Koronawirus w Krakowie: Szpital polowy w Hali EXPO? Mamy komentarz urzędu

2020-10-19 14:02
Koronawirus w Krakowie: Szpital polowy w Hali EXPO? Mamy komentarz urzędu
Autor: Stanisław Rozpędzik/CC BY 4.0/wikipedia W każdym województwie ma zostać stworzony jeden szpital polowy.

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego w każdym województwie musi zostać stworzony szpital polowy dla chorych na COVID-19. Taka placówka powstanie także w Małopolsce, gdzie obłożenie łóżek "covidowych" oraz respiratorów przekracza 80 proc. Według nieoficjalnych informacji szpital polowy ma być zlokalizowany w Hali EXPO. Do sprawy odniósł się Małopolski Urząd Wojewódzki.

Szpitale polowe w każdym województwie

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji i korzystają z respiratorów premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie utworzenia w każdym mieście wojewódzkim tymczasowego szpitala polowego, przeznczonego dla pacjentów chorujących na COVID-19. Taka placówka powstanie również w Małopolsce. Obecnie obłożenie łózek "covidowych" w województwie wynosi około 80 proc., a respiratorów około 85 proc.

Szpital polowy w Hali EXPO?

Z nieoficjalnych informacji Gazety Wyborczej wynika, że małopolski szpital polowy dla osób chorych na COVID-19 miałby być zlokalizowany nie w Tauron Arenie jak wcześniej przewidywano, ale w Hali EXPO. Zapytaliśmy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, czy rzeczywiście taki wariant jest najbardziej prawdopodobny. Okazuje się, że decyzja w sprawie lokalizacji szpitala polowego jeszcze nie została podjęta. Na razie urzędnicy analizują dostępne w tej sprawie warianty. Równocześnie prowadzone są działania zmierzające do zwiększenia liczby łóżek "covidowych" w już istniejących szpitalach.

- Scenariusz dotyczący utworzenia szpitala polowego w Małopolsce jest rozważany. Trwają analizy i ustalenia, w tym w zakresie ewentualnej lokalizacji. Równolegle prowadzimy dotychczasowe działania dotyczące poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19. Kolejne decyzje będziemy na bieżąco przedstawiać - odpowiedziała na nasze pytania dotyczące szpitala polowego w Małopolsce Joanna Paździo, rzecznik prasowa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

dr Maciej Hamankiewicz, lekarz: Mamy stan wojenny w ochronie zdrowia. Jesteśmy na skraju wyczerpania [Super Raport]

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE