Biskup tarnowski odwołał dyspensę! Od kiedy wracamy do kościołów?

2020-05-30 9:29 AT
Biskup tarnowski Andrzej Jeż
Autor: ks. Marian Kostrzewa/diecezja tarnowska

Biskup tarnowski Andrzej Jeż odwołał dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy. Wierni korzystali z niej od 13 marca, kiedy została wprowadzona ze względu na postępującą epidemią koronawirusa. Wcześniej rekomendację dla biskupów diecezjalnych w sprawie zniesienia dyspensy wydał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż postąpił zgodnie z rekomendacją abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i odwołał dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy. Zarządzenie obowiązuje od 1 czerwca, dlatego jutro (31 maja) wierni z diecezji tarnowskiej mogą zjawić się w kościele, ale nie popełnią grzechu jeśli tego nie zrobią. Obecnie zniesione zostały jakiekolwiek limity osobowe w świątyniach, jednak istnieje nakaz zakrywania twarzy.

Biskup tarnowski zezwolił, by w dalszym ciągu z dyspensy korzystały osoby starsze, mające objawy infekcji oraz czujące obawy przed zakażeniem.

W diecezji tarnowskiej dyspensa obowiązywała od 13 marca.

- W czasie, gdy boleśnie doświadczamy skutków pandemii, odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Jednocześnie gorąco proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych.

Ponadto z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

- osób w podeszłym wieku
- osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
- osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19


Znoszę również wszelkie ograniczenia dotyczące celebrowania chrztów, pogrzebów, Mszy św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych oraz ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Zachęcam do modlitwy o ustanie pandemii szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

To co najpiękniejsze - Górale zagrali w sieci