Matura 2021. CKE zawiadamia policję! Były przecieki na maturze 2021? „Mamy wątpliwości”

Matura 2021. CKE zawiadamia policję! Były przecieki na maturze 2021? „Mamy wątpliwości”
Autor: DOMIN Matura 2021. CKE zawiadamia policję! Były przecieki na maturze 2021? „Mamy wątpliwości”

Matura 2021 trwa w najlepsze. Za nami język polski, a później matematyka i kolejne przedmioty. Tymczasem internet co chwilę rozpalają doniesienia o przeciekach na maturze 2021. Czy takie faktycznie były lub są? „Mamy wątpliwości” – przyznają przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Czy to możliwe, żeby treść zadań i pytań z arkuszy maturalnych trafiła do sieci? Czy część uczniów znała zagadnienia z egzaminu dojrzałości jeszcze przed jego rozpoczęciem? CKE zawiadamia policję, bo chce zbadać sprawę i potwierdzić, czy były przecieki na maturze 2021. Czego mogły dotyczyć? Jakie zadania pojawiają się na trwających egzaminach?

Matura 2021. Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia policję. Chodzi o to, by sprawdzić, czy były przecieki na maturze 2021. Mamy wątpliwości – przyznają przedstawiciele CKE. Czy to możliwe, by do sieci trafiły zadania z matury 2021 jeszcze przed jej rozpoczęciem? Czy maturzyści znali zadania z egzaminu dojrzałości jeszcze przed startem matur 2021? W sieci pojawiało się sporo informacji o przeciekach na maturze 2021. Te sygnały dotarły też do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a jej przedstawiciele postanowili działać. – Złożymy doniesienie na policję – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor CKE Marcin Smolik.

Zobacz koniecznie: Matura 2021: Matematyka już dziś! Tu znajdziesz arkusze CKE, zadania, odpowiedzi i rozwiązania! [RELACJA NA ŻYWO]

Matura 2021. Były przecieki na maturze 2021?

Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia policję. Chodzi o podejrzenie przecieków na maturze 2021.Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza „ambicje Lalka”, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – wyjaśnił we wtorek, po zakończeniu egzaminu maturalnego z języka polskiego, dyrektor CKE. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji. – Trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – zapowiedział.

Matura 2021. Były przecieki? CKE: Egzaminy przebiegają spokojnie

Dyrektor CKE, Marcin Smolik, zapewnił, że egzaminy maturalne 2021 przebiegają spokojnie. – Szkoły były bardzo dobrze przygotowane, żeby przeprowadzić egzamin, a nauczyciele stanęli na wysokości zadania, żeby nawet w tych trudnych czasach egzamin przeprowadzić bezpiecznie – powiedział. Matur nie zakłóciły również mailowe doniesienia o rzekomym podłożeniu w kilku szkołach ładunków wybuchowych. – Dyrektorzy podjęli decyzje o ewakuacji uczniów. Po sprawdzeniu okazało się, że żadnego ładunku nigdzie nie było. Policja oceniła informacje przesłane mailem, że są „niskiej wiarygodności”. Zdający powrócili do rozwiązywania egzaminów i wszędzie zostały przeprowadzone, niekiedy tylko z opóźnieniem – powiedział Smolik.

Matura 2021 w reżimie sanitarnym. Wszystko przez COVID

Dyrektor CKE przypominał w rozmowie z PAP, że egzaminy maturalne 2021 odbywają się w reżimie sanitarnym. – Zasady zostały opracowane przez CKE wspólnie z ministerstwem edukacji i zatwierdzone przez GIS. Opublikowane zostały w kwietniu. Nie odbiegają znacząco od tych, które obowiązywały w ubiegłym roku i od wytycznych, które obowiązywały przy przeprowadzaniu egzaminów zawodowych w styczniu i lutym tego roku – powiedział.

Matury 2021 rozpoczęły się we wtorek, 4 maja, po godz. 9.00, dla ok. 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja. Dziś, w środę, 5 maja, egzamin z matematyki na poziomie podstawowym o godz. 9.00.

Matura 2021. Najważniejsze wiadomości:

Matura z języka polskiego. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE