Matura 2021: Historia i rosyjski na poziomie rozszerzonym. Arkusze CKE i odpowiedzi. Co było na maturze? [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Matura 2021: Historia na poziomie rozszerzonym. Arkusze CKE i odpowiedzi
Autor: Shutterstock

Matura 2021: Historia rozszerzona. Arkusze CKE i odpowiedzi. W poniedziałek, 17 maja o godz. 9:00 uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczęli egzamin z historii na poziomie rozszerzonym. To kolejny dzień sesji pisemnych egzaminów maturalnych, która rozpoczęła się 4 maja i zakończy 20 maja. Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Pozostałe egzaminy są kwestią wyboru i zależą od zainteresowań uczniów, a także planów związanych z kolejnymi etapami edukacji. Jakie zadania czekają uczniów na egzaminie rozszerzonym z historii? Kiedy poznamy arkusze CKE i odpowiedzi? Wszystko znajdziecie w naszej relacji na żywo, w której na bieżąco informujemy o tym, co dzieje się na maturze 2021.

Godz. 20:35 Kończymy naszą relację

Kończymy naszą relację z kolejnego dnia egzaminów maturalnych. We wtorek 18 maja o godz. 9:00 uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpocznie się matura z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym. Z nich również przeprowadzimy relację "na żywo".

Godz. 20:30 Matura 2021. Arkusze z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym

O godz. 14:00 rozpoczął się egzamin z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Jakie pytania były na maturze z rozszerzonego rosyjskiego? W tym artykule znajdziecie arkusze CKE z matury z języka rosyjskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Matura 2021: język rosyjski na poziomie rozszerzonym. Arkusze CKE z rozszerzonego rosyjskiego [17.05.2021]

Godz. 18:10 Matura 2021. Egzamin z języka rosyjskiego. Pierwsze komentarze

Pojawiły się już pierwsze komentarze po egzaminie maturalnym z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Godz. 17:40 Matura 2021. Kolejny dzień egzaminów. Ilu maturzystów zdawało rozszerzoną historię i rosyjski?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna do dzisiejszych matur z historii i języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym przystąpiło odpowiednio: 20 300 i 2400 osób.

Godz. 17:00 Matura 2021. Kolejny dzień egzaminów za nami

Za nami kolejny dzień egzaminów maturalnych. Rano maturzyści mierzyli się z egzaminami z historii na poziomie rozszerzonym. Z kolei przed chwilą zakończyły się matury na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języka rosyjskiego. We wtorek, 18 maja, zdający będą pisać egzaminy z fizyki na poziomie rozszerzonym oraz z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym.

Godz. 16:30 Matura z rosyjskiego dobiega końca

O godz. 16:30 minęło 150 minut przeznaczone na egzamin maturalny z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie piszący maturę na poziomie dwujęzycznym mają jeszcze 30 minut.

Godz. 16:05 Matura 2021. Wkrótce koniec egzaminu z rosyjskiego

Coraz bliżej końca egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, który rozpoczął się o godz. 14.00. Na poziomie rozszerzonym potrwa on 150 minut, a na poziomie dwujęzycznym trwa 180 minut.

Godz. 15:35 Matura 2021. Historia na poziomie rozszerzonym. Arkusze CKE i odpowiedzi

Maturzyści mają już za sobą egzaminy z historii na poziomie rozszerzonym. Zachęcamy do sprawdzania arkuszy i sugerowanych odpowiedzi w poniższej galerii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Matura 2021 historia. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura historia 2021 poziom rozszerzony

Godz. 15:16 Trwa matura z języka rosyjskiego

O godz. 14.00 rozpoczął się egzamin z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Na poziomie rozszerzonym potrwa on 150 minut, co oznacza, że zdający mają już za sobą połowę przeznaczonego czasu na egzamin. Matura na poziomie dwujęzycznym trwa 180 minut.

Godz. 14:46 Maturzyści nie mają problemu z językiem rosyjskim?

W przeciwieństwie do historii, egzamin z języka rosyjskiego w 2020 roku nie sprawił maturzystom tak dużych trudności. Średni wynik na poziomie rozszerzonym z zeszłego roku to 67 proc.

Godz. 14:09 Mamy arkusze z historii

Arkusze CKE z dzisiejszej matury z historii na poziomie rozszerzonym znajdziecie tutaj: Matura 2021 historia. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura historia 2021 poziom rozszerzony.

Godz. 13:51 Rozpoczyna się egzamin z języka rosyjskiego

Tymczasem równo o godz. 14.00 rozpocznie się egzamin z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Na poziomie rozszerzonym potrwa on 150 minut, a na poziomie dwujęzycznym 180 minut.

Godz. 13:19 Tajemnicza maszyna sprawiła trudności maturzystom

Jedną z najczęściej komentowanych kwestii jest zadanie dotyczące pewnej, tajemniczej maszyny. Nie wszyscy odgadli, że chodziło o telegraf.

Godz. 12:37 Kiedy wyniki matur?

Egzamin z historii na poziomie rozszerzonym już się zakończył, teraz maturzyści z niecierpliwością będą oczekiwać wyników. Zgodnie z harmonogramem CKE wyniki zostaną opublikowane w poniedziałek, 5 lipca.

Godz. 12:09 Maturzyści oceniają egzamin z historii

Kolejna garść komentarzy po egzaminie z historii. Większość uczniów uważa, że jest nie był trudny i poszło im całkiem dobrze.

Godz. 11.38 Do kiedy trwają matury 2021?

Ostatnie egzaminy pisemne matur 2021 odbędą się w czwartek, 20 maja, ale dla coraz większej liczby uczniów nerwy już się skończyły. Dzisiejszy test z historii był dla nich ostatnim sprawdzianem przed wakacjami.

Godz. 11.02 Pierwsi uczniowi wyszli z sali

Część maturzystów już zakończyła egzamin z historii na poziomie rozszerzonym. W sieci pojawiają się pierwsze komentarze. Co ciekawe, maturzyści wcale nie skarżą się na wysoką skalę trudności testu, a wręcz przeciwnie. 

Godz. 10:18 Powtórka z języka rosyjskiego

Nie zapominamy również o osobach, które o godz. 14:00 przystąpią do egzaminu z języka rosyjskiego. Arkusze matury próbnej z tego przedmiotu znajdziecie tutaj: Matura próbna 2021: Język ROSYJSKI - poziom rozszerzony. Arkusze CKE sprawdzisz tutaj.

Godz. 9:42 Arkusze z historii na poziomie rozszerzonym

Arkusze z matury 2021 z historii na poziomie rozszerzonym opublikujemy tutaj: Matura 2021 historia. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura historia 2021 poziom rozszerzony. 

Godz. 9:00 Rozpoczęła się matura z historii

Punktualnie o godz. 9:00 maturzyści rozpoczęli egzamin z historii na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie testu mają 180 minut. Życzymy powodzenia!

Godz. 8:38 Matura z historii zbyt trudna?

W zeszłym roku egzamin maturalny z historii sprawił uczniom sporom problemów. Średni wynik z testu to ok. 32 proc. Podobne wyniki notowano w 2005 i 2018 roku.

Godz. 7:36 Co było na maturze próbnej z historii

To już ostatnie chwile na powtórkę materiału. Przypominamy, co było na maturze próbnej z historii. Arkusze znajdziesz tutaj: Matura próbna 2021: Historia, poziom rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz tutaj.

Godz. 7:00 Jakie przedmioty zdają dzisiaj maturzyści?

W poniedziałek, 17 maja maturzyści zmierzą się z historią na poziomie rozszerzonym oraz językiem rosyjskim na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Egzamin maturalny z historii od kilku lat może być zdawany wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Odbywa się on w formie pisemnej. Uczniowie mają 180 minut na rozwiązanie zadań. Oznacza to, że zgodnie z harmonogramem matur, 17 maja, o godz. 9:00 rozpocznie się matura z historii i potrwa do godz. 12:00. Po zakończeniu egzaminu przedstawimy arkusze CKE z zadaniami, które musieli rozwiązać maturzyści.

Kto zdaje egzamin maturalny z historii?

Może do niego przystąpić każdy absolwent szkoły ponadpodstawowej, niezależnie od typu placówki i przedmiotów, których uczył się na poziomie rozszerzonym. Wszystko zależy od tego, jakie są zainteresowania ucznia, albo jaką uczelnię wyższą zamierza wybrać. W przypadku rekrutacji na kierunki związane z historią, wynik z egzaminu maturalnego daje dodatkowe punkty, a co za tym idzie - większą szansę na studiowanie na wybranej uczelni.

Jak wygląda matura z historii?

Uczniowie otrzymują arkusz zawierający zadania i materiały źródłowe. W ciągu 180 minut muszą rozwiązać zadania z zakresu historii Polski i świata i napisać wypracowanie na jeden z wybranych tematów.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Matura 2021 różni się od egzaminów z lat ubiegłych. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Nie ma również obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni uczniowie mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu przedmiotów dodatkowych.

Matura 2021 z historii na poziomie rozszerzonym - relacja na żywo

W poniższej relacji znajdziecie bieżące informacje dotyczące matury z historii na poziomie rozszerzonym, m.in. komentarze, arkusze CKE, zadania, a także odpowiedzi.

19:40 "Co będzie to będzie..."

Trwa odliczanie godzin przed maturą z historii. Uczniowie, którzy w poniedziałek o godz. 9:00 przystąpią do egzaminu, dzielą się swoimi obawami w mediach społecznościowych.

  • "Przeczytałam troche z tej historii, już mi się nie chce nad tym siedzieć. Co będzie to będzie... od jutra wakacje"
  • "Dobra, skończyłam historię. Niech się dzieje"

- czytamy m.in. na Twitterze.

18:15 Szybka powtórka z historii

Najlepszą metodą sprawdzenia swojej wiedzy z danej dziedziny są quizy. Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się czy dobrze znasz historię!

Czytaj więcej: Szybki test z historii. Masz 50% szans. Większość odpada przy 5. pytaniu!

17:00 Co będzie na maturze z historii?

To pytanie zadaje sobie wielu uczniów, którzy w poniedziałek przystąpią do egzaminu. Z całą pewnością zadania będą dotyczyły materiału, który był omawiany na lekcjach. Nie ma więc obaw, że wśród zadań przytrafi się "niespodzianka" w postaci wielkiej niewiadomej. Warto więc powtórzyć przerobiony materiał i zaznajomić się z tym, co było na poprzednich egzaminach. A co było? Zobaczcie w poniższej galerii!

16:00 Czy będą przecieki z historii?

Jakich zadań mogą się spodziewać uczniowie na egzaminie maturalnym z historii na poziomie rozszerzonym?

Czytaj więcej: Matura 2021: przecieki z historii. Co będzie na rozszerzonej historii? Pytania, arkusze CKE

Matura 2021

Matura 2021: na początek język polski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE