Koronawirus. Szkoły zamknięte na dłużej. Biskup tarnowski przekłada Pierwsze Komunie!

2020-04-16 14:29 AT
Pierwsza Komunia Święta
Autor: Mariusz Luda Sakrament dopiero na jesieni?

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, mimo wcześniejszych planów szkoły nie zostaną otwarte 26 kwietnia. W związku z tym biskup tarnowski zalecił, by uroczystości pierwszokomunijne były organizowane dopiero po wakacjach. Dzieci powinny dostać minimum trzy tygodnie na przygotowanie się do przyjęcia sakramentu.

Wcześniej biskup tarnowski dopuszczał możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych jeszcze w maju, jednak pod warunkiem zakończenia stanu epidemii w Polsce oraz otwarcia szkół. Niestety koronawirus nie odpuszcza, dlatego trzeba było zrewidować te plany. 

Wiadomo, że w diecezji tarnowskiej dzieci przystąpią do sakramentu najwcześniej w czerwcu, choć bardziej prawdopodobną datą jest dopiero jesień. Ostateczne decyzje zależą od tego, jak szybko skończy się epidemia.

Pierwsze Komunie mogą być organizowane w czerwcu, lipcu oraz sierpniu jeśli: 

  • stan epidemii zostanie do tego czasu odwołany,
  • dzieci powrócą do szkół, a zgodę na organizację uroczystości wyrażą rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii.

Bardziej prawdopodobnym terminem Pierwszych Komunii jest więc dopiero okres powakacyjny. Biskup tarnowski zalecił, by dzieci i ich rodziny miały minimum trzy tygodnie na przygotowanie się do przyjęcia sakramentu. 

Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej i kontaktu przy pomocy dostępnych środków komunikacji internetowej z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do Pierwszej Komunii, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać między innymi na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

PRZECZYTA TAKŻE: