Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

2021-03-20 13:53

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który ma ogromne znaczenie dla praktykujących katolików. To nie tylko dzień, w którym zgodnie z tradycją święcimy pokarmy, ale dla chrześcijan przede wszystkim dzień poprzedzający radosne świętowanie zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad śmiercią. Nie sposób jednak zapomnieć o tradycyjnej święconce. Jak ją przygotować w domu? Koniecznie przejrzyjcie nasz artykuł na temat Wielkiej Soboty.

Spis treści

  1. Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła
  2. Wielka Sobota: Czy trzeba iść do kościoła? Co z Mszą Świętą?
  3. Wielka Sobota: Święcenie pokarmów - jak to zrobić w domu?

Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

Wielka Sobota - tradycja święcenia pokarmów i liturgia przed Wielkanocą

Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne. Wielu z nas kojarzy ją przede wszystkim ze święceniem pokarmów, ale dla praktykujących katolików jeszcze ważniejsza jest adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Chrześcijanie  poświęcają długie godziny na wyciszenie i oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Nierzadko przy kaplicy czuwają ministranci, harcerze czy nawet strażacy. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Czytaj też: Wielki Czwartek: Znaczenie, tradycje, zwyczaje. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielka Sobota: Czy trzeba iść do kościoła? Co z Mszą Świętą?

Wielka Sobota jest bardzo specyficznym dniem. W odróżnieniu od Wielkiego Piątku, w kościołach nie rozdaje się eucharystii. Co łączy te dni? Nie odprawia się Mszy Świętej. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości - w Wielką Sobotę nie trzeba iść do kościoła, choć dla wielu jest to jeden z kluczowych momentów przygotowujących do świętowania Wielkanocy.

- Wielka Sobota nie jest zaliczana do świąt nakazanych, dlatego w tym dniu wizyta w kościele nie jest obowiązkowa - wyjaśniają specjaliści na portalu msze.info.

Wielka Sobota: Święcenie pokarmów - jak to zrobić w domu?

Jak poświęcić pokarmy w domu? Sprawdź treść modlitwy

To dla wielu bardzo przyjemny zwyczaj. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest okazją do zaniesienia koszyka do świątyni i spotkania się ze znajomymi. Niestety pandemia koronawirusa i trudna sytuacja w Polsce powodują, że wielu obawia się o swoje zdrowie. jaka jest alternatywa? Możemy poświęcić pokarm w domu. Święconka będzie wspaniałym elementem niedzielnego śniadania. W dzisiejszych czasach, przed Wielkanocą wszyscy chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także ozdobione białymi serwetkami i przystrojone zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie. Żeby wszystko było "jak należy", trzeba zmówić specjalną modlitwę.

Sprawdź tutaj: Wielkanoc 2021: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy

Wielkanoc 2021 wiążę się niestety z konkretnymi obostrzeniami. Nie zmienia to jednak chęci złożenia bliskim najpiękniejszych życzeń. Oryginalne pomysły na życzenia wielkanocne zebrali nasi redakcyjni koledzy i koleżanki. Miejmy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli korzystać z tego pięknego okresu w pełni. 

Wielkanoc 2021 - wszystko co powinieneś wiedzieć o świętach

Biała kiełbasa: Jak upiec wielkanocny przysmak? Zobacz niezawodny przepis Beszamel.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE