10 pomysłów na wakacje w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

2020-06-30 21:00

Szukasz pomysłu na to, jak spędzić wakacje? Koniecznie musisz zacząć od zwiedzania Bydgoszczy. Wybraliśmy dla ciebie 10 najciekawszych miejsc w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Szukasz pomysłu na to, jak spędzić czas w Bydgoszczy? Mamy dla ciebie propozycje 10 ciekawych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić.

Spis treści

  1. Wyspa Młyńska
  2. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
  3. DAG Fabrik Bromberg, Exploseum
  4. Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy
  5. Planty nad Kanałem Bydgoskim
  6. Pan Twardowski
  7. Pomnik Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  8. Ławeczka Mariana Rejewskiego
  9. Przechodzący przez rzekę
  10. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
Imprezy w Bydgoszczy odwołane! Co ze Sterem na Bydgoszcz, Otwieraczem i Rzeką Muzyki?

Wyspa Młyńska

Musisz tu przyjść! Wyspa Młyńska to obowiązkowy punkt na mapie Bydgoszczy. Wyspa Młyńska to zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

Wyspa Młyńska to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami (Bydgoski Węzeł Wodny). Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum zostało założone w 1923 roku. Dziedziczy ono tradycje założonego w 1880 r. Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego, którego celem miało być prowadzenie badań naukowych dotyczących historii regionu oraz gromadzenie pamiątek. Zbiory lokowano na chórze poklasztornego kościoła Klarysek, a od 30 listopada 1890 r. były one udostępnione do zwiedzania. Opiekunem zbiorów do 1920 r. był bydgoszczanin, młody przyrodnik z praktyką muzealną Konrad Kothe. W maju 1919 r. w obliczu przejścia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego, o czym zdecydował Traktat wersalski, część zbiorów wywieziono do Berlina i zdeponowano w „Museum für Völkerkunde”. 

DAG Fabrik Bromberg, Exploseum

DAG Fabrik Bromberg – druga co do wielkości pod względem powierzchni (po DAG Krzystkowice – 35 km²) fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w III Rzeszy, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej. Zadaniem fabryki była produkcja miotających i kruszących materiałów wybuchowych oraz wypełnianie nimi skorup pocisków i łusek amunicji wojskowej (elaboracja).

W 2004 r. na części obszaru utworzono Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, a w 2011 r. w zaadaptowanych ośmiu obiektach (ok. 1% powierzchni pierwotnej fabryki) otwarto Exploseum – skansen niemieckiej architektury przemysłowej z okresu II wojny światowej wraz z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabrik Bromberg.

ZOBACZ: Pogoda długoterminowa - lipiec 2020. Czekają nas upały! W lipcu padnie rekord ciepła?

Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

Zoo w bydgoskim Myślęcinku zamieszkuje ponad 700 okazów ze 130 gatunków kręgowców, a wśród nich 70 podlegających całkowitej ochronie. Znajdują się tu przedstawiciele czterech gromad: ssaków, ptaków, gadów i płazów.

Zwierzęta prezentowane na dużych wybiegach to przedstawiciele ssaków kopytnych: jelenie, sarny, muflony, daniele, żubry, dziki, łosie, kozice oraz ssaki drapieżne – wilk szary i niedźwiedź brunatny. W wolierach można zobaczyć przedstawicieli mniejszych ssaków drapieżnych, jak: ryś, żbik, jenot, tchórz, kuna czy borsuk.

Najbogatszym działem Ogrodu jest dział ptaków, liczący 60 gatunków. Prezentowana jest liczna kolekcja ptaków drapieżnych – orzeł bielik, orlik stepowy, sęp płowy, jastrząb, kania ruda, myszołów, błotniak, sokół wędrowny, pustułka, raróg górski. W kolekcji sów polskich znajdują się m.in. puchacz, sowa śnieżna, puszczyki, płomykówki, sowy uszate, syczki. W kolekcji są również ptaki krukowate i wróblowate z terenów Polski oraz bażanty, kuropatwy, pawie. Z ptaków wodnych w wolierach zobaczyć można ohary, rożeńce, hełmiatki, krakwy, płaskonosy, świstuny, cyranki, głowienki, czernice, podgorzałki, gągoły, nurogęsi. Na stawie wewnątrz Ogrodu zaobserwować można różne gatunki kaczek, gęsi, łabędzie, łyski, mewy, bociany białe, bernikle, czaple siwe.

Planty nad Kanałem Bydgoskim

Planty nad Kanałem Bydgoskim to jeden z najstarszych parków miejskich w Bydgoszczy, liczący 47 hektarów powierzchni. Nazywany jest również „parkiem nad śluzami”.

Pan Twardowski

Rzeźba Pana Twardowskiego to ruchoma rzeźba umieszczona w oknie kamienicy przy Starym Rynku w Bydgoszczy, ukazująca się dwa razy dziennie w oprawie spektaklu świetlno-muzycznego.

Czarnoksiężnik pokazuje się w oknie najwyższej kondygnacji kamienicy przy Starym Rynku 15 (wschodnia pierzeja) o godzinach: 13:13 i 21:13. Po ukazaniu się następuje spektakl świetlno-dźwiękowy. Postać kłania się i pozdrawia zebranych, a w tle dobiega odpowiednio dobrana muzyka oraz efekty świetlne (błyski światła, dym). Przedstawienie trwa niecałe 2 minuty.

Pomnik Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Idea wniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zrodziła w czasie obchodów 650. rocznicy lokacji miasta w 1996 roku. W tym samym roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na czele którego stanęła Felicja Gwincińska. Pomnik miał być hołdem oddanym królowi, który symbolizuje wielkość i pomyślność Polski, a dla Bydgoszczy zasłużył się poprzez wydanie aktu lokacyjnego 19 kwietnia 1346 r., ulokowanie w mieście starostwa oraz budowę okazałego zamku, który aż do czasu zniszczenia podczas szwedzkiego potopu gościł w swych murach niemal wszystkich polskich królów.

PRZECZYTAJ: Otylia Jędrzejczak na budowie basenu Astoria w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Ławeczka Mariana Rejewskiego

Ławeczka upamiętniająca polskiego kryptologa, Mariana Rejewskiego, znajduje się na ulicy Gdańskiej.

Przechodzący przez rzekę

Przechodzący przez rzekę to rzeźba balansująca w Bydgoszczy, zawieszona na linie nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to prywatne muzeum w Bydgoszczy prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

W 2013 roku muzeum otrzymało nominację do 7 nowych Cudów Polski przez miesięcznik National Geographic Traveler. W 2015 roku miesięcznik ten ulokował muzeum na pierwszym miejscu wśród pięciu najciekawszych muzeów w Polsce. Polska Organizacja Turystyczna przyznała placówce certyfikat "Najlepszego Produktu Turystycznego 2017 roku".

Wakacje 2020:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki