Koronawirus w diecezji tarnowskiej. Kolejne kościoły ZAMKNIĘTE, jest reakcja biskupa!

2020-06-05 9:30 AT
Kościół św. Stanisława i św. Barbary w Szyku
Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/wikipedia Ze względu na zamknięcie kościołów biskup udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

Kolejne dwa kościoły w diecezji tarnowskiej zostały zamknięte ze względu na możliwość kontaktu księży z osobą zakażoną koronawirusem. Duchowni nie będą publicznie sprawować żadnych liturgii do czasu wykluczenia u nich infekcji SARS-CoV-2. Na trudną sytuację zareagował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Część wiernych diecezji została przez niego objęta dyspensą od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

Ze względu na to, że księża z parafii św. Antoniego Opata w Męcinie (gm. Limanowa) oraz św. Stanisława i św. Barbary w Szyku (gm. Jodłownik) mogli mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, kościoły w tych miejscowościach zostały zamknięte. Duchowni brali udział w święceniach kapłańskich, które odbyły się w minioną sobotę (30 maja) w tuchowskim sanktuarium. SARS-CoV-2 potwierdzono już u kilku uczestników tej uroczystości.

Od 1 czerwca na terenie diecezji tarnowskiej nie obowiązuje już dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Teraz bp Andrzej Jeż zdecydował się jednak na jej ponowne udzielenie, choć nie wszystkich wiernym, lecz tylko tym, którzy ze względu na zamknięcie ich kościoła parafialnego nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii i dla których udanie się do innego kościoła będzie wiązało się z poważnymi utrudnieniami. Na mocy wcześniejszej decyzji dyspensa obowiązuje również osoby w podeszłym wieku, posiadające objawy infekcji, lub odczuwające obawę przez zarażeniem się koronawirusem.

- W związku z tym, iż niektóre kościoły w diecezji tarnowskiej będą zamknięte z powodu decyzji sanepidu oraz kwarantanny duszpasterzy, Biskup Tarnowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane (na czas zamknięcia świątyń) dla tych wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii i dla których udanie się do innego kościoła będzie wiązało się z poważnymi utrudnieniami - napisał w oświadczeniu ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii diecezjalnej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Konwój z pomocą humanitarną dla Białorusi. 300 ton sprzętu medycznego i środków ochrony na 47 samochodach

PRZECZYTAJ TAKŻE: