Matura próbna 2021: Polski. Maturzyści komentują. TAK TO WYGLĄDAŁO [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Matura próbna 2021
Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Matura próbna 2021: Polski. Tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze

Matura Próbna 2021 - język polski. Już w środę, 3.03.2021 matura próbna CKE 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zdający z pewnością będą szukać arkuszy CKE, pytań i odpowiedzi. Co było na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? W tym artykule opublikujemy najważniejsze informacje związane z maturą próbną z polskiego. U nas znajdziesz arkusze zadań próbnej matury 2021 z języka polskiego i temat rozprawki. Śledź relację na żywo na www.se.pl!

Matura próbna 2021: Język polski już w środę, 3 marca. Tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze

Matura próbna 2021 - czas rozpocząć najważniejszy etap przygotowań do egzaminu, do którego maturzyści przystąpią w maju 2021 roku. Zgodnie z harmonogramem matury próbnej 2021 CKE, w środę (3.02.2021) uczniowie będą się mierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym. Zdający język polski na poziomie podstawowym muszą pamiętać o zasadach, które ze względu na pandemię koronawirusa są bardzo precyzyjne. Nie przestrzeganie tych reguł może skutkować nawet unieważnieniem egzaminu. Czy podaliśmy dobre odpowiedzi? To pytanie najczęściej kołacze się głowach tuż po wyjściu z sali. Ci, którzy 3 marca mierzą się z maturą próbną 2021 z języka polskiego z pewnością czekają na arkusze i odpowiedzi. Opublikujemy je w naszej relacji po zakończeniu egzaminu. Znajdą się tam też sugerowane odpowiedzi, co z pewnością rozjaśni wam sytuację.

Przeczytaj także: Matura próbna 2021 a COVID-19. O tym trzeba pamiętać na maturze w czasie pandemii koronawirusa w Polsce

Poniżej znajdziesz arkusze zadań CKE i odpowiedzi z próbnej matury 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura próbna 2021: Język polski - poziom podstawowy [RELACJA NA ŻYWO]

Relację na żywo z próbnej matury 2021 z języka polskiego znajdziesz poniżej.

17:00 Pierwszy dzień próbnej matury dobiegł końca

Matura podstawowa z języków mniejszości trwała 170 minut, natomiast łacina - 180 minut. Oba egzaminy dobiegły już końca, zatem na dziś to już koniec egzaminów. W czwartek (4 marca) o godzinie 9:00 rozpocznie się próbna matura z matematyki na poziomie podstawowym. A o godzinie 14:00: filozofia i historia muzyki. ŚLEDŹCIE NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO!<<

14:45 O Trwa próba matura 2021 z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych

O godzinie 14:00 rozpoczęła próbna matura 2021 się z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

14:34 Matura próbna 2021: Jak szczecińscy uczniowie poradzili sobie z językiem polskim? Zobacz wideo

Chociaż do "prawdziwej" matury zostały jeszcze dwa miesiące, to już teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogą poczuć przedsmak tego, co czeka ich na egzaminie dojrzałości. W środę, w całej Polsce rozpoczęły się próbne matury. Na początku uczniowie mierzyli się z językiem polskim. Przeczytaj cały artykuł: Matura próbna 2021: Jak szczecińscy uczniowie poradzili sobie z językiem polskim? [WIDEO]

godz. 14:26 W czwartek matura próbna 2021 z matematyki. Uczniowie szukają przecieków

W czwartek, 4.03.2021, w drugi dzień próbnej matury 2021, uczniowie będą rozwiązywali zadania z matematyki. Coraz więcej osób pyta o to, czy w internecie są przecieki oraz o to, co znajduje się w arkuszach przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przeczytaj więcej na ten temat: Matura próbna 2021. Przecieki matury z polskiego i matematyki pojawiają się w internecie. To będzie w arkuszach?

godz. 14:02 Minister Czarnek: ok. 50 proc. szkół zdecydowało się przeprowadzić próbne matury 

Około 50 proc. szkół zdecydowało się na przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych, w różnych województwach różnie się to kształtuje, najwyższych odsetek szkół, które je przeprowadza jest w woj. małopolskim i woj. podkarpackim - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przeczytaj: Matura próbna 2021: Minister Czarnek podał miażdżące dane. Smutne wieści dla uczniów!

godz. 13:49 Do egzaminu maturalnego w maju zgłosiło się 270 850 uczniów

Minister Czarnek poinformował, że do egzaminu maturalnego w maju zgłosiło się 270 850 uczniów III klasy LO i IV klasy technikum.

- Do egzaminu przystąpią także absolwenci z lat ubiegłych, tych absolwentów z lat ubiegłych jest 30 tys. więcej niż w latach poprzednich, ale nie stanowi to żadnego problemu dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju tego roku - zapewnił.

MATURA 2021 Szczecińscy maturzyści o próbnym egzaminie

godz. 13:40 Czarnek: pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy egzaminy próbne 

Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali koronawirusa, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek odniósł się w środę do rozpoczynających się w Polsce tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego. W środę rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

- Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział w czasie środowej konferencji prasowej Czarnek.

godz. 13:13 Próbna matura 2021: CKE odnosi się do wystawiania ocen

Dyrektor CKE Marcin Smolik wskazuje, że próbne egzaminy maturalne powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

 -Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów - podkreślił Smolik.

godz. 12:54 O godzinie 14:00 próbna matura języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych

Na środę, 3 marca, na godzinę 14:00 zaplanowano próbną maturę 2021 z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

godz. 12:32 Próbna matura 2021: Arkusze CKE, odpowiedzi

Dalsza część odpowiedzi znajduje się w galerii zdjęć. Znajdziesz ją na początku tego artykułu.

godz. 12:31 Mamy ODPOWIEDZI z próbnej matury 2021 z polskiego!

Zad. 1. 1. F

Zad. 1. 2. F

Zad. 1. 3. P

Zad. 2Słuchacz krytyczny odróżnia wiarygodność źródła od jego kompetencji.

Słuchacz krytyczny potrafi rozpoznać perswazyjność tekstów, rozpoznać ich niejawne intencje, a z tekstów wyciągnąć rzeczową informację.

Zad. 3.

Synonim: samooszukiwanie się

Wyjaśnienie: Mechanizm autoindoktrynacji polega na korzystaniu z takich źródeł informacji i opinii, które są zgodne z przekonaniami i poglądami danej osoby i celowym unikaniu źródeł, które dostarczają niepomyślnych opinii i informacji sprzecznych z przyjętym przez daną osobę obrazem świata. Człowiek dokonuje autoindoktrynacji m.in. w imię dobrego samopoczucia.

Zad. 4.

„Z retorycznej łupiny wyłuskać ziarno rzeczowej informacji” w tekście W. Pisarka odnosi się do umiejętności krytycznego słuchacza, który zdając sobie sprawę z perswazyjności tekstów umie oddzielić obiektywną informację od intencji osoby, która ją przekazuje. Innymi słowy, traktuje tekst świadomie i nie pozwala nadawcy na manipulację, oddzielając retorykę stosowaną przez nadawcę od samej informacji, która ma zostać przekazana. Dzięki temu uzyskuje czysty obraz rzeczowej informacji.

Zad. 5. 1

Przykład czasownika: mamy

Funkcja w tekście: Autor w ten sposób wskazuje, o kim pisze i utożsamia się z odbiorcami. Stosując czasownik w 1 os. liczby mnogiej zaznacza, że opisywany problem dotyczy nie tylko jakiś niedookreślonych podmiotów, czy też samych odbiorców, ale również jego samego – wszystkich ludzi.

Zad. 5. 2.

Nazwa części mowy: zaimek „nasz”.

Przykład z tekstu: nasz punkt widzenia.

Zad. 6. 1

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

Zad. 8.

Argument 1: Bohaterowie „Lalki” B. Prusa używają słów Mickiewicza do określania własnych stanów emocjonalnych. Bohater „Lalki” – Stanisław Wokulski – cytuje m.in. dwie końcowe strofy wiersza miłosnego „Sen” A. Mickiewicza.

Argument 2: Nakaz pracy dla ogółu oraz koncepcja czynu pojawiające się w „Lalce” B. Prusa to nawiązanie właśnie do idei Mickiewiczowskich. A. Mickiewicz był prekursorem idei pracy organicznej, której dawał wyraz w swojej działalności artystycznej – w pismach filomanckich. Inspirację dorobkiem artystycznym A. Mickiewicza widać m.in. W słowach wypowiadanych przez bohatera powieści „Lalka”, Stanisława Wokulskiego, który mówi o „pracy nad szczęściem we wszystkich kierunkach”. To bezpośrednie nawiązanie do Mickiewicza: „W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele”.

Zad. 9.

1 C

2 D

3 A

Zad. 10

1. P

2. F

3. F

Zad. 11

A, D

godz. 11:47 Jakie są odczucia i wrażenia maturzystów po egzaminie próbnym z języka polskiego?

W portalach społecznościowych pojawia się coraz więcej komentarzy maturzystów, którzy skończyli już zmagania z pytaniami przygotowanymi przez CKE.

•sharon•

"podeszłam do tego z takim podejściem „na wyjebaniu” i gdyby tak mi poszły matury w maju to byłabym zadowolona"

praimfaya

"w sumie nie wiem co mam myśleć o tym. niby poszło ok a jednak w sumie nie do końca #matura2021"

godz. 11:38 Co można wnieść na maturę? W czwartek, 4.03.2021 próbna matura z matematyki

Już dziś, w środę 3 marca, tegoroczni maturzyści rozpoczęli maraton próbnych matur 2021. W czwartek zmierzą się z matematyką. Co można wnieść ze sobą na maturę? Przeczytajcie: Matura próbna 2021. Co można wnieść na maturę? Czy woda, telefon i jedzenie są dozwolone?

godz. 11:18 Na próbnej maturze 2021: "Pan Tadeusz" Mickiewicza, "Ludzie bezdomni" Żeromskiego i Leśmian

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie, na podstawie "Pana Tadeusza", czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką, na podstawie "Ludzi bezdomnych", interpretacja wiersza Leśmiana - takie tematy do wyboru mają uczniowie na próbnej maturze z polskiego.

godz. 10:40 Pierwsze komentarze! "Wyszłam po niecałej godzinie"

W sieci pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące egzaminu. Czy było łatwo? A może poziom był wygórowany? Opinie są podzielone. Przeczytaj: Matura próbna 2021: Polski. Pierwsze komentarze! "Wyszłam po niecałej godzinie"

godz. 10:23 Pierwsi maturzyści skończyli pisać próbną maturę z polskiego

Po godzinie 10-tej pierwsi maturzyści oddali swoje arkusze egzaminacyjne z języka polskiego.

"𝕾𝖆𝖓𝖉𝖗𝖆

Wyszłam po niecałej godzinie XDDD mocno liczę na te 30%" - taki wpis pojawił się na Twitterze.

godz. 10:00 Mija pierwsza godzina próbnej matury 2021 z języka polskiego

Maturzyści, którzy piszą dziś próbną maturę 2021 z języka polskiego mają za sobą już pierwszą godzinę egzaminu.

godz. 9:20 Jaki jest temat rozprawki na próbnej maturze 2021 z polskiego?

Co pojawiło się na maturze próbnej 2021 z języka polskiego? Jaki był temat rozprawki? W naszym materiale to wszystko sprawdzicie. Będziemy aktualizować informacje na bieżąco. Na stronie CKE pojawiły się już oficjalne informacje w tej sprawie. TUTAJ znajdziesz wszystkie tematy:

Matura próbna 2021: Polski. Znamy temat rozprawki [CO BYŁO W ARKUSZACH CKE?]

godz. 9:10 Mamy arkusze CKE z próbnej matury 2021

Co pojawiło się na maturze próbnej 2021 z języka polskiego? Jakie są odpowiedzi do poszczególnych zadań? TUTAJ znajdziesz arkusze zadań CKE z języka polskiego:

Matura próbna 2021: Polski. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz tutaj

godz. 9:00 O godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura 2021 z języka polskiego

Punktualnie o godzinie 9:00 tegoroczni maturzyści otrzymali arkusze zadań z języka polskiego przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

godz. 8:50 Jakie lektury z gwiazdką obowiązują na maturze 2021?

Maturzyści prześcigają się w domysłach, z jakimi lekturami z gwiazdką przyjdzie im się zmierzyć podczas dzisiejszej próbnej matury z języka polskiego. Jakie lektury znalazły się na liście? Sprawdźcie: Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką. Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021

godz. 8:40 Ministerstwo Edukacji Narodowej: "Egzamin próbny jest dobrowolny dla ucznia"

Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoim profilu na Twitterze informuje o tym, że w środę, 3 marca, rozpoczynają się matury próbne 2021. We wpisie czytamy:

"Od dziś rozpoczynają się tzw. #egzaminy próbne, najpierw maturalne, a później ósmoklasisty. Potrwają one do 19 marca. #Egzaminpróbny jest dobrowolny dla ucznia, ma być formą sprawdzenia się przed wiosennymi egzaminami."

godz. 8:30 Próbna matura 2021 z języka polskiego rozpocznie się o godzinie 9:00

Już za pół godziny tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu próbnego przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). W środę, 3.03.2021 o godzinie 9:00 otrzymają arkusze zadań z języka polskiego.

godz. 8:14 Arkusze zadań CKE z matury z polskiego

Jakie pytania pojawiły się na maturze z języka polskiego w 2020 roku? Jak wyglądają arkusze zadać CKE? Zobacz: Matura próbna CKE 2021 JĘZYK POLSKI, poziom podstawowy. Jakie będą pytania na maturze próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym? [ARKUSZE]

godz. 8:05 Próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym

Wszystkie próbne matury 2021 CKE odbywać się będą stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Jakie obostrzenia obowiązują podczas próbnych matur 2021? Przeczytaj: 

Matura próbna 2021 CKE: 3 marca zaczynają się próbne matury 2021. Obowiązują wytyczne sanitarne

godz. 7:47 Maturzyści nie ukrywają, że boją się próbnej matury z języka polskiego

Na portalach społecznościowych pojawia się od rana bardzo dużo wpisów dotyczących próbnej matury 2021. Uczniowie, którzy w środę, 3.03.2021, będą pisali egzamin próbny z języka polskiego, nie ukrywają, że bardzo się go boją.

𝐩𝐚𝐭

"Polskiego boje się najbardziej z wszystkich matur" - pisze jedna z tegorocznych maturzystek.

nathaniel

"ok zaczęłam się stresować" - pisze inny uczeń, który dziś zmierzy się z arkuszami CKE z języka polskiego.

godz. 7:39 Próbna matura 2021: Czy w internecie pojawiły się przecieki z polskiego?

Uczniowie, którzy do niego przystąpią szukają w internecie przecieków z próbnej matury 2021. Jakie będą pytania w arkuszach CKE na próbnej maturze 2021? Czy można ufać informacjom znalezionym w internecie? Czy wiadomo już jaka będzie lektura na języku polskim na próbnej maturze 2021? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule:

Matura próbna 2021 CKE: Przecieki z próbnej matury. Czy wyciekły odpowiedzi, arkusze i pytania [CKE MATURA 2021 ZADANIA]

godz. 7:02 "Modlę się o Ferdydurke"

Od samego rana w internecie pojawiają się domysły tegorocznych maturzystów odnośnie tematu, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Wśród licznych wpisów coraz częściej, jako lektura wymieniana jest "Ferdydurke" i "Lalka".

3.03.2021 Matura próbna, język polski

23:00 Matura próbna 2021 z polskiego. Trzymamy kciuki za maturzystów!

Do egzaminu zostało już niespełna 10 godzin. Od wczesnych godzin porannych będziemy was informować o wszystkich ważnych wydarzeniach, związanych z maturą próbną z języka polskiego! Powodzenia!

21:25 Matura z języka polskiego. Co było rok temu?

Takie były tematy wypracowań na maturze z języka polskiego 2020 na poziomie podstawowym:

Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

Można też było interpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

19:00 Matura próbna z polskiego startuje 3 marca. To warto wiedzieć!

Matura próbna 2021 a COVID-19. Wielkimi krokami zbliżają się maturalne egzaminy próbne CKE 2021, które odbędą się od 3 do 16 marca 2021 roku. W czasie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądał ich przebieg. W tym materiale tłumaczymy krok po kroku, o czym trzeba pamiętać na maturze próbnej 2021.

17:10 Matura próbna 2021 zgodnie z planem? Nie było to oczywiste

- Informujemy, że w woj. warmińsko-mazurskim, tak jak w całej Polsce, matury próbne odbędą się w zaplanowanym terminie, w ścisłym reżimie sanitarnym - poinformowali pod koniec lutego przedstawiciele MEiN. 

Dlaczego nie było to takie oczywiste? Przeczytaj tutaj: Warmińsko-mazurskie. Próbne matury odwołane przez koronawirusa? Jest decyzja ministra!

15:30 Do rozpoczęcia matury próbnej 2021 z języka polskiego pozostało kilkanaście godzin!

Uczniowie przygotowujący się do matury próbnej 2021 CKE dzielą się w mediach społecznościowych swoimi przewidywaniami. Najczęściej wymienianymi lekturami, których spodziewają się na maturze próbnej z języka polskiego są "Lalka" Bolesława Prusa" oraz "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Matura próbna CKE 2021: Język polski - poziom podstawowy. Co było na maturze?

Matura próbna z języka polskiego to jeden z najważniejszych egzaminów, z jakim mierzą się maturzyści. Warto porównać sobie tegoroczne zadania z tymi, które pojawiały się w latach minionych. Co było na maturze w tym roku? Jakie są wasze odczucia? Czekamy na wasze komentarze na naszym Facebooku. Wszystkim zdającym życzymy wymarzonych wyników, również na kolejnych egzaminach. Już niebawem trzeba będzie stawić czoła matematyce.

Matura próbna CKE 2021: Arkusze, pytania, odpowiedzi, przecieki

Maturzyści o egzaminie z języka polskiego
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE