Koronawirus bardzo blisko Polski! Statystyki porażają [RELACJA NA ŻYWO]

2020-03-01 21:33
Koronawirus, termometr
Autor: msz

Koronawirus w Polsce? Mieszkańcy naszego kraju są coraz bardziej zaniepokojeni szerzącą się epidemią koronawirusa, m.in. w północnych Włoszech. W naszym kraju wciąż nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem z Chin. Do szpitali trafia jednak coraz więcej osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Czy w najbliższym czasie groźna zaraza dotrze do Polski? Czytaj naszą RELACJĘ NA ŻYWO!

Koronawirus coraz bliżej Polski!

Koronawirus w Polsce? Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w Polsce nie odnotowano wciąż pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem. Jak jednak przyznaje Łukasz Szumowski, minister zdrowia, wirus z Chin na pewno dotrze do naszego kraju. Czy dziś pojawią się jakieś przełomowe informacje w tej sprawie? W serwisie se.pl na bieżąco śledzimy informacje związane z epidemią koronawirusa.

Do tej pory na całym świecie odnotowano już 87 tysięcy potwierdzonych zarażeń koronawirusem, zmarło prawie 3 tysiące osób. Najwięcej zarażonych pochodzi z Chin, a w Europie wirus stanowi coraz większe zagrożenie, m.in. w północnych Włoszech.

W związku z epidemią koronawirusa we Włoszech wybuchła panika, stwierdzono bowiem niemal 1200 przypadków zakażeń, a 29 osób zmarło. 11 gmin w Lombardii i Wenecji Euganejskiej zostało uznanych za „czerwoną strefę” i zamkniętych. O zachowanie środków ostrożności zwrócił się też do obywateli Polski mieszkających we Włoszech, konsulat RP w Mediolanie.  

20:55 Koronawirus na świecie. Jaki jest aktualny bilans ofiar?

Spływają kolejne informacje dotyczące koronawirusa w Europie i nie tylko. Drugi potwierdzony przypadek zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziła BelgiaWięcej statystyk znajdziecie TUTAJ.

21:45 Koronawirus w Polsce?! Podsumowanie weekendu

W niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller stanowczo podkreślił, że w naszym kraju nie odnotowano przypadków zarażenia się koronawirusem. Ważne informacje z pewnością zostaną przekazane w poniedziałek (2 marca). Ok. godziny 9:30 konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy.

20:20 Koronawirus blisko naszego kraju. Jak wygląda sytuacja?

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w krajach, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Polski. Problem mają Czechy, Litwa i Białoruś. Więcej na ten temat TUTAJ.

19:30 Koronawirus w Polsce? Rzecznik rządu komentuje!

- W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat #koronawirus informuję, że obecnie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na terenie Polski - napisał na Twitterze Piotr Müller - rzecznik rządu.

18:20 Rośnie liczba ofiar we Włoszech! Koronawirus wciąż zabija

Nie żyje pięciu kolejnych pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa. We Włoszech liczba śmiertelnych ofiar wzrosła tym samym do 34.

18:15 W poniedziałek potkanie najważniejszych polityków naszego kraju ws. koronawirusa

2 marca,  o godzinie 9:00 w BBN prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. koronawirusa - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Pół godziny później powinna się rozpocząć konferencja prasowa głowy państwa. 

17:30 Koronawirus w Polsce?! Specjalne posiedzenie Sejmu 2 marca

Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w najbliższy poniedziałek. Rząd ma przedstawić informacje o podjętych działaniach i kolejnych krokach, związanych z zagrożeniem. O zwołanie specjalnej sesji poprosił marszałek Sejmu Elżbietę Witek prezydent Andrzej Duda.

17:00 Koronawirus bardzo blisko Polski!

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech potwierdził, że za naszą granicą są trzy potwierdzone przypadki koronawirusaDwie osoby przebywają w szpitalu w Pradze, a jedna w Uściu nad Łabą. Cała trójka niedawno wróciła z Włoch. Pobrane od nich próbki zostaną zbadane w Berlinie.

16:00 Będzie specjalny zespół do walki z koronawirusem w Polsce

Jutro powołany zostanie zespół, który będzie koordynował działania i wprowadzał wspólne praktyki na polskich uczelniach i monitorował sytuację - powiedział Jarosław Gowin, cytowany przez portal rmf24.pl.

Minister nauki zapewnił, że "jeżeli chodzi o obszar szkolnictwa wyższego, obszar uczelni i instytutów naukowych jesteśmy znakomicie przygotowani do ewentualności pojawienia się koronawirusa w Polsce. Nie ma tutaj żadnych powodów do niepokoju. Wszystkie działania są zaplanowane."

15:10 Koronawirus we Włoszech. Alarmujące statystyki!

Władze regionalne w Lombardii informują, że w Mediolanie i okolicach stwierdzono 552 przypadki koronawirusa i 23 ofiary śmiertelne. 

14:50 Koronawirus: liczba zarażonych, liczba zgonów

Na ten moment w Polsce wciąż nie ma ani jednego przypadku zarażenia koronawirusem z Chin. Na oddziałach zakaźnych w całym kraju diagnozowanych jest obecnie kilkudziesięciu pacjentów, którzy zgłosili się z objawami koronawirusa - najwięcej z nich przebywa w szpitalach w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. 

Na świecie koronawirusem zarażonych jest już 87 tysięcy osób, niemal trzy tysiące zmarło. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Chinach, Korei Południowej i we Włoszech. 

14:10 Ogromna kwarantanna w Tarnowie

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie został zamknięty do odwołania. Wszystko po tym, jak przed południem do placówki zgłosiła się kobieta z wysoką gorączką po powrocie z Włoch.

Kwarantannie będzie musiało poddać się dwadzieścia osób. Dlaczego? Szczegóły przeczytasz tutaj.

14:00 Koronawirus w Szczecinie? To mało prawdopodobne

Jak przekazał w rozmowie z reporterem SE, przedstawiciel Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie - obecnie na oddziale zakaźnym przebywają dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa. Wyniki badań ich próbek powinny dotrzeć do nas najdalej w poniedziałek. Pozostali pacjenci u których nie wykryto choroby zostali wypuszczeni do domu.

Z kolei w sobotę do szpitala trafiła 10-letnia dziewczynka z Kołobrzegu. Z informacji przekazanych przez rodziców wynika, że dziecko wróciło z Indonezji. Lekarze szpitala wojewódzkiego przeprowadzili badania, z których wynika, że dziewczynka zachorowała na grypę. Jednak profilaktycznie pobrano od niej próbki, które zostaną przesłane do PZH. Wyniki mają być znane we wtorek lub w środę. 

13:05 Dziecko z Kołobrzegu zarażone koronawirusem? 

Szkoła Podstawowa nr 6 w Kołobrzegu została zamknięta do odwołania! Powodem jest konieczność dezynfekcji całego budynku, bowiem jeden z uczniów placówki jest badany pod kątem zarażenia koronawirusem. Urzędnicy zwołali specjalną konferencję prasową, na której poinformowano o prowadzonych działaniach.

>>> Czytaj więcej tutaj <<<

12:30 Koronawirus wykryty u niemowlęcia!

45-dniowe dziecko jest najmłodszym pacjentem w Korei Południowej, u którego stwierdzono obecność koronawirusa - podała "The Korean Times", powołując się na urzędników służb medycznych tego kraju.

U dziecka urodzonego w połowie stycznia przeprowadzono testy na obecność wirusa, po tym, gdy wykryto go u jego rodziców.

Jak doniosła gazeta, dziecko i jego matka odbywają kwarantannę w domu w Gyeongsan na południu kraju. Według lekarzy ich stan zdrowia jest dobry.

12:10 Koronawirus: Krytyczny moment w Korei Południowej

Tylko w ciągu ostatnich 48 godzin w Korei Południowej wykryto 1399 przypadków zarażenia koronawirusem z Wuhan. Władze tego kraju mówią o "krytycznym momencie". Służby zaapelowały o pozostanie w domach, a kościoły w kraju zostały zamknięte. Msze święte są transmitowane online. 

11:45 Koronawirus w Łodzi? Pozytywny test!

Pacjentka, która wróciła z Tajlandii, a następnie pociągiem przyjechała z Warszawy do Łodzi i zgłosiła się do szpitala nie jest chora na koronawirusa. Choć pierwszy test wyszedł pozytywnie, to po ponownych badaniach wskazał wynik ujemny.

- U pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony - poinformowało Radio Łódź.

11:00 Gdzie jest teraz koronawirus?

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie w zastraszającym tempie. Coraz więcej przypadków zachorowań oraz zgonów z powodu wirusa Covid-19 zanotowano także w Europie, głównie we Włoszech. Gdzie teraz (01.03.2020) jest koronawirus? Przygotowana została specjalna mapa, na której na żywo możecie śledzić zasięg epidemii koronawirusa z Chin!

10:30 Wirus nadal się rozprzestrzenia

W ostatnich godzinach potwierdzono pierwsze przypadki śmierci z powodu zarażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii i Australii. Groźny wirus pojawił się też w Irlandii i Armenii, gdzie do tej pory go nie było. Koronawirusem zarażonych jest 87 tysięcy osób na całym świecie. 

9:25 Rośnie liczba zarażonych koronawirusem

Obecnie na całym świecie odnotowano niemal 87 tysięcy zarażeń koronawirusem. Zmarło 2979 osób, a blisko 43 tysiące udało się wyleczyć. Koronawirus największe żniwo poza Chinami zbiera w Korei Południowej, we Włoszech, w Iranie, Japonii, Singapurze, Francji i Hongkongu.

8:50 Pacjentka w izolatce o walce z koronawirusem w Polsce: To OBŁUDA!

"Koronawirus ma wolne po 15" - takimi słowami wyraża się Pani Anna, mieszkanka Wielkopolski, która trafiła do szpitala w Krotoszynie z podejrzeniem koronawirusa. Kobieta poskarżyła się na funkcjonowanie skomplikowanych procedur w służbie zdrowia, które znacząco wydłużają czas oczekiwania na wynik badania.

Nagranie zdobywa ogromną popularność w sieci. Możesz zobaczyć je tutaj!

7:30 Mieszkańcy przerażeni koronawirusem

Szerząca się epidemia koronawirusa sprawiła, że mieszkańcy wielu regionów zaczęli bombardować apteki w poszukiwaniu maseczek ochronnych oraz sklepy, by kupić płyny i produkty antybakteryjne. W wielu miejscach jednak na próżno - półki opustoszały w zastraszającym tempie!

>>> PANIKA w Małopolsce! Ludzie PRZERAŻENI koronawirusem, puste półki w sklepach i aptekach <<<

7:00 Koronawirus w Polsce? Sprawdź doniesienia!

Koronawirus w Polsce? Co wydarzyło się 28 i 29 lutego? Przeczytaj nasze dotychczasowe doniesienia >>> Koronawirus w Polsce? Coraz więcej ograniczeń w szpitalach. Zakazy odwiedzin u pacjentów [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO, MAPA]

Co to jest koronawirus?

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Narażone na chińskiego koronawirusa mogą być również osoby, które:

- miały bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka

MAPA: Gdzie jest koronawirus z Chin? Sprawdź swój region 01.03.2019

Uwaga - mapa interaktywna może wczytywać się około 45 sekund.

Koronawirus w Polsce? Śledź najnowsze informacje:

Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?