Matura 2021: Czy maseczka jest obowiązkowa na egzaminie maturalnym?

Czy maseczka jest obowiązkowa na maturze?
Autor: Alexandra_Koch / CC0 / pixabay.com

4 maja rozpoczyna się matura 2021 - najważniejszy egzamin w życiu każdego młodego człowieka. Tuż po zakończeniu majówki uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przystąpią do egzaminu dojrzałości. Podobnie jak w roku ubiegłym, z powodu pandemii koronawirusa, egzamin maturalny będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. Czy maseczki będą obowiązkowe na maturze 2021? Jakie obostrzenia będą obowiązywały podczas egzaminu maturalnego? Sprawdź ważne informacje!

We wtorek, 4 maja 2021 uczniowie rozpoczną pierwsze zmagania z egzaminem dojrzałości. Pierwsze dwa dni matury to egzaminy pisemne z języka polskiego i matematyki. W kolejnych dniach licealiści zmierzą się z pozostałymi przedmiotami. Matura 2021 potrwa ponad 2 tygodnie, do 20 maja. Egzaminy zostaną przeprowadzone w formie pisemnej. Egzaminy ustne będą dotyczyły wyłącznie osób, które zamierzają studiować za granicą i muszą przedstawić wynik egzaminu ustnego.

Matura 2021 w czasach pandemii

Matura 2021 jest wyjątkowa ze względu na pandemię koronawirusa. Z licznymi obostrzeniami podczas egzaminu maturalnego trzeba było zmierzyć się już rok temu, podczas egzaminów w 2020 roku. W tym roku będzie podobnie. Matura 2021 zostanie przeprowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym - wszystko po to, by zapewnić uczniom i nauczycielom maksimum bezpieczeństwa i nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z tym pojawia się wiele pytań i wątpliwości, m.in. czy na maturze 2021 maseczka będzie obowiązkowa?

Matura 2021: Czy maseczki będą obowiązkowe?

Jednym z najważniejszych symboli obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa są maseczki. To jeden z podstawowych elementów reżimu sanitarnego, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia i zapobieganie transmisji wirusa. Obowiązek noszenia maseczek od kilku miesięcy dotyczy wszystkich miejsc publicznych - zarówno we wnętrzach budynków jak i na wolnym powietrzu. Czy maseczki będą obowiązkowe również w szkołach podczas egzaminów maturalnych?

Obowiązek noszenia maseczek podczas matury 2021 oraz inne zasady zachowania reżimu sanitarnego określają najnowsze wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wchodząc do szkoły na egzamin maturalny, uczniowie będą musieli mieć założone maseczki. Będzie to konieczne do momentu zajęcia miejsc w ławkach, które będą ustawione w bezpiecznej odległości. Gdy uczeń usiądzie już w ławce i będzie gotowy do przystąpienia do egzaminu, będzie już mógł zdjąć maseczkę z twarzy.

Maseczkę będzie trzeba założyć ponownie w przypadku, gdy będzie konieczny bliski kontakt z nauczycielem i komisją egzaminacyjną lub uczeń będzie musiał na chwilę opuścić swoje miejsce, np. wychodząc do toalety. Maseczka będzie musiała zostać założona na twarz po zakończeniu pisania egzaminu.

Z pełnymi wytycznymi dotyczącymi organizowania i przeprowadzania egzaminów maturalnych w 2021 roku, można zapoznać się na stronach rządowych.

Matura 2021

Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE