Koronawirus w Tuchowie. Redemptoryści ZAKAŻENI podczas święceń kapłanskich

2020-06-04 16:44
Bazylika w Tuchowie
Autor: Vert/CC0/wikipedia Redemptorysta ojciec Paweł Orzeł przyjął święcenia kapłańskie

Wyniki badań na obecność SARS-CoV-2 potwierdziły, że trzech redemptorystów jest zakażonych koronawirusem. Brali oni udział w święceniach kapłańskich, do jakich doszło w minioną sobotę (30 maja) w tuchowskim sanktuarium. Kwarantanną są objęci zakonnicy z czterech domów tego zakonu. Warszawska prowincja redemptorystów wydała oświadczenie na temat zaistniałej sytuacji.

Wczoraj (3 czerwca) informowaliśmy o podejrzeniu wystąpienia koronawirusa wśród redemptorystów, którzy brali udział w sobotnich (30 maja) święceniach kapłańskich ojca Pawła Orła w tuchowskim sanktuarium. Przypuszczenia potwierdziły się i dzisiaj już wiemy, że wyniki badań wskazały na obecność koronawirusa w organizmach trzech zakonników. Na tym jednak może się nie skończyć, ponieważ nie wszyscy duchowni otrzymali jeszcze wyniki własnych testów. 

Kwarantanną objęto domy redemptorystów w Bardzie (diecezja świdnicka), Kościelisku (archidiecezja krakowska), Tuchowie (diecezja tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych. Warszawska prowincja zakonu, której podlega klasztor w Tuchowie wydała oświadczenie na temat zaistniałej sytuacji. 

- Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce. W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń.

Pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła nas o tym we wtorek, 2 czerwca ok. godz. 20.00 – czyli trzy dni po święceniach - i natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom.

Do godzin południowych 4 czerwca 2020 r. zostały potwierdzone trzy przypadki zachorowań. Inni członkowie wspólnot zakonnych mający kontakt z zarażonymi zostali poddani testom na obecność koronawirusa lub obecnie to się dokonuje.

W oczekiwaniu na wyniki badań, stosownie do obowiązujących przepisów, kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diec. świdnicka), Kościelisku (arch. krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych.

Cały czas, dochowując staranności, obserwujemy sytuację w innych wspólnotach zakonnych, gdzie – podkreślamy - nie ma obecnie objawów infekcji.

Władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji.

Informacje o podjętych działaniach, ograniczeniach w sprawowaniu posługi duszpasterskiej i trwaniu kwarantanny są podawane na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych domów zakonnych i parafii, jak również w mediach społecznościowych.

Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę w niełatwej dla nas sytuacji. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy - napisał ojciec Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

ĆWICZENIA WOJSKOWE DEFENDER - EUROPE 20 PLUS

PRZECZYTAJ TAKŻE: