Matura 2021 z j. polskiego. Alarmy bombowe, możliwy wyciek tematu rozprawki

Matura 2021. Ruszyła matura w Warszawie
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Matura 2021. XV Liceum Ogólnokształcące im.Narcyzy Żmichowskiej

Matura 2021. Za nami egzamin z języka polskiego. "W kilku szkołach zaczął się on z opóźnieniem. Egzamin przebiegł spokojnie. Mieliśmy kilka szkół, w których rozpoczął się z opóźnieniem ze względu na ewakuację, bo szkoła otrzymała e-maila o rzekomym podłożeniu bomby – powiedział PAP zaraz po zakończeniu egzaminu dyrektor CKE Marcin Smolik. Maturzyści mogą już się przygotowywać do matury z matematyki na poziomie podstawowym. Test z matematyki już w środę 5 maja.

We wtorek około południa zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym – obowiązkowym dla wszystkich abiturientów. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreślił, że wszystkie maile były fałszywe i w żadnej szkole nie wykryto najmniejszego zagrożenia. - Policja i Centralne Biuro Śledcze Policji ocenia to zagrożenie jako bardzo niskie – poinformował szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dodał, że poza tym nie było sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu egzaminu.

Czytaj też: Matura 2021: Język polski już we wtorek! Tu znajdziesz arkusze CKE, odpowiedzi i temat rozprawki! [RELACJA NA ŻYWO]

Egzamin rozpoczął się po godzinie 9. Trwał 170 minut. Arkusze egzaminacyjne z polskiego na poziomie podstawowym rozwiązywane we wtorek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu. Podczas matury 2021 z języka polskiego były do wyboru dwa tematy rozprawki: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury ORAZ Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2021: na początek język polski

Okazuje się, że na dwie godziny przez egzaminem z j. polskiego wzrosła w internecie liczba zapytań dotyczących "motywu ambicji". Najwięcej zapytań pochodziło z woj. podlaskiego. Czy na Podlasiu doszło do wycieku? Rok temu doszło do podobnej sytuacji. Wówczas sprawą zajęła się policja. Czytaj tutaj: Matura 2021 będzie powtórzona? Na Podlasiu mogło dojść do wycieku. "Skąd oni to mają?"

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany jest obowiązkowo przez wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zostanie on przeprowadzony w przyszłym tygodniu w poniedziałek. We wtorek po godz. 14.00 zacznie się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Nie jest obowiązkowy. Łacina należy do tzw. przedmiotów do wyboru. Jest rzadko wybierana na maturze.

Matura 2021. Zobacz te artykuły!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE