Młynne. Nastolatkowie chcieli podpalić samochód! Obrzucali go koktajlami Mołotowa! [ZDJĘCIA]

2020-06-23 8:08 AT

Limanowska policja ustaliła i zatrzymała dwóch nastolatków, którzy w miejscowości Młynne (gm. Limanowa) obrzucili samochód osobowy butelkami wypełnionymi łatwopalną substancją, czyli tzw. koktajlami Mołotowa. Na szczęście zrobili to na tyle nieudolnie, że pojazd nie doznał poważniejszych zniszczeń. Sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia.

Próba podpalenia samochodu

Na początku czerwca w miejscowości Młynne (gm. Limanowa) doszło do próby podpalenia samochodu, przy użyciu butelek wypełnionych łatwopalną substancją. Dwóch młodych mężczyzn rzuciło przez ogrodzenie dwa tzw. koktajle Mołotowa w kierunku zaparkowanej toyoty yaris, ale na szczęście zrobili to tak nieudolnie, że butelki odbiły się od pojazdu i zaczęły płonąć obok niego. 

Po kilku dniach policja ustaliła sprawców i zatrzymała dwóch 19-letnich mieszkańców gminy Limanowa. Obaj usłyszeli już zarzut umyślnego uszkodzenia mienia. Grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Co to jest koktajl Mołotowa?

Koktajl Mołotowa to potoczna nazwa prowizorycznej broni miotanej w postaci butelki wypełnionej łatwopalną substancją z doczepionym lontem. Nazwę wymyślili Finowie, podczas "wojny zimowej" ze Związkiem Radzieckim (1939-40), choć broń tego typu wykorzystywano już wcześniej. 

Wiaczesław Mołotow był politykiem radzieckim, wieloletnim premierem i ministrem spraw zagranicznych tego kraju. W czasie "wojny zimowej", to on stał na czele rządu ZSRR, stąd dla Finów stał się symbolem agresora, który napadł na ich państwo.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express.

Tak wygląda grób tragicznie zmarłej motocyklistki Karoliny z Zielonki