Za zabójstwo grozi dożywocie. A wiesz, ile można dostać za inne przestępstwa? [QUIZ]

2020-05-25 11:16 AT
Więzienie, drut kolczasty
Autor: ErikaWittlieb/cc0/pixabay Więzienie, drut kolczasty

Choć prawnicy twierdzą zazwyczaj , że to nieuchronność, a nie wysokość kary odstrasza od popełniania przestępstw, to ramy czasowe, na które można posłać skazanego za kratki przeważnie budzą duże emocje. Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest przeznaczona wyłącznie dla brutalnych zabójców. A wiesz, ile grozi za inne przestępstwa. Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Obowiązujący obecnie w Polsce kodeks karny został uchwalony w czerwcu 1997 roku. Oczywiście przez te prawie 23 lata wielokrotnie dochodziło do jego nowelizacji, jednak niezmiennie najsurowszą karą jaką może otrzymać w naszym kraju skazany pozostaje dożywocie. Dotyczy ona wyłącznie zabójców i to takich, którzy zbrodni dokonali w wyjątkowo brutalnych okolicznościach. 

A Ty, jak dobrze znasz polski kodeks karny i górne granice kar za poszczególne przestępstwa? Sprawdź się w naszym quizie! Składa się on z pytań jednokrotnego wyboru.

Dla ułatwienia pytamy o granice kar dla typów podstawowych poszczególnych przestępstw. Nie bierzemy, więc pod uwagę typów kwalifikowanych (zaostrzonych) i typów uprzywilejowanych (złagodzonych).

PRZECZYTAJ: Czy nadawałbyś się do pracy w wojsku? Rozwiąż TEN TEST!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Strażak złapał rabusia