Remont Trasy Łazienkowskiej to horror i głupota. Urzędnicy, myślcie! Błagam! Kraj o Warszawie. Felieton

2022-01-29 9:51
Głupi ten remont Trasy Łazienkowskiej. Urzędnicy myślcie, błagam!
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Głupi ten remont Trasy Łazienkowskiej. Urzędnicy myślcie, błagam!

Remont Trasy Łazienkowskiej i zapowiedź burzenia wiaduktów przy Agrykoli wywołują gęsią skórkę wśród kierowców w całej Warszawie. Ten armagedon komunikacyjny właśnie się zaczyna. "Głupi ten remont" - pisze w najnowszym felietonie z cyklu "Kraj o Warszawie" dziennikarka Izabela Kraj. Dlaczego głupi? I co najbardziej irytuje przy tej inwestycji? Wbrew pozorom to wcale nie są korki, które grożą warszawiakom nie - jak zapowiadają urzędnicy - przez najbliższe dwa lata, a co najmniej pięć. Zapraszamy do lektury.

Pół Warszawy boi się remontu wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli jak końca świata, choć tak naprawdę zamknięte ma być raptem pół kilometra Trasy Łazienkowskiej. Kierowcy wpadają w panikę. „Powiedzcie, jak to ominąć?!” - to najczęściej zadawane ostatnio pytanie dziennikarzom zajmującym się drogami i inwestycjami w Warszawie. A dobrej odpowiedzi nie ma, bo nie ma dobrej drogi na ominięcie. Komunikacja między Pragą, Śródmieściem i Mokotowem będzie kulała przez dwa lata, albo i dłużej… Bo jeśli od strony Mokotowa wybierzemy przejazd Siekierkowskim, wpadniemy w korek w Dolince Służewieckiej, jeśli ruszymy tunelem POW - utkniemy o poranku w korku na Wale Miedzeszyńskim, a jeśli od strony Żoliborza wybierzemy Wisłostradę, to tam wodociągowcy przez trzy najbliższe miesiące będą nas raczyć zwężeniem z powodu budowy kolektora. I tak źle i tak niedobrze. Najlepiej przesiąść się do autobusów i tramwajów. Szybciej niż samochodem pewnie nie będzie, ale na pewno bardziej przewidywalnie – tramwaj w korkach nie stoi i jak ma jechać 40 minut przez miasto, to tak jedzie. A autobusy będą miały 38 kilometrów nowych buspasów, więc też - miejmy nadzieję - pojadą zgodnie z rozkładami.

Tym, co na korki narzekają, aż chce mi się odpowiedzieć słowami z kultowego serialu „Sami swoi”: - „A ty co taki zmartwiony, był czas przywyknąć przecie”. Najlepiej zatem przywyknąć.

Co nie zmienia faktu, że remont Trasy Łazienkowskiej uważam za głupi. Najbardziej denerwuje mnie tylko jedno: bezmyślność. Irytuje, że stołeczni urzędnicy nie planują perspektywicznie, kompletnie nie szanują czasu warszawiaków i wystawiają ich cierpliwość na wielką próbę. Bo gdy skończy się armagedon związany z wiaduktami nad Myśliwiecką i Górnośląską, trzeba będzie remontować... wiadukty przy Saskiej. One też się sypią. Gdy zatem przeżyjemy utrudnienia po stronie śródmiejskiej, zaczną się po stronie praskiej.

A to oznacza kolejne dwa lata utrudnień na Łazienkowskiej! To już razem cztery – a doliczając spodziewane opóźnienia z z powodu „niespodziewanych” kłopotów (epidemia, pogoda czy załamanie na rynku pracy) – nawet pięć lat. Czy naprawdę nie można było warszawiakom zafundować tej komunikacyjnej katorgi za jednym zamachem? Nie przyjmuję do wiadomości argumentu urzędników, że brakuje pieniędzy. W 21-miliardowym budżecie Warszawy może zabraknąć pieniędzy na bezpłatne zajęcia w domu kultury (bo na nie instytucja może znaleźć sponsora), ale nie na duże inwestycje w infrastrukturę!

Po prostu odpowiednio wcześniej ktoś w ratuszu (ewentualnie w Zarządzie Dróg Miejskich czy innym warszawskim tworze odpowiedzialnym za bieżące utrzymanie dróg), nie pomyślał, że warto by było remonty na trasie po stronie praskiej i śródmiejskiej przeprowadzić jednocześnie. Tak samo, jak przy remoncie Mostu Łazienkowskiego po pożarze ktoś nie pomyślał, by jednocześnie z odnowieniem mostu wykonać wtedy remont wiaduktów. Urzędnicy, myślcie! Błagam!

Izabela Kraj

ikraj@grupazpr.pl

Zobacz zdjęcia po zamknięciu jednego z wiaduktów Trasy Łazienkowskiej:

Izabela Kraj
Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express

Przeczytaj także inne felietony z cyklu "Kraj o Warszawie":

Prawda o podwyżce pensji Trzaskowskiego

Perfekcyjna i śmierdząca pułapka na Trzaskowskiego

Kompromitacja w sprawie tunelu POW

Sonda
Trasa Łazienkowska przed wielkim remontem. Czy obawiasz się utrudnień w związku z burzeniem i odbudową wiaduktów na trasie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE