Królowa Elżbieta II z dziećmi

i

Autor: PA/Press Association/EAST NEWS Królowa Elżbieta II urodziła czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Królewskie porody

Król Karol III przychodził na świat 30 godzin! Koszmarne porody Elżbiety II były owiane tajemnicą

2022-09-16 20:46

O porodach królowej Elżbiety II wiadomo niewiele. Pałac Buckingham stara się ze wszystkich sił, aby najbardziej intymne szczegóły z życia Windsorów pozostawały nieznane opinii publicznej. Do świata przez lata przedostawały się jednak szczątkowe informacje, także na temat porodów zmarłej niedawno królowej. Wiadomo np. że porody Elżbiety II nie należały do najłatwiejszych. Król Karol III przychodził na świat aż 30 godzin! Rozwiązanie zakończyło się cesarskim cięciem. O trudnych narodzinach dzieci Elżbiety i Filipa więcej przeczytacie poniżej.

Porody Elżbiety II owiane tajemnicą

Pałac Buckingham bardzo stara się o to, aby tylko zaufane grono osób znało dokładny stan zdrowia członków rodziny królewskiej, z władcą na czele. Stosowaną praktyką jest nawet zatajenie przyczyny śmierci. Tak było chociażby w przypadku zmarłego w 2021 r. księcia Filipa oraz śmierci królowej Elżbiety II. Kiedy medialny sztab rodziny królewskiej sam informuje o zdrowiu członka "royalsów" to znak, że sprawa jest naprawdę poważna. "Królewscy" rzecznicy mają też w zwyczaju reagować na wszelkiego rodzaju śledztwa dziennikarskie, które rodzą się na skutek dłuższych nieobecności czy też odwołanych spotkań rodu Windsorów.

Elżbieta II w ciąży nie pokazywała się publicznie

Co z porodami w rodzinie królewskiej? Bardzo interesują się nimi Brytyjczycy, ponieważ na świat przychodzą dzieci mogące w przyszłości rządzić monarchią. Przedstawiciele pałacu Buckingham jednak i tymi informacjami dzielą się bardzo niechętnie. O dochowanie tajemnicy w związku z przebiegiem ciąży dbają też sami członkowie rodziny królewskiej. Elżbieta II urodziła czworo dzieci, ale o porodach wiadomo niewiele. Królowa zamykała się w swojej rezydencji, gdy tylko dostrzegała ciążowy brzuszek i nie pokazywała się publicznie aż do porodu. Dość powiedzieć, że naprawdę trudno znaleźć zdjęcie Elżbiety II z ciążowymi krągłościami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wizyta prezydenta Lecha Wałęsy u królowej Elżbiety II. "Autentyczny majestat"

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Królowa Elżbieta II urodziła króla Karola III przez cesarskie cięcie

Porody Elżbiety II były owiane tajemnicą, ale w życiu rodziny królewskiej pojawiały się sygnały, które świadczyły o tym, że przyjście na świat potomka Elżbiety i Filipa jest coraz bliżej. Np. kiedy do pałacu Buckingham wprowadzała się królewska położna Helen Rowe. Towarzyszyła królowej przy każdym z czterech porodów. Jeśli Rowe przeprowadzała się na chwilę do "royalsów", znaczyło to, że rozwiązanie jest już blisko. O porodach Elżbiety II wiadomo także, że nie były dla królowej łatwe. Króla Karola III miała rodzić aż 30 godzin! W wyniku komplikacji lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie, zabieg bardzo ryzykowny. Trzeba pamiętać, że to był 1948 rok, kiedy to Karol przychodził na świat. W tamtych czasach zaledwie 3 proc. ciąż kończyło się w taki sposób.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie skandale i romanse rodziny królewskiej. Te historie kładły się cieniem na rządach Elżbiety II

Elżbieta i Filip doczekali się czworga dzieci. Trzeci poród królowej był ze znieczuleniem

Oprócz Karola, królowa Elżbieta II i książę Filip doczekali się jeszcze trojga dzieci: Anny, Andrzeja i Edwarda. Pozostałe porody Elżbiety odbyły się naturalnie. Księżniczka Anna przyszła na świat dwa lata po Karolu, w 1950 r. Niewiele wiadomo o porodzie, który miał miejsce w królewskiej rezydencji Clarence House. Pałac Buckingham był wówczas remontowany. Jedyna córka Elżbiety i Filipa ważyła zaledwie 2,7 kg.

Kleszczowy poród królowej Elżbiety II. Tak przyszedł na świat książę Andrzej

Książę Andrzej urodził się w 1960 roku, dziesięć lat po swojej jedynej siostrze. Elżbieta II urodziła swoje trzecie dziecko naturalnie, ale skorzystała po raz pierwszy ze znieczulenia. - Mieszanka leków nie usypiała pacjentki całkowicie, jednak niwelując ból, wprowadzała w stan półświadomości, poetycko nazywanej "snem o zmierzchu" - czytamy na stronie Medonet.pl.

Andrzej został wyjęty przy pomocy kleszczy, co było sporym ryzykiem zarówno dla noworodka, jak i matki. Kleszcze sprzed kilkudziesięciu lat były większe niż te stosowane obecnie. Dziecko mogło wówczas zostać okaleczone i zranione, a nawet mógł zostać trwale uszkodzony nerw twarzowy. Co więcej, nieumiejętne użycie kleszczy mogła skręcić szyję dziecka i spowodować uszkodzenie nerwu czaszkowego, skutkujące zezem. Czasami kleszcze łamały obojczyki u dzieci. Obecnie kleszczy używa się w około pięciu proc. porodów i to z reguły w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia matki lub dziecka.

Książę Filip był tylko przy narodzinach hrabiego Edwarda

Ostatnie dziecko Elżbiety II i Filipa przyszło na świat w 1964 r. To książę Edward, najdrobniejszy ze wszystkich potomków królowej. W chwili narodzin ważył zaledwie 2,4 kg. To jedyny poród, przy którym obecny był książę Filip.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gorzka prawda o relacjach Diany i Elżbiety II. Dlaczego się nie lubiły? Diana błagała o pomoc

Źródła: medonet.pl / hellomagazine.com

Sonda
Interesujesz się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej?
Nasi Partnerzy polecają