Parada Równości 2021 w Warszawie. Kiedy się odbędzie? Znamy datę Marszu Równości 2021

2021-06-09 17:17
Parada Równości w Warszawie
Autor: Miłość Nie Wyklucza flickr.com Parada Równości w Warszawie

Parada Równości 2021 po rocznej przerwie powróci na ulice Warszawy. "Pójdźmy razem: na przekór katodyktaturze, na przekór systemowej dyskryminacji, w imię gorącego sprzeciwu wobec łamania elementarnych praw człowieka" - zachęca Ogólnopolski Strajk Kobiet, współorganizator Marszu Równości 2021 w Warszawie. Kiedy odbędzie się Parada Równości w Warszawie? Właśnie poznaliśmy datę!

Spis treści

  1. Parada Równości 2021 w Warszawie - kiedy?
  2. Parada Równości 2021 w Warszawie - trasa przemarszu
  3. Marsz Równości 2021 w Warszawie - która to edycja?
  4. Parada Równości 2021 w Warszawie - o co chodzi?
  5. Parada Równości 2021 w Warszawie - reżim sanitarny

Parada Równości 2021 w Warszawie - kiedy?

Parada Równości 2021 w Warszawie odbędzie się! Informacja ta błyskawicznie obiegła stołeczne media. Marsz udało się oficjalnie zarejestrować jako liczne zgromadzenia stacjonarne do 150 uczestników. "Być może Parada będzie w tym roku mniejsza, nie będzie mieć tylu kolorowych platform, nie będzie rozbrzmiewać tak głośną muzyką, ale będziecie tam Wy. Społeczność, dla której organizujemy ten dzień" - czytamy na facebookowej stronie Parady Równości.

ZOBACZ TEŻ: Nocny pościg w centrum Warszawy! Luksusowy mercedes skasowany, policja użyła gazu [ZDJĘCIA]

Marsz Równości 2021 zaplanowany jest na sobotę, 19 czerwca. Rozpocznie się on o godz. 14 na placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Warszawy.

Parada Równości 2021 w Warszawie - trasa przemarszu

Marsz Równości 2021 w Warszawie mimo wcześniejszych obaw i obostrzeń pandemicznych odbędzie się. Jednak trasę przemarszu organizatorzy utrzymują w tajemnicy aż do ostatniej chwili. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedziała Julia Maciocha z fundacji Wolontariat Równości, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. - Trasa marszu do ostatniej chwili będzie utajniona, co niestety wynika z przyczyn oczywistych. Nigdy nie podajemy wcześniej trasy, bo chcemy jak najbardziej opóźnić kontrmanifestacje. Ale mamy zaplanowane ok. 4 km trasy, którą upublicznimy po weekendzie - wyjaśniła.

NIE PRZEGAP: Mały Fabianek bezwładnie wisiał na linie. 10-latka znaleźli rodzice. Makabra w Dzień Dziecka pod Warszawą

Wszelkie informacje na temat Parady Równości 2021 w Warszawie, organizatorzy będą udostępniali na stronie facebookowego wydarzenia Parada Równości 2021. Warto więc śledzić je na bieżąco.

Marsz Równości 2021 w Warszawie - która to edycja?

Parada Równości 2021 odbędzie się w Warszawie już po raz 20. Pierwszy raz uczestnicy Marszu Równości przeszli ulicami miasta w 2001 roku. Wydarzenie to odbywa się w stolicy co roku. Wyjątek stanowi jedynie rok 2020, kiedy z powodu pandemii i wprowadzanych obostrzeń Parada Równości została odwołana.

PRZECZYTAJ: Makabryczny pożar w Pruszkowie. Mieszkanie w bloku płonęło jak zapałka. Nie żyje 17-latek

Tegoroczną Paradę Równości (jak co roku) organizuje kolektyw organizacji zjednoczonych w tzw. komitecie doradczym. W tym roku tworzą go m.in.: fundacja Wolontariat Równości, Kampania Przeciwko Homofobii, Miłość Nie Wyklucza, Amnesty International, Homokomando i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Parada Równości 2021 w Warszawie - o co chodzi?

Słowa organizatorów Parady Równości 2021 w Warszawie są dobitne. Przestawiany przez nich obraz Polski jest zatrważający.

"Ostatnie dwa lata zmieniły nas wszystkich, ale dla społeczności LGBTQIA w Polsce były szczególnie trudne: to był czas politycznych sporów, które cynicznie wykorzystywały nasze życia do walki o wpływy, czas "tęczowej zarazy", "stref wolnych od LGBT", "ideologii, nie ludzi", aresztowania Margot i zatrzymań wielu z nas. To był wreszcie czas zmian odbierających podstawowe prawa osobom mogącym zachodzić w ciążę. Dzisiaj ponownie wychodzimy na ulice Warszawy - zranieni, ale silniejsi, może z mniejszym rozmachem, ale większą mocą, w mniejszym gronie, ale zjednoczeni jak nigdy" - czytamy na Facebooku Parady Równości.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na swoim Facebooku napisał, o co będzie walczyć, włączając się w organizację Parady Równości. Cytując, chodzi o:

  • legalizację aborcji i pełnia praw kobiet
  • zaprzestanie deptania praw obywateli niezależnie od płci i preferencji seksualnych
  • zatrzymanie postępującego autorytaryzmu
  • Polskę nowoczesną, opiekuńczą, bezpieczną
  • WOLNOŚĆ I RÓWNOUPRAWNIENIE

"Powiedzmy NIE wszelkiemu złu, które odbiera ludziom ich godność! Właśnie teraz, w strasznych czasach reżimowej nagonki na człowieka, zamanifestujmy, że różne jest piękne!" - nawołuje Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Parada Równości 2021 w Warszawie - reżim sanitarny

Wszystkich uczestników Parady Równości 2021 w Warszawie obowiązywać będą pandemiczne zasady sanitarne. Również organizatorzy wydarzenia nawołują, by zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo.

"Prosimy o noszenie maseczek i w miarę możliwości zachowywanie bezpiecznych odstępów. Na tym wydarzeniu będziemy podawać najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa. Jeżeli nie czujesz się dobrze, kaszlesz lub masz gorączkę, prosimy, zostań w domu" - czytamy na facebookowej stronie Parady Równości.

Przeczytaj także:

Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Polska nie jest państwem autorytarnym, ale jest tego blisko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE