Trzaskowski wygrał ważne głosowanie. Kilka godzin walki na sukcesy i porażki. Wybraliśmy najciekawsze argumenty

2022-06-23 21:45
Rafał Trzaskowski „uciekł” od odpowiedzi na to pytanie
Autor: EPP Group in the CoR flickr.com Rafał Trzaskowski z wotum zaufania

Prezydent Rafał Trzaskowski - zgodnie z przewidywaniami – został pozytywnie rozliczony z wydawania 21 mld zł ubiegłorocznego budżetu miasta. I głosami Koalicji Obywatelskiej, która ma samodzielną większość w radzie miasta, uzyskał wotum zaufania. Wygrane przez Rafała Trzaskowskiego ważne głosowanie poprzedziła wielogodzinna dyskusja na sesji, która odbywała się w trybie zdalnym. Sprowadziła się do przepychanek i licytacji o sukcesy i porażki rządów prezydenta Warszawy.

Udzielenie absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego poprzedziła kilkugodzinna dyskusja. Wynik głosowań był przesądzony. Samodzielną większość w radzie miasta ma Koalicja Obywatelska i trudno było się spodziewać, by głosowała przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu. Radni PO i Nowoczesnej wyliczali zatem sukcesy i zalety rządzenia miastem przez ekipę Trzaskowskiego a opozycyjny PiS wytykał błędy i porażki.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski za sukces rządzenia Warszawą uznał utrzymanie edukacji w stolicy na wysokim poziomie mimo rządowych reform, które psują oświatę i etos nauczyciela oraz prowadzenie inwestycji w rozwój miasta mimo trudnej sytuacji finansowej. Podkreślił, że absolutnym priorytetem jest polityka klimatyczna.  - Mimo trudnych czasów miasto nie rezygnuje z ambitnych planów poprawy wygody i jakości życia. W zeszłym roku ruszyła budowa kolejnych fragmentów Nowego Centrum Warszawy: Zielonej Marszałkowskiej i Placu Pięciu Rogów. Rowerzyści zyskują nowe trasy, a piesi przejścia. Do użytku oddano nowe szkoły i przedszkola. Priorytetem Warszawy jest także polityka klimatyczna - zazielenianie miasta i walka o czyste powietrze. Zasadziliśmy ponad 10 tysięcy nowych drzew. Udzieliliśmy 1074 dotacji na wymianę źródeł ciepła. W wielu miejskich projektach uczestniczyło ponad 1000 organizacji pozarządowych. Po raz kolejny miasto przyznawało stypendia sportowe, naukowe i artystyczne. Prawie 10 tys. osób wzięło udział w miejskim programie „Szkoła rodzenia”, a 2111 par skorzystało z miejskiego programu dofinansowania procedury in vitro – relacjonował prezydent Rafał Trzaskowski.Największe nakłady inwestycyjne stanowiła realizacja budowa II linii metra - 640 mln zł, następnie dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie - 100 mln, na trzecim miejscu znalazła się budowa Szpitala Południowego - 97,5 mln zł, a na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Nowaka-Jeziorańskiego 38,5 mln zł.

Mieszkańcy, którzy zabierali głos na sesji podkreślali, że miasto się rozwija i widać to nie tylko w prezentowanym raporcie.

- Dziś Warszawa jest miastem prawdziwie europejskim, nowoczesnym, otwartym na świat. To miasto wolnych, dumnych ludzi - podsumował Rafał Trzaskowski.

Nieprzekonanych nie przekonał – radni PiS głosowali przeciwko. Ale przedtem przez kilka godzin wytykali prezydentowi stolicy błędy i porażki. - Podkreślić należy nieudolność w polityce śmieciowej i opóźnienia ważnych inwestycji, m.in. budowy linii tramwajowych i obwodnicy Śródmieścia. Zdarzały się afery korupcyjne m.in. we Włochach i na Pradze-Północ. Czy Warszawa jest naprawdę tak dobrze rządzona, czy duża część to tylko PR? Ile zostanie, gdyby ten PR odrzucić? - pytał radny PiS Wiktor Klimiuk.

Ostatecznie nad wotum zaufania głosowało 35 osób, 18 było przeciw. Za absolutorium było 39 radnych, przeciw - również 18P. rezydent natychmiast podziękował radnym.

Wybraliśmy najciekawsze argumenty radnych, które padły podczas zdalnej sesji Rady Warszawy, na której przyjęty również został "Raport o stanie miasta".

Argumenty przeciw:

Radny Błażej Poboży z PiS: - Symbole prezydentury Trzaskowskiego to Czajka, podwyżki, strefa relaksu z palet na pl. Bankowym i podsycanie konfliktów światopoglądowych. Miasto w okresie rządów Rafała Trzaskowskiego to swego rodzaju "niedasizm". Jeśli tak często mówi pan, że "inaczej się nie da", to niech pan zrezygnuje, zajmie się tym, do czego pana ciągnie, odpuści warszawiakom i sobie. I pan się nie będzie męczył i nam będzie łatwiej. 

Radny Lewicy Marek Szolc:  - Ale na kopciuchach pan polegnie. Nie uda się panu zrealizować wyborczej obietnicy o likwidacji kopciuchów w Warszawie. Wciąż 5 tysięcy starych pieców będzie smrodzić i zanieczyszczać powietrze w mieście.

Radny Wiktor Klimiuk z PiS: Samorząd powinien traktować swoje jednostki i mieszkańców równo. A w 2021 roku na Pradze-Północ doszło do utraty większości. I co zrobił prezydent? Skazał dzielnicę na wegetację. A jeśli podobna sytuacja miała miejsce w Rembertowie - prezydent zgodził się na zarząd komisaryczny. Dlaczego inaczej potraktował te dwie dzielnice?

Radna Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska: - Mamy dziurawą jak sito sieć ścieżek rowerowych. Ścieżki nam się urywają w wielu miejscach. To nie jest sieć pozwalająca bezpiecznie korzystać z rowerów. Warszawa dzieli się dziś na dwa miasta - ścisłe centrum z pięknymi zmianami i całą resztę, gdzie nie dotrzymuje się standardów.

Filip Frąckowiak z PiS:  - Dlaczego nie powstają nowe parkingi? Więcej miejsc parkingowych pod ziemią i w biurowcach to mniej samochodów na ulicach. Prezydent chce, żeby warszawiacy chętniej korzystali z komunikacji miejskiej, ale ludzie, którzy mają do załatwienia sprawy w pięciu punktach miasta nigdy nie przesiądą się do autobusu czy tramwaju bo to gehenna! Jeśli patrzy pan na Brukselę, to proszę budować tunele pod newralgicznymi skrzyżowaniami. Np. pod rondem Dmowskiego.

Argumenty za:

Radny Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej: - W 2021 roku mieszkańcy wracają po pandemii znów do komunikacji miejskiej. A ponad 95 proc. osób korzystającej z komunikacji publicznej w Warszawie ocenia ją dobrze i bardzo dobrze.

Witold Stawarek z Ochoty: - Prezydent świetnie poradził sobie z kryzysem pandemicznym i akcją szczepień oraz sprawnie zarządzał kryzysem uchodźczym. Rozszerzenie strefy oceniam bardzo dobrze. Dzięki wprowadzeniu płatnych miejsc nagle zrobiło ich się wiele. Łatwiej jest zaparkować, myślę, że mieszkańcy Ochoty są zadowoleni.

Jarosław Marchlewski z Pragi-Południe: - Z wypowiedzi radnych PiS można wywnioskować, że Warszawa to jest szare, beznadziejne, brzydkie miasto. Czy nie widzą, jak się rozwinęło? Warszawa jest piękna!

Absolutorium dla prezydenta Trzaskowskiego to też wyraz uznania dla jego ekipy.

Rewolucja w centrum Warszawy. Spacer z Rafałem Trzaskowskim
Sonda
Czy Rafał Trzaskowski wystarczająco inwestuje w infrastrukturę w Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE