Koronawirus w Polsce: Będzie szpital polowy w Opolu!? CWK przyjmie chorych na COVID-19? Mamy komentarz!

2020-10-19 13:25
Szpital polowy
Autor: EAST NEWS Szpital polowy

Stadion Narodowy będzie szpitalem polowym w Warszawie. Rzecznik rządu przyznał, że podobne placówki mają powstawać w kolejnych województwach i rozpoczęły się spekulacje. Już teraz wiemy, że w województwie opolskim może paść na Centrum Kongresowo-Wystawiennicze w Opolu. To w opolskim CWK może już niedługo powstać szpital polowy dla chorych na COVID-19. Wszystko w rękach wojewody, bo to od jego decyzji zależy otworzenie podobnego obiektu.

Oprócz Stadionu Narodowego w Warszawie, szpital polowy - najprawdopodobniej - powstanie także w województwie opolskim! Rozmowy trwają, a za władzami regionu już pierwsze konsultacje i rozmowy, bo służba zdrowia w każdej chwili może przestać być wydolna. Jak ustaliliśmy, obecnie pod uwagę bierze się Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu. To pomysł wojewody i choć budynek należy do samorządu - ten chętnie udostępni budynek za darmo.

- Rzeczywiście, było zainteresowanie ze strony wojewody Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wiem, że odbyły się już pierwsze spotkania i pierwsze oceny, ponieważ taki obiekt musi spełnić szereg warunków. Czy nasze CWK je spełnia i nadaje się się na taki obiekt, jest po stronie wojewody i jego służb - komentuje rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna-Oborska Marciniak.

Opole: CWK zostanie szpitalem polowym?

W Centrum Wystawienniczo Kongresowym mogłoby się zmieścić ok. 200 łóżek dla pacjent z COVID-19 (obecnie w całym województwie jest 420 łóżek dla mieszkańców regionu, z czego 242 są już zajęte!). Wstępne opinie zostały już wydane przez Straż Pożarną.

- Zdecydowanie jest to obiekt, w którym jednocześnie może przebywać wiele osób, który ma taką powierzchnię, którą można zaaranżować w dowolny sposób. Pierwszą ocenę obiektu dokonała już Straż Pożarna. Z tej strony nie ma przeciwwskazań - przekazuje rzecznik UM.

Czy ostatecznie CWK zostanie szpitalem polowym - nie wiadomo. Zdecyduje wojewoda.

W całej Posce powstają kolejne szpitale polowe

Express Biedrzyckiej – Krzysztof Śmiszek: Polskie państwo abdykowało