Wielki Czwartek 2021: czy trzeba iść do kościoła? Czy to dzień wolny od pracy?

i

Autor: CC Wikipedia.pl / Pko Wielki Czwartek 2021: czy trzeba iść do kościoła? Czy to dzień wolny od pracy?

Wielki Czwartek 2021: czy trzeba iść do kościoła? Czy to dzień wolny od pracy?

2021-04-01 7:20

Wielki Czwartek 2021 i najważniejsze informacje dotyczące początku Triduum Paschalnego. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Czy to dzień wolny od pracy? Wszystko co powinniście wiedzieć o tej części Wielkiego Tygodnia przekażemy wam na se.pl. Jak będzie wyglądał Wielki Czwartek 2021 w czasach pandemii koronawirusa? Jedno jest pewne, wiele się zmieni w stosunku do lat minonych.

Spis treści

  1. Wielki Czwartek 2021: Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?
  2. Wielki Czwartek 2021: czy to dzień wolny od pracy?

Wielki Czwartek 2021: Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?

Kiedy wypada Wielki Czwartek w 2021 roku? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek w tym roku wypada 1 kwietnia. Dla praktykujących katolików o wiele ważniejsze niż prima aprillis będzie rozpoczęcie Triduum Paschalnego, które ma ich przygotować do świąt Wielkanocy. Jak doskonale wiecie, w Polsce szaleje pandemia koronawirusa. W związku z tym chrześcijanie zastanawiają się, czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła. W Polsce w katedrach odprawiana jest wówczas uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, gdyż w trakcie poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum". Podczas tej mszy zostają odnowione przyrzeczenia kapłańskie.

W kościołach parafialnych - w odróżnieniu od kościołów katedralnych - w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu.

Zobacz też: Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek: Gdzie oglądać? [TRANSMISJA ONLINE, TRANSMISJA W TELEWIZJI]

Te Msze Święte mają bardzo uroczysty charakter, ale niech nas to nie zmyli w kontekście rozważania obowiązku uczestnictwa. - Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek - przekazują autorzy portalu msze.info.

Wielki Czwartek 2021: czy to dzień wolny od pracy?

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do pracy?

Tutaj również nie ma żadnych wątpliwości. Wielki Czwartek, otwierający Triduum Paschalne nie jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli zatem tego dnia chcemy tego dnia zostać w domu, musimy wykorzystać dni urlopowe. 

Wielki Czwartek stanowi element przygotowania do Wielkanocy. Niedziela Wielkanocna w tym roku wypada 4 kwietnia. 

Wielkanoc 2021, wszystko w jednym miejscu:

Jak powstają wielkanocne koszyki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE