny".

 

 

12:52

Część poszkodowanych w wypadku w Chorwacji została przetransportowana do szpitala w Zagrzebiu. Jak się okazało, jedna z pracujących tam pielęgniarek jest córką Polki i ma męża Polaka, mówi też płynnie po polsku i chorwacku. W nocy z 5 na 6 lipca miała dyżur nocny, który miała zakończyć o 8:30 rano. Tak się jednak nie stało. Pielęgniarka wróciła do szpitala, by usprawnić komunikację z rannymi.
Więcej:  Niebywałe, co pielęgniarka z Zagrzebia zrobiła dla ofiar wypadku. Jedyna zna język polski

13:12

Stan rannych bez zmian


Jak podaje chorwacki portal index.hr, stan rannych przebywających w szpitalach w Zagrzebiu i Varażdinie nie uległ zmianie. Dwie osoby są nadal w stanie krytycznym.

13:37

Wierni modlą się za ofiary wypadku


- W wielu miejscach Polski, w tym na Jasnej Górze, odprawiane są specjalne msze św. w intencji ofiar wypadku, do którego doszło na autostradzie w Chorwacji - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że on sam też odprawił w niedzielę rano mszę w intencji ofiar i ich rodzin.


- Ta pielgrzymka wyruszyła z Częstochowy, dlatego Jasna Góra w sposób szczególny włączyła się w modlitwę w intencji poszkodowanych w tej tragedii - powiedział.

14:04

Czteroosobowa rodzina z Konina pojechała na pielgrzymkę do Medjugorje

Z Konina z parafii św. Wojciecha na pielgrzymkę do Medjugorje pojechała między innymi czteroosobowa rodzina. Rodzice Małgorzata i Adam oraz ich córka Ewa z zięciem Markiem, którzy byli członkami neokatechumenatu w kościele.

Więcej: Konin. Czteroosobowa rodzina pojechała na pielgrzymkę do Medjugorje: "Dla nich to nie była wycieczka krajoznawcza"

14:16

Zidentyfikowano wszystkie osoby, które przeżyły wypadek autokaru w Chorwacji-Wczoraj zostały zidentyfikowane praktycznie wszystkie osoby żyjące, a dzisiaj jest taki trudny dzień, ponieważ dzisiaj będzie oficjalna identyfikacja tych osób, które nie przeżyły. Można powiedzieć tych jedenastu ciał, bo kierowca był zidentyfikowany, ponieważ był zakleszczony za kierownicą w zapiętych pasach, czyli nie było żadnych wątpliwości, co do jego tożsamości - powiedział w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

14:50

Wkrótce decyzja ws. powrotu do Polski części rannych


- Niewykluczone, że w najbliższych dniach będą wracać do Polski osoby, które w średnim stanie przebywają w dwóch szpitalach na północy Chorwacji. Tutaj decyzja wkrótce zapadnie - powiedział w TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Andrusiewicz poinformował, że cztery osoby, które wróciły w sobotę do Polski  wprost z samolotu trafiły do szpitala w Warszawie.


- Te osoby są bardzo poobijane w wyniku tego wypadku. Oczywiście z doświadczeniem traumy psychicznej, więc wymagają obserwacji szpitalnej - wyjaśnił.

15:24

- W tym autokarze jechali kapłani i zakonnice, była opieka duchowa. Nie rozumiem tego, co się stało, ale nie wiemy, jaka jest wola pana Boga – mówi w poruszającej rozmowie z „Super Expressem” organizator pielgrzymki, właściciel biura „U brata św. Józefa”, pan Jarosław.


Czytaj więcej: Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Wstrząsająca rozmowa z organizatorem pielgrzymki. „Podwójna tragedia”

15:43

Wypadek w Chorwacji. Nowe wieści od lekarzy

Chorwaccy lekarze przekazali bardzo smutne wiadomości odnośnie stanu poszkodowanych osób. W jakim stanie są Polacy ranni w wypadku autokaru w Chorwacji?

Materiał naszej dziennikarki: Lekarze przekazali kolejne smutne wiadomości. Stan rannych po wypadku polskiego autokaru

16:14

Przejmujące słowa księdza Rafała, który przeżył wypadek w Chorwacji

- Dziękuję. Pan Bóg uczy nas pokory w bezsilności - napisał do jednej z parafianek ksiądz Rafał z Konina. Duchowny dochodzi do siebie w szpitalu!

Czytaj więcej: Chorwacja: Ksiądz, który przeżył: "Pan Bóg uczy nas pokory" Wypadek polskiego autokaru

16:52

Kierowca był zakleszczony, on miał zapięte pasy. Identyfikacja ciał zmarłych

Poruszające sceny rozgrywają się w Chorwacji. Rodziny ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji przyleciały na miejsce katastrofy. Właśnie dziś, w niedzielę 7 sierpnia, wiele osób czeka konieczna procedura identyfikacji swoich zmarłych bliskich. Nie ma wątpliwości tylko co do kierowcy, który miał zapięte pasy i został znaleziony za kierownicą.

Więcej na ten temat przeczytacie w tym materiale!

17:04

Rzecznik MSZ o kontakcie z rodzinami poszkodowanych w wypadku w Chorwacji

Skontaktowaliśmy się z rodzinami wszystkich poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji, za wyjątkiem pacjenta, którego tożsamość jest weryfikowana - poinformował w komunikacje rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Trwa ustalanie tożsamości zmarłych osób.

17:23

MSZ apeluje o cierpliwość ws. tragicznego wypadku w Chorwacji

MSZ apeluje także o cierpliwość. - Jeżeli chodzi o ofiary zmarłe w wyniku wypadku, trwa ustalanie tożsamości tych osób. Przebieg procesu identyfikacji nie zależy wyłącznie od nas i wymaga wspólnego działania chorwackiej prokuratury i policji, miejscowych służb medycznych oraz pracowników placówki - czytamy w komunikacie rzecznika resortu.

17:46

Tragiczny wypadek w Chorwacji i koszmarny bilans zdarzenia

Przypomnijmy - 12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele.

18:34

Prezydent Słowacji składa kondolencje

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova złożyła kondolencje w związku z sobotnim wypadkiem autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji - poinformowała w niedzielę agencja TASR.

Czaputova wysłała do prezydenta RP Andrzeja Dudy telegram, w którym "w imieniu społeczeństwa słowackiego złożyła najszczersze kondolencje rodzinom ofiar i życzyła szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim poszkodowanym".

19:23

Potworne wypadki autokarowe, którymi żyła cała Polska

Katastrofa polskiego autokaru w Chorwacji wstrząsnęła Polakami. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 jest w ciężkim stanie. Nie jest to pierwsza tego typu katastrofa. Do najbardziej dramatycznego wydarzenia doszło w 2007 roku we Francji pod Grenoble.

Czytaj tutaj: Tragiczne wypadki polskich autokarów. Tymi wydarzeniami żyła cała Polska. ZDJĘCIA

19:28

Do Polski wróciły ci poszkodowani w wypadku autokaru, które podczas transportu mogły siedzieć - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Osoby, które siedziały z tyłu mają mniejsze obrażenia - dodał.

Pytany, z jakimi rodzajami obrażeń mamy do czynienia w przypadku wypadku autokarowego, do którego doszło w sobotę w Chorwacji, dr Artur Zaczyński wyjaśnił, że "są to urazy wysokoenergetyczne". "Oznacza to, że na krótkim dystansie duża siła, energia kinetyczna, przerabia się w energię potencjalną. Cały uraz jest kompensowany przez wszystko, co się znajduje w autokarze, m.in. przez ciała ludzi" - powiedział.

W niedzielę po południu cztery osoby ranne w wypadku w Chorwacji opuściły już Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

19:46

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Parafia w Jedlni nadal nie ma potwierdzonych informacji o jednej z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorje oraz o siostrze nazaretance, która pośredniczyła w organizacji wyjazdu - przekazał w niedzielę PAP proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda.

20:21

Wstrząsająca relacja księdza Leszka! Tak wyglądał moment wypadku w Chorwacji

Reporterzy "Super Expressu" dotarli do rannych pielgrzymów, którzy przebywają w szpitalu w Zagrzebiu. Ich relacje są wstrząsające. Ksiądz Leszek, który przeżył potworny wypadek mówi wprost: Ci, którzy byli z przodu zostali przygnieceni tymi, którzy byli z tyłu.

Materiał: Wypadek polskiego autokaru. Ksiądz Leszek opisuje moment śmierci pielgrzymów: Ci z tyłu przygnietli tych z przodu

20:02

Ksiądz Rafał o wypadku w Chorwacji. "Dobrze pamiętam ten moment..."

- Dobrze pamiętam moment wypadku. Gdy autokar zjechał z drogi powiedziałem sobie: jedziemy w pole, zaraz będziemy fruwać! Okazało się, że trafiliśmy prosto w wybetonowany rów - powiedział w niedzielę PAP ks. Rafał Działak, jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji.

- Jestem trochę poobijany, trochę poszyty, trochę poobcierany. Mam złamanie kości krzyżowej, kazano mi leżeć, nie mogę ruszać nogami" – powiedział Mam zakaz schodzenia z łóżka, więc nigdzie nie mogę chodzić, nikogo nie mogę odwiedzać. Wczoraj były u nas dwie dziewczyny, które już wróciły do Polski. W naszym szpitalu przebywa osiem osób, coś o sobie wiemy, ale poszkodowani z wypadku są w pięciu różnych szpitalach. Na sali jestem z jeszcze jednym uczestnikiem tego wyjazdu, panem Pawłem - przekazał duchowny.

- Pan Paweł mówił mi, że w pewnym momencie usłyszał coś jakby wystrzał koła. Powiedział: jakby autobus złapał kapcia. Dla mnie to byłoby jakieś wyjaśnienie tego, dlaczego autobus nagle zjechał z prostej drogi - powiedział ksiądz, cytowany przez PAP.

- Pan Paweł, z którym jestem w pokoju mówił, że za przejściem granicznym kierowcy zatrzymali autokar i się wymienili. Ujechali niewiele i wydarzyło się to, co się wydarzyło - mówi ksiądz z Konina.

20:30

Wystrzał opony przyczyną tragedii?!

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ranny ksiądz wspomina, że jeden z pielgrzymów wspominał mu, iż "w pewnym momencie usłyszał coś jakby wystrzał koła. Powiedział: jakby autobus złapał kapcia".

Więcej informacji znajdziecie w tym materiale!

20:58

Wiceszef MSZ o zakwaterowaniu dla bliskich poszkodowanych w wypadku w Chorwacji

Bliscy poszkodowanych w wypadku autokaru będą mieli zapewnione darmowe zakwaterowanie w Chorwacji - przekazał wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak poinformował, w ciągu najbliższych dni mogą wrócić do kraju kolejni poszkodowani, ale o tym decydować będą lekarze.

Poszkodowani są w szoku. "Konieczna była pomoc psychologiczna" - dodał Przydacz.

21:23

Wiceszef MSZ o szczegółach współpracy z rządem chorwackim

- Ustaliliśmy wczoraj z rządem chorwackim, że bliscy poszkodowanych będą mieli załatwione darmowe zakwaterowanie - poinformował wiceszef MSZ, cytowany przez PAP. - Już kilka rodzin dzisiaj udało się do Zagrzebia, są w kontakcie z placówką, są już na miejscu, są zakwaterowani zgodnie z tymi ustaleniami - podkreślił.

Marcin Przydacz dodał, że poprzez infolinię można uzyskać pomoc psychologa.

22:06

Wypadek w Chorwacji. Policja: pasy bezpieczeństwa ratują życie. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości

- Policja przypomina, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa odnosi się do kierujących i pasażerów zajmujących miejsca wyposażone w pasy - czytamy na stronie policja.pl. - Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa odnosi się do kierujących pojazdami samochodowymi oraz pasażerów zajmujących miejsca wyposażone w pasy (z wyjątkami wskazanymi w art. 39 ust. 2 prd). Dotyczy to zarówno samochodów osobowych lub ciężarowych, jak i autobusów - przypominają funkcjonariusze.

22:37

Wypadek w Chorwacji. Najważniejsze informacje

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele. Jak poinformował w niedzielę po południu dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, cztery osoby ranne w wypadku w Chorwacji opuściły już Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

22:48

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo. Kolejne informacje dotyczące wypadku w Chorwacji już jutro na łamach naszego serwisu!

Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany