Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?

Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?

Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego? To pytanie zadają sobie wszyscy maturzyści, którzy już niedługo rozpoczną egzamin maturalny 2021. Jak wygląda matura z języka polskiego? Jakich pytań należy się spodziewać? W poniższym artykule przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, co będzie na maturze 2021 z polskiego.

Spis treści

  1. Matura 2021. Egzamin maturalny z polskiego
  2. Matura 2021. Jak wygląda matura z polskiego?
  3. Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?
  4. Matura 2021. Tematy matur z języka polskiego na poziomie podstawowym w poprzednich latach [ARKUSZE CKE]
  5. Jak będzie wyglądała matura 2021 w czasie pandemii koronawirusa? Wytyczne CKE

Matura 2021. Egzamin maturalny z polskiego

Matura 2021. 4 maja początek egzaminów maturalnych. Co będzie na maturze 2021 z polskiego? To pytanie zadają sobie uczniowie, którzy są już na ostatniej prostej w przygotowaniach do najważniejszego egzaminu w życiu. Pierwszy egzamin, którym jest test z języka polskiego jest zawsze najtrudniejszy. Nie tylko chodzi o poziom trudności, ale także o stres, który odczuwa wielu maturzystów. Postanowiliśmy pomóc wszystkim uczniom i przygotowaliśmy drobną ściągę o tym, co będzie na maturze 2021 z polskiego.

Matura 2021. Jak wygląda matura z polskiego?

Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym zaplanowana jest zgodnie z harmonogramem matur CKE na 4 maja. Natomiast 10 maja odbędzie się matura z j. polskiego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie rozpoczną egzamin o godzinie 9:00. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut.

Do matury ustnej 2021 będą mogli przystąpić, podobnie jak w 2020 r., absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?

Jak dokładnie wygląda matura z polskiego na poziomie podstawowym? Arkusz CKE podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich składa się z pytań testowych, za które można uzyskać 20 punktów. Ta część sprawdza umiejętności maturzystów, które dotyczą rozumienia. Z kolei w drugiej części matury z polskiego uczniowie mierzą się z wypracowaniem. Do wyboru są trzy tematy: dwie rozprawki i interpretacja tekstu poetyckiego. Za to zadanie można uzyskać aż 50 punktów. Co będzie na maturze? Takie tematy były na maturze z języka polskiego w poprzednich latach.

Nieco inaczej wygląda matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. Składa się ona z jednej części, która polega na dokonaniu interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej.

Matura 2021. Tematy matur z języka polskiego na poziomie podstawowym w poprzednich latach [ARKUSZE CKE]

Egzaminatorzy z CKE szczególnie upodobali sobie III część "Dziadów". Zapraszamy do naszej galerii, znajdziesz w niej arkusze CKE z ostatnich matur i egzaminów próbnych z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jak będzie wyglądała matura 2021 w czasie pandemii koronawirusa? Wytyczne CKE

Egzaminy maturalne rozpoczną się w tym roku 4 maja. Już jakiś czas temu Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o wytycznych na maturę 2021. W wytycznych możemy przeczytać, że do szkoły będą mogli wejść, poza zdającymi, nauczycielami i niezbędnymi pracownikami szkoły, tylko rodzice uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się. W placówce nie mogą odbywać się inne zajęcia, a uczniowie muszą przynieść własną wodę i jedzenie.

Matura 2021. Czytaj więcej:

Matura 2021: na początek język polski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE