Matura 2021: kolejna afera z arkuszami?! W internecie krążą niepokojące zdjęcia! Mamy stanowisko CKE! [Aktualizacja]

2021-05-13 15:00 km
Matura 2021: kolejna afera z arkuszami?! CKE będzie mieć problemy? W internecie krążą niepokojące zdjęcia z arkuszami!
Autor: Marcin Gadomski / Super Express Matura 2021: kolejna afera z arkuszami?! CKE będzie mieć problemy? W internecie krążą niepokojące zdjęcia z arkuszami! / Zdjęcie poglądowe

Matura 2021: czy będziemy mieli ogólnopolską aferę? Po internecie krążą zdjęcia, które mają dowodzić, że matura z biologii nie odbywała się na sprawiedliwych zasadach. Chodzi o arkusze, które są łudząco podobne do materiałów, opublikowanych przez innych autorów. Jak to się zakończy? Więcej szczegółów na se.pl poniżej.

Matura 2021: CKE odpowiada! [Aktualizacja]

- Zadania maturalne, zgodnie z procedurami obowiązującymi w CKE, są zamawiane 3 lata przed planowanym zastosowaniem podczas sesji egzaminacyjnej. Zatem zadania wykorzystane w arkuszach egzaminacyjnych w 2021 r. zostały przekazane do CKE w 2018 r. (w przypadku biologii – w listopadzie 2018 r.). W latach 2018–2020 zadania były doskonalone, modyfikowane, m.in. podlegały próbnym zastosowaniom oraz przechodziły przez gęste sito recenzji. Rzucające się w oczy podobieństwa są powierzchowne i ograniczają się do wykorzystania zbliżonych materiałów źródłowych opublikowanych w powszechnie dostępnych źródłach, wśród nich znajduje się chociażby Biologia pod red. Campbella. Ponadto w zadaniach zostały opisane inne organizmy i wreszcie – polecenia są odmienne - przekazuje nam Weronika Ryczkowska z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Wcześniej pisaliśmy:

Matura 2021: kolejna afera z arkuszami?! CKE będzie mieć problemy? W internecie krążą niepokojące zdjęcia z arkuszami!

Matura 2021 bez dodatkowych emocji? Wiele wskazuje na to, że internet znów będzie żył potencjalną aferą. Już 4 maja zrobiło się gorąco, kiedy to wykresy z Google Trends pokazywały, że mogło dojść do wycieku. Wtedy chodziło o temat rozprawki na maturze z języka polskiego. 10 maja Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w prokuraturze i na policji zawiadomienia dotyczące przecieków z tegorocznych matur. Atmosfera jeszcze nie ostygła, a internauci alarmują i zwracają uwagę na kolejny potencjalny problem.

Czytaj też: Matura 2021: Geografia rozszerzona. Arkusze CKE i odpowiedzi. Pierwsze komentarze zaskakują! [RELACJA NA ŻYWO]

Matura 2021: kolejna afera?! Zdjęcia arkuszy podgrzewają atmosferę w internecie

Dla maturzystów ostatnie dni są wyjątkowo stresujące. Nic więc dziwnego, że ewentualne przecieki i inne tajemnicze doniesienia spotykają się z emocjonalnymi reakcjami. Tym razem na "warsztat" została wzięta matura 2021 z biologii rozszerzonej. Co nie spodobało się internautom, a konkretnie tym komentującym maturę na Twitterze?

- W związku z tym, że sytuacja wygląda jak wygląda -> CKE SKOPIOWAŁO SPORĄ CZĘŚĆ ARKUSZA od innego autora... Inne osoby mogły już ten arkusz robić wcześniej - czysta niesprawiedliwość. Dlatego ten arkusz był taki dziwny... Chcecie żeby maturę z biologii powtórzyli? - żali się na Twitterze pani Kinga (pisownia oryginalna) i dołącza zdjęcia.

Są tacy, którzy nie widzą w takim podobieństwie niczego dziwnego i sugerują, aby maturzyści przygotowujący się do egzaminu rozwiązywali zadania, pojawiające się w innych źródłach. Pod tekstem znajdziecie galerię z arkuszami z biologii rozszerzonej. Ocenępozostawiamy wam!

Przed zdającymi maturę 2021 co najmniej kilkadziesiąt dni stresu. Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że wyniki pojawią się 5 lipca. Uczniom z naszego kraju i nie tylko życzymy połamania piór i satysfakcjonujących rezultatów. Jeżeli macie przydatne informacje lub chcecie się podzielić problemami, związanymi z egzaminem maturalnym - czekamy na was na m.in. na naszym Facebooku.

Matura 2021:

Siedlce: Maturalny maraton rozpoczęty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE