Koniec dyspensy od mszy dla tarnowian? Apb Gądecki chce powrotu do kościołów

2020-05-27 18:29 AT
Kościół, ławki
Autor: pixabay.com/MichaelGaida Abp Stanisław Gądecki zalecił biskup odwołanie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do biskupów diecezjalnych o odwoływanie dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach. Były one udzielane ze względu na epidemię koronawirusa. Zwolnione z obowiązku przychodzenia do kościoła w niedzielę miałyby być w dalszym ciągu osoby w podeszłym wieku oraz chorzy.

W środę (27 maja) rząd zniósł limit osób, które mogą równocześnie przebywać w kościele, dlatego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki zachęcił biskupów diecezjalnych do odwoływania udzielonych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach. Samo zalecenie przewodniczącego KEP nie jest jeszcze wiążące, odwołać dyspensę musi miejscowy ordynariusz. 

Nawet po zniesieniu dyspensy wierni, którzy zjawią się w kościele będą musieli mieć zasłoniętą twarz. Równocześnie abp Gądecki zasugerował, by w dalszym ciągu zwolnione z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy były osoby w podeszłym wieku, mające objawy infekcji i ci, którzy czują lęk przed zakażeniem.

- W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Prezydent Polski z piłkarzami Wolania Wola Rzędzińska