Trzecie wesele na Sądecczyźnie ogniskiem koronawirusa! Starosta przestrzega mieszkańców

Trzecie wesele na Sądecczyźnie ogniskiem koronawirusa! Starosta przestrzega mieszkańców
Autor: congerdesign/cc0/pixabay Trzecie wesele na Sądecczyźnie ogniskiem koronawirusa! Starosta przestrzega mieszkańców

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski poinformował o trzecim weselu na Sądecczyźnie, które stało się ogniskiem koronawirusa. Odbyło się ono w Nowym Sączu. Obecnie (9 lipca) w regionie jest 180 aktywnych przypadków koronawirusa (23 w mieście i 157 w powiecie). Prawie 1400 osób zostało objętych kwarantanną. Samorządowiec zaapelował do mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

Sytuacja epidemiologiczna na Sądecczyźnie pogarsza się. Tylko dzisiaj (9 lipca) dowiedzieliśmy się o kolejnym przypadku koronawirusa w Nowym Sączu i ośmiu w powiecie nowosądeckim. W sąsiednim powiecie limanowskim SARS-CoV-2 wykryto w organizmach aż 21 nowych osób, a 87-letni mieszkaniec tego powiatu zmarł w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim na COVID-19. Starosta Marek Kwiatkowski poinformował, że już trzecie wesele zorganizowane na Sądecczyźnie stało się ogniskiem koronawirusa. Po Nawojowej i Podegrodziu, tym razem chodzi o Nowy Sącz. Powiat przygotował punkty kwarantanny zbiorowej w Starym Sączu oraz w Piwnicznej-Zdroju.

- Mamy bardzo niekorzystną sytuację – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Liczba osób zakażonych wzrasta. Chcę przypomnieć, że 15 czerwca nie mieliśmy żadnego zakażonego. Wzrost jest ogromny. Z rozmowy z Inspektorem Sanitarnym wynika, że głównym miejscem tych zakażeń są imprezy zbiorowe - wesela. Wzrost zachorowań zanotowano głównie po weselach w Nawojowej i Podegrodziu. Sprawa dotyczy też wesela, które odbyło się niedawno w Nowym Sączu. Znam rodzinę, która brała w nim udział. Osiem osób z tej rodziny jest zakażonych, a pięć zostało hospitalizowanych w Krakowie. Powiat Nowosądecki przygotował punkt kwarantanny zbiorowej. Do końca lipca jest to Centrum Diecezjalne Opoka w Starym Sączu, a od sierpnia – Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju. Nie ma co panikować. Trzeba podejmować skuteczne działania. Przykładem są wójtowie, którzy reagując na wzrost liczby zakażonych w swoich gminach ograniczyli wizyty w urzędach zarówno dla dobra mieszkańców jak i urzędników. Większość z nas pracuje i na co dzień ma kontakt z innymi osobami. Przestrzegajmy zasad, a to zapewne pomoże w zminimalizowaniu możliwości zakażenia. Po prostu dbajmy o siebie nawzajem - powiedział Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki.

Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?

PRZECZYTAJ TAKŻE: