Bronisław Trzaskowski

i

Autor: domena publiczna Bronisław Trzaskowski przez 20 lat był dyrektorem I C. K. Wyższego Gimnazjum w Tarnowie

SENSACYJNE odkrycie! Pradziadek kandydata na prezydenta Polski jest honorowym obywatelem Tarnowa

2020-06-05 8:00

Pradziadek jednego z kandydatów na prezydenta Polski przez ponad 20 lat pracował w Tarnowie jako nauczyciel i otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Chodzi o urodzonego w XIX wieku Bronisława Trzaskowskiego, przodka Rafała Trzaskowskiego, pretendenta do godności głowy państwa. Biografia Bronisława Trzaskowskiego kryje więcej ciekawostek, między innymi był on przez kilka lat bardzo blisko związany z Kościołem.

Spis treści

  1. Prawnuk tarnowskiego nauczyciela kandyduje na prezydenta Polski
  2. Kim był Bronisław Trzaskowski?
  3. Związki innych kandydatów z Tarnowem

Prawnuk tarnowskiego nauczyciela kandyduje na prezydenta Polski

Zbliżające się wybory prezydenckie 2020 sprawiły, że osoby ubiegające się o najwyższy urząd w kraju budzą szczególne zainteresowanie i są prześwietlane z każdej strony.

Nie inaczej jest w przypadku Rafała Trzaskowskiego, obecnego prezydenta Warszawy. Okazuje się, że jego pradziadek przez ponad 20 lat pracował w Tarnowie jako nauczyciel.

Kim był Bronisław Trzaskowski?

Bronisław Trzaskowski urodził się w 1824 roku w Dobrkowie (gm. Pilzno) w rodzinie szlacheckiej, legitymującej się herbem Trzaska. Od 1836 do 1841 roku kształcił się w gimnazjum jezuickim w Nowym Sączu, od 1842 do 1843 w kolegium jezuickim w Tarnopolu. Po ukończeniu studiów filozoficznych wstąpił do zakonu jezuitów, ale po kilku latach zrzucił habit i został nauczycielem. Pierwszą pracę otrzymał w 1849 roku, jako belfer w tarnowskim Gimnazjum. Następnie uczył młodzież kolejno w Krakowie, Drohobyczu, Rzeszowie oraz we Lwowie.

W 1871 roku powrócił do Tarnowa i został dyrektorem I C. K. Wyższego Gimnazjum, czyli dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego. Tę funkcję sprawował przez 20 lat. W 1884 roku Bronisław Trzaskowski został pierwszym prezesem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Tarnowie. Przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta. Po wyjeździe z Grodu Leliwitów osiadł w Krakowie i tam zmarł. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Sonda
Wybory prezydenckie 2020. Na kogo zagłosujesz?

Związki innych kandydatów z Tarnowem

Warto podkreślić, że Rafał Trzaskowski nie jest jedynym kandydatem w wyborach prezydenckich 2020, który ma związek z Tarnowem. Od 2015 roku mandat posła z okręgu tarnowskiego sprawuje Władysław Kosianiak-Kamysz. W 2007 roku z tego samego okręgu kandydował do sejmu Andrzej Duda, lecz bezskutecznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Łatwiejszy tranzyt przez Słowację, ale jest jeden warunek! Sąsiedzi poszli na rękę Polakom

I LO w Tarnowie

i

Autor: domena publiczna W budynku mieści dawnego I C. K. Wyższego Gimnazjum się obecnie I LO w Tarnowie

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński

PRZECZYTAJ TAKŻE: