Matura 2021. Przez kwarantannę oblejesz maturę?! CKE wyjaśnia, co z maturzystami na kwarantannie

2021-04-21 11:19 Marta Zalewska
Matura próbna 2021: Język NIEMIECKI. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz TUTAJ [ARKUSZE CKE]
Autor: Pixabay/F1Digitals Matura 2021

Matura 2021 odbędzie się w reżimie sanitarnym. Maturzyści zastanawiają się, co w przypadku, gdy w czasie matury 2021 zostaną objęci obowiązkową kwarantanną. Czy będzie to jednoznaczne z nieprzystąpieniem do egzaminu i oblaniem matury? Wątpliwości rozwiera dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. Oto co kwarantanna oznacza dla tegorocznych maturzystów.

- Co z moją maturą, jeśli nagle zachoruję na covid lub trafię na kwarantannę?! - martwi się Kaja, tegoroczna maturzystka. Podobne pytanie zadaje sobie wielu uczniów, którzy pochodzą do matury 2021 w dobie pandemii koronawirusa. Obawy maturzystów rozwiał dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. Jak wyjaśnił szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na antenie RMF FM, przebywanie na kwarantannie w terminie egzaminu maturalnego uniemożliwia przystąpienie do matury 2021 w maju. Co istotne dla maturzystów, nie jest to jednoznaczne z oblaniem egzaminu. Jaka dokładnie procedura zostanie zastosowana w stosunku do uczniów, którzy nie podejdą do matury 2021 z powodu kwarantanny? Wyjaśniamy!

Spis treści

  1. Matura 2021 a kwarantanna - czy grozi oblaniem egzaminu?
  2. Matura 2021: wytyczne CKE

Matura 2021 a kwarantanna - czy grozi oblaniem egzaminu?

Zgodnie z wytycznymi CKE dotyczącymi matury 2021, maturzysta, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Dla maturzystów nie oznacza to jednak oblania egzaminu. Dr Marcin Smolik, dyrektor CKE, wyjaśnia, że dla maturzystów, którzy znajdą się w takiej sytuacji przewidziano dodatkowy termin egzaminu dojrzałości. - Jeśli ktoś zachoruje, będzie mógł przystąpić do matury w czerwcu - tłumaczył dr Marcin Smolik, szef CKE, na antenie RMF FM. Z kolei ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione (wszystkimi dawkami) będą mogły przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

Przeczytaj koniecznie: Matura 2021 będzie łatwiejsza. Okrojony zakres materiału. Co będzie na maturze 2021?

- Zawsze jest termin dodatkowy egzaminu maturalnego. Jeśli ktoś zachoruje, będzie mógł przystąpić do matury w czerwcu - wyjaśnia dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Matura 2021: wytyczne CKE

Zgodnie z wytycznymi CKE, na maturze 2021 będą obowiązywały również dodatkowe wymogi sanitarne. Uczniowie muszą pamiętać, żeby nie wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek. Ponadto, CKE przypomina, że na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli przybory zapewnia szkoła, konieczna jest ich dezynfekcja. Maturzyści nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie muszą zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans oraz obowiązkowo zakrywać usta i nos. Maseczkę będzie można ściągnąć dopiero po zajęciu wyznaczonego miejsca. Szczegółowe wytyczne dotyczące matury 2021 znajdują się na stronie CKE.

Więcej informacji o maturze 2021

Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki: Matury w tym terminie to błąd [Super Raport]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE