Dyspensa dla uczestników piątkowych wesel. Jak to wygląda w diecezji tarnowskiej?

2020-07-02 10:37 Adrian Teliszewski
Dyspensa dla uczestników piątkowych wesel. Jak to wygląda w diecezji tarnowskiej?
Autor: Albrecht Fietz/cc0/pixabay Biskup tarnowski podjął inną decyzję, niż jego odpowiednik z Lublina

Metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik udzielił wiernym swojej diecezji rocznej dyspensy na organizację wesel w piątek, który dla katolików powinien być dniem powstrzymywania się od hucznych zabaw. A jak to wygląda w diecezji tarnowskiej? Zapytaliśmy rzecznika prasowego tutejszej kurii diecezjalnej.

Tłok na ślubnym kobiercu

Epidemia koronawirusa spowodowała, że przez dłuższy czas nie mogły odbywać się przyjęcia weselne, wobec czego wiele par zdecydowało się przełożyć swój ślub. W efekcie nastąpił problem z dostępnością terminów, ponieważ nie sposób pomieścić wszystkich zaplanowanych uroczystości wyłącznie w soboty. 

Reagując na sytuację metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik udzielił wiernym swojej diecezji rocznej dyspensy na organizację wesel w piątek. Z dyspensy można korzystać do 30 czerwca 2021 roku, z wyłączenie okresu Adwentu oraz Wielkiego Postu. Wierni, którzy wezmą udział w piątkowych uroczystościach weselnych powinni w zamian podjąć pokutę w jakikolwiek inny dzień.

Rzeszów: Wypadek na Moście Zamkowym

Jak to wygląda w diecezji tarnowskiej?

Zapytaliśmy ks. Ryszarda Stanisława Nowaka, rzecznika tarnowskiej kurii diecezjalnej, czy miejscowy ordynariusz również udzieli dyspensy uczestnikom piątkowych wesel. Bp. Andrzej Jeż nie zdecydował się na taki krok, co oznacza, że wiernych obowiązuje nakaz powstrzymania się w piątki od hucznych zabaw oraz wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w ten dzień.

Możliwe jest natomiast uzyskanie dyspensy w inny sposób. W tym celu należy się zwrócić do proboszcza parafii na terenie, której ma się odbywać wesele. Proboszcz może, choć nie musi udzielić dyspensy w konkretnym przypadku i będzie ona obowiązywała wszystkich uczestników uroczystości.

PRZECZYTAJ TAKŻE: