Królowa Elżbieta II, brytyjska waluta

i

Autor: SHUTTERSTOCK Moneta z wizerunkiem królowej Elżbiety II.

Karol zastąpi Elżbietę także na monetach

Brytyjczycy mają problem z monetami królowej Elżbiety II. W obiegu są ich miliardy. Czy będzie można nimi płacić?

Mennica królewska w Australii od 2023 r. będzie biła monety z wizerunkiem nowego króla Karola III, zamiast ze zmarłą królową Elżbietą II. Poinformował o tym wiceminister skarbu Andrew Leigh. Wizerunek króla nie pojawi się jednak automatycznie na banknocie pięciodolarowym, na którym obecnie widnieje podobizna Elżbiety II.

Karol III zastąpi królową Elżbietą również na monetach

Śmierć królowej Elżbiety II i zastąpienie jej na tronie brytyjskim królem Karolem III wiąże ze sobą mnóstwo zmian w życiu codziennym nie tylko obywateli Wielkiej Brytanii, ale też krajów, uznających brytyjskiego monarchę za swojego władcę. Tak jest też w przypadku Australii. Tamtejsza mennica królewska od 2023 r. będzie biła monety z wizerunkiem króla Karola III. Bicie nowej monety rozpocznie się, gdy tylko do mennicy dotrze oficjalny, zatwierdzony przez Pałac Buckingham wizerunek nowego króla.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, na wszystkich australijskich monetach musi widnieć wizerunek brytyjskiego monarchy, który jest również głową państwa w Australii. Od 1953 r. na monetach umieszczano podobiznę zmarłej 8 września królowej Elżbiety II.

CZYTAJ TEŻ: Gdzie oglądać pogrzeb królowej Elżbiety II? Kiedy i o której godzinie rozpocznie się transmisja?

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Czy w 2023 r. będzie można płacić monetami z wizerunkiem Elżbiety II?

Australijski wiceminister skarbu Andrew Leigh przypomniał, że od 1966 r., gdy obowiązującą walutą stał się dolar australijski, wyprodukowano ponad 15 miliardów monet z wizerunkiem Elżbiety II. Jej podobizna na monetach była zmieniana sześć razy, ostatnio w 2019 r. Ci, którzy wciąż mają dużo monet z wizerunkiem Elżbiety II mogą spać spokojnie. Po 2023 r. monety z królową będą w dalszym ciągu legalnym środkiem płatniczym.

Warto też pamiętać, że momenty z wizerunkiem Króla Karola III będzie różnić się od monet z wizerunkiem jego zmarłej matki. Profil królowej Elżbiety II widniejący na monetach był zwrócony w prawą stronę, zaś wizerunek króla Karola III będzie skierowany w lewą. Zmiana sposobu przedstawiania władców na monetach to tradycja sięgająca XVII wieku. Od tego czasu wizerunek każdego kolejnego monarchy był na monetach skierowany w przeciwnym kierunku niż jego poprzednika.

W Australii wizerunek królowej Elżbiety II widnieje również na banknocie pięciodolarowym. Nie zostanie on jednak automatycznie wymieniony na podobiznę króla, ponieważ - jak wyjaśnił wiceminister Leigh - Elżbietę II umieszczono na banknocie "ze względu na jej osobowość, nie status monarchini".

Leigh dodał, że przyszły obraz tych banknotów będzie przedmiotem obrad rządu, ale z decyzją nie należy się spieszyć. Wiceminister zaznaczył, że przy rozważaniu osób, które mogłyby się pojawić na nowej edycji tych banknotów będą brani pod uwagę również przedstawiciele rdzennych ludów Australii.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wierni pracownicy królowej Elżbiety II wylądują na bruku? Szokujący zapis w umowach! "Bezduszne działanie"

Królowa Elżbieta II uwielbiała klejnoty. Jej kolekcję zobaczysz w poniższej galerii

Miliardy monet z Elżbietą II w obiegu. Wkrótce nastąpi zmiana

Portret królowej Elżbiety II po raz pierwszy znalazł się się na banknotach w 1960 roku. Od tamtej pory jej wizerunek pojawiał się na wszystkich kolejnych seriach. Bank Anglii, i Mennica Królewska muszą przeprowadzić skomplikowaną operację wycofania tej waluty z obiegu i zastąpienia jej pieniędzmi z portretem króla Karola III. – Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Królewskiej Mości będą nadal prawnym środkiem płatniczym. Kolejne ogłoszenie dotyczące istniejących banknotów Banku Anglii zostanie ogłoszone po dotrzymaniu okresu żałoby – poinformował Bank Anglii w oświadczeniu.

Według banku centralnego w Wielkiej Brytanii w obiegu znajduje się obecnie ponad 4,7 miliona banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Ich łączna wartość to 82 miliardy funtów. W obiegu jest również około 29 miliardów monet z wizerunkiem Elżbiety.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najlepsze filmy o królowej Elżbiecie II. Te gwiazdy wcieliły się w monarchinię

Sonda
Będziesz oglądać pogrzeb królowej Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany