Matura z języka polskiego na żywo

i

Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

Matura 2021: Język polski za nami! Tu znajdziesz arkusze CKE, odpowiedzi i temat rozprawki! [ZAPIS RELACJI]

Matura 2021 - język polski podstawowy. Egzamin maturalny z języka polskiego już we wtorek, 4 maja 2021 roku. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pierwszy z obowiązkowych egzaminów, z którymi zmierzyli się tegoroczni maturzyści. Zdający z pewnością będą szukać arkuszy CKE, pytań i odpowiedzi. Co było na maturze 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym? W tym artykule opublikujemy najważniejsze informacje związane z maturą z polskiego. W naszej relacji na żywo znajdziesz arkusze zadań z matury 2021 z języka polskiego oraz temat rozprawki. Wszystko, co chcesz wiedzieć o maturze z polskiego! Śledź relację na żywo na www.se.pl!

Matura 2021 z matematyki na żywo. Tu znajdziesz arkusze CKE, zadania, odpowiedzi i rozwiązania!

Matura 2021 ruszyła. Maturzyści napisali już egzamin z języka polskiego, teraz czas na matematykę. Odpowiedzi i arkusze CKE z matury 2021 z matematyki znajdziesz tutaj: Matura 2021 matematyka. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura 2021 matematyka poziom podstawowy

Matura 2021 z języka polskiego rozpoczął tegoroczną serię egzaminów maturalnych. Zgodnie z harmonogramem matur CKE, we wtorek (4 maja 2021 roku) uczniowie mierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. To pierwsza z obowiązkowych części matury, które należy zdać na minimum 30 procent, by cieszyć się z zaliczenia całego egzaminu dojrzałości. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to niełatwa przeprawa. O tym, co może pojawić się na maturze 2021 z polskiego, pisaliśmy w osobnym artykule. W naszej relacji na żywo publikujemy na bieżąco arkusze CKE, pytania i odpowiedzi, temat rozprawki oraz komentarze ekspertów i maturzystów. Wszystko, co chcesz wiedzieć o podstawowej maturze z języka polskiego, przede wszystkim arkusze i odpowiedzi, znajdziesz w tym artykule. Relacja na żywo jest regularnie aktualizowana. Bądź z nami 4 maja 2021 roku i śledź najnowsze informacje dotyczące matury 2021 z języka polskiego na www.se.pl!

Przeczytaj także: Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021 poziom podstawowy

Matura 2021: Język polski - poziom podstawowy [RELACJA NA ŻYWO - 4 MAJA 2021]

Relację na żywo z matury 2021 z języka polskiego znajdziesz poniżej...

19:50 Matura 2021 - za nami pierwszy dzień

To już koniec naszej relacji z pierwszego dnia matury 2021. 5 maja uczniowie zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji, która już teraz ma pierwszeństwo:

Matura 2021: Matematyka już w środę! Tu znajdziesz arkusze CKE, zadania, odpowiedzi i rozwiązania! [RELACJA NA ŻYWO]

19:30 Matura 2021: arkusze z języka łacińskiego!

Matura 2021, język łaciński i kultura antyczna. Arkusze z dzisiejszego egzaminu są już dostępne. Jakie były pytania i zadania na maturze 2021 z języka łacińskiego? Sprawdźcie w poniższej galerii. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

18:40 Matura 2021 z matematyki: to powinieneś wiedzieć

Już w środę (5.05.2021) matura próbna z matematyki na poziomie podstawowym. Nadal mamy trudną sytuację epidemiczną, więc tym bardziej zwracamy wam uwagę na obowiązujące przepisy. Więcej szczegółów TUTAJ.

18:15 Matura 2021: czekamy na arkusze z 4 maja

Po godzinie 19:00 powinny się pojawić arkusze CKE z matury 2021 z języka łacińskiego i kultury antycznej. Gdy tylko materiały spłyną do naszej redakcji, wówczas przekażemy je w tym artykule. Zostańcie z nami.

17:55 Matura z matematyki 2021: czy będą przecieki? Jakie zadania powtórzyć?

W sieci nie brakuje tych, którzy oferują przecieki przed maturą 2021 z matematyki. Przeanalizowaliśmy ten temat i zwracamy wam uwagę, na co uważać przygotowując się do jednego z najważniejszych egzaminów.

Czytaj więcej: Matura 2021: przecieki z matematyki. Co będzie na maturze z matematyki? Jakie zadania powtórzyć?

17:30 Matura 2021. Jak poszło uczniom z Koszalina?

Zaglądamy do województwa zachodniopomorskiego, aby sprawdzić jak wygląda matura w Koszalinie. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć z tego wydarzenia.

17:00 Koniec matury z języka łacińskiego i kultury antycznej!

Maturzyści rozpoczęli pisanie o 14:00. Niebawem będziemy publikować materiały związane z językiem łacińskim i kulturą antyczną. Jak wam poszło? Zachęcamy do komentowania!

16:35 Matura 2021 w Gdańsku - jak poszło zdającym?

Zaglądamy do stolicy województwa pomorskiego. Jak wypadli zdający maturę 2021 w przepięknym Gdańsku? Mamy dla was galerię zdjęć z egzaminów maturalnych.

16:10 Matura 2021 z j. polskiego: co trzeba było napisać w rozprawce?

Nasz dziennikarz zajął się maturą 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Skupił się na temacie, dotyczącym "Ziemi Obiecanej" Władysława Reymonta. Co trzeba było napisać w rozprawce?

Zobacz szczegóły: Matura 2021: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? "Ziemia obiecana" Reymonta. Sprawdź, czy zdasz z polskiego!

15:45 Matura 2021 z matematyki tuż tuż! Ten quiz może wam pomóc

Przed maturą z matematyki warto rozwiązać quiz, przygotowany przez naszych dziennikarzy! Sprawdźcie swoje siły. Wszystkim zdającym życzymy samych dobrych wyników!

QUIZ. Sprawdź, czy zdasz maturę z matematyki. Te zadania to podstawa!

15:25 Matura 2021: Google Trends ujawnia wyciek?!

Matura 2021. Czy na Podlasiu doszło do wycieku tematu z tegorocznej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym? Wykresy z Google Trends pokazują, że przed egzaminem wzrosło w internecie zainteresowaniem motywem ambicji w literaturze.

Czytaj więcej: Matura 2021. Wykresy z Google Trends pokazują, że mogło dojść do wycieku. Chodzi o rozprawkę i "Lalkę"

15:00 Trwają kolejne egzaminy maturalne!

Chętni maturzyści mierzą się od godziny 14:00 z językiem łacińskim i kulturą antyczną na poziomie rozszerzonym. Zostańcie z nami, niebawem więcej szczegółów dotyczących tych egzaminów! Nie zapominamy także o języku polskim i jutrzejszej maturze z matematyki!

Tymczasem przypominamy wam komentarze maturzystów po wyjściu z egzaminu z języka polskiego.

14:10 Mamy arkusze CKE z j. polskiego

Mamy arkusze CKE z j. polskiego. Możecie je zobaczyć poniżej. Nasi eksperci rozwiązują zadania, z którymi mierzyli się maturzyści.

Zad. 9.1 autor: Aleksander Fredro tytuł: "Zemsta" - to tylko jedna z odpowiedzi. Więcej znajdziecie TUTAJ.

14:00 Rozpoczynają się kolejne egzaminy maturalne

We wtorek (4 maja) o godz. 9:00 około 271 tys. uczniów przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. To jednak nie koniec egzaminów we wtorek. Zgodnie z harmonogramem matur CKE, chętne osoby właśnie rozpoczynają maturę z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.

13:45 Już niedługo opublikujemy arkusze maturalne z j. polskiego

Chwilę po godz. 14:00 powinny pojawić się arkusze maturalne z j. polskiego. W tym artykule opublikujemy arkusze CKE oraz proponowane odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów.

13:35 Matura 2021 z j. polskiego. Alarmy bombowe, możliwy wyciek tematu rozprawki

Za nami egzamin z języka polskiego. "W kilku szkołach zaczął się on z opóźnieniem. Egzamin przebiegł spokojnie. Mieliśmy kilka szkół, w których rozpoczął się z opóźnieniem ze względu na ewakuację, bo szkoła otrzymała e-maila o rzekomym podłożeniu bomby – powiedział PAP zaraz po zakończeniu egzaminu dyrektor CKE Marcin Smolik.

13:15 Jak napisać rozprawkę z "Lalki"?

Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym nie przyniosła niespodzianki - zgodnie z przewidywaniami jednym z tematów była "Lalka". Wielu maturzystów z pewnością zastanawia się, czy udało im się zdać tegoroczną maturę polskiego. Choć na oficjalne wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać, postanowiliśmy dać Wam kilka wskazówek i sugerowaniach odpowiedzi. Zobacz, czy udało Ci się trafić w klucz!

13:00 Pierwsze komentarze maturzystów. "Odwołałem się do Wersow i Ekipy"

Zakończyła się matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści komentują zadania z arkusza CKE i dzielą się pierwszym wrażeniami po wyjściu z matury. Większość uczniów cieszy się, że jeden z tematów maturalnych dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. Niektórzy przyznają nawet, że w swojej rozprawce jako jeden z argumentów podali przykład Wersow i Ekipy - znanej grupy Youtuberów. Co jeszcze uczniowie komentują egzamin z j. polskiego? Zobacz: Matura 2021 polski. "Odwołałem się do Wersow i Ekipy", "Zdam dzięki Lalce" - tak maturzyści komentują maturę z polskiego

12:45 To nie koniec matur na dzisiaj

We wtorek (4 maja) zaplanowane są jeszcze matury z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Początek o godz. 14:00.

12:25 Matura 2021 będzie powtórzona? Na Podlasiu mogło dojść do wycieku

We wtorek maturzyści pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jednym z tematów rozprawki był motyw ambicji w „Lalce” Bolesława Prusa. Okazuje się, że na dwie godziny przez egzaminem wzrosła w internecie liczba zapytań dotyczących motywu ambicji. Najwięcej wyszukiwań pochodziło z woj. podlaskiego. Czy na Podlasiu doszło do wycieku? Rok temu doszło do podobnej sytuacji. Wówczas sprawą zajęła się policja. Jak będzie w tym roku? Szczegóły dotyczące wycieku opisujemy TUTAJ.

12:00 Znamy tematy maturalne

"Lalka" i "Ziemia obiecana" - znajomością tej lektury obowiązkowej i powieści trzeba było się wykazać na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak dokładnie brzmiały tematy?

  • Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 2: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

11:50 To już ostatnie minuty

Egzamin maturalny z j. polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a więc to już pora na ostatnie poprawki. Za chwilę wszyscy będą musieli oddać arkusze.

11:35 Maturzyści z Warszawy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym

Punktualnie o godzinie 9:00 rano otrzymali swoje arkusze zadań CKE. Tuż po rozpoczęciu matury 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym na Twitterze pojawiły się informacje o tym, jakie tematy i lektur. Zobacz zdjęcia maturzystów z Warszawy tuż przed pisemną maturą 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym

11:30 Alarmy bombowe w szkołach. Czy matury są zakłócone?

Podczas pierwszego dnia matur wiele osób wpadło na niezbyt rozsądny pomysł i przekazało informacje o rzekomych bombach, jakie miały być podłożone na terenie, bądź w okolicy szkół. Do alarmów bombowych dochodzi w całej Polsce, krakowska policja poinformowała o kilkudziesięciu zgłoszeniach, ale podobne informacje były również podane m.in. w Kielcach, Kaliszu czy Radomiu.

11:25 Co było na maturze z polskiego?

Ciągle czekamy na arkusze maturalne z 2021 roku. Niedługo pierwsi maturzyści zaczną wychodzić z sali. Przypominamy, jak wyglądał egzamin maturalny z j. polskiego rok temu.

11:05 Czy tak brzmią tematy maturalne?

W internecie pojawia się coraz więcej informacji o tematach, z którymi zmagają się maturzyści.

11:00 Matura z j. polskiego trwa już dwie godziny

Od dwóch godzin uczniowie zmagają się z arkuszami maturalnymi z j. polskiego. Jak im idzie? Gdy tylko pierwsi z nich opuszczą sale to zamieścimy ich reakcje na tegoroczną maturę z j. polskiego na poziomie podstawowym. Czekamy i trzymamy kciuki!

10:25 "Lalka" na maturze 2021 z polskiego. Rozprawka o ambicji i osiąganiu celu - uczniowie komentują temat rozprawki CKE

Zaledwie kilkanaście minut po rozpoczęciu matury 2021 z języka polskiego w sieci pojawiły się pierwsze informacje dotyczące tematu rozprawki w arkuszu CKE z języka polskiego. Komentarze internautów wskazują na to, że jednym z zadań maturalnych było napisanie rozprawki z "Lalki". Jak dokładnie brzmi jeden z tematów maturalnych 2021 w arkuszu CKE? Zobaczcie!

10:00 Matura z j. polskiego trwa już godzinę

O godz. 9:00 uczniowie rozpoczęli egzamin dojrzałości z języka polskiego. Ciągle czekamy na pierwsze komentarze maturzystów. Z pewnością pojawią się one za około godzinę.

9:50 CKE komentuje rozpoczęcie matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna skomentowała rozpoczęcie matur.

9:18 Są już pierwsze informacje na temat tego, jaki jest temat rozprawki maturalnej

W internecie pojawiają się już pierwsze informacje na temat tego, jaki jest temat rozprawki maturalnej. Najprawdopodobniej dotyczy on nielubianej przez wielu uczniów "Lalki". Zobacz: Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania. Jest rozprawka z "Lalki"? Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021 poziom podstawowy

9:00 Rozpoczyna się matura 2021

Punktualnie o godz. 9:00 powinien się rozpocząć egzamin maturalny 2021. Do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystępuje około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Powodzenia!

8:45 Za kwadrans początek egzaminu

Już tylko 15 minut zostało do rozpoczęcia egzaminu maturalnego z języka polskiego. Uczniowie powoli wchodzą na sale, w których odbywają się egzaminy. Przypominamy, że matura z j. polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Pierwsi maturzyści na pewno wyjdą z sali o wiele wcześniej. W naszej relacji na pewno znajdą się pierwsze komentarze.

8:40 Matura 2021: Czy maseczka jest obowiązkowa na egzaminie maturalnym?

Podobnie jak w roku ubiegłym, z powodu pandemii koronawirusa, egzamin maturalny będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. Czy maseczki będą obowiązkowe na maturze 2021? Jakie obostrzenia będą obowiązywały podczas egzaminu maturalnego? Zobacz!

8:25 Matura 2021. Co będzie na maturze 2021 z polskiego?

Jak wygląda matura z języka polskiego? Jakich pytań należy się spodziewać? Uczniowie rozpoczną egzamin o godzinie 9:00. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Jak dokładnie wygląda matura z polskiego na poziomie podstawowym? Arkusz CKE podzielony jest na dwie części.

8:15 Matura 2021: Najważniejsze informacje. Co trzeba wiedzieć?

Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wszystko, co trzeba wiedzieć o maturze zebraliśmy w jednym dokumencie.

8:05 Andrzej Duda pamięta o maturzystach

Za niespełna godzinę rozpocznie się egzamin maturalny z j. polskiego. Prezydent RP Andrzej Duda pamiętał o tegorocznych maturzystach.

- Drodzy Maturzyści! Dziś rozpoczynacie egzaminy, których pomyślne zaliczenie uważa się za przepustkę do dorosłego życia. Wraz z Agatą, życzymy Wam przysłowiowego szczęścia w tej ważnej życiowej przeprawie. Niech nie opuszcza Was wiara we własne umiejętności i siły! Powodzenia! - napisał prezydent RP na twitterze.

8:00 Godzina do matury z j. polskiego. Sprawdź, czego nie będzie w arkuszach CKE

Jakich pytań na pewno nie będzie w arkuszach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) na maturze 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało już jakiś czas temu zestaw wymagań maturalnych. Sprawdź, czego nie trzeba uczyć się na maturę 2021.

7:45 Co można wnieść na maturę?

Co można wnieść na maturę 2021? O tych rzeczach warto pamiętać! Jakie przedmioty mogą przydać się na tegorocznym egzaminie maturalnym? Obowiązkowa będzie z pewnością maseczka. Trzeba mieć ze sobą również coś do pisania. Oprócz tego na wybrane części egzaminu można zaopatrzyć się w dodatkowe przedmioty. Co można wnieść na dzisiejszy egzamin z j. polskiego? Zobacz!

7:35 Matura 2021: język polski. Pytania i odpowiedzi. Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021

Jakie pytania i zadania będą na maturze 2021 z języka polskiego? Gdy tylko Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze egzaminacyjne, znajdziecie je na se.pl. Będziemy też publikować propozycje odpowiedzi opracowywane przez naszych ekspertów.

7:20 Matura 2021. Jak ubrać się na egzamin?

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, jak ubrać się na egzamin maturalny to spieszymy z podpowiedzią. Co trzeba włożyć na egzamin maturalny? Jakie ubranie jest akceptowalne, a jakie nie? Jak się ubrać na maturę? Podpowiadamy!

7:00 Matura 2021. Za 2 godziny początek egzaminu

Dzień dobry! Punktualnie o godz. 9:00 powinien rozpocząć się egzamin maturalny z języka polskiego.

21:30 Matura 2021 z języka polskiego. Ostatni wieczór, ostatnia noc, ostatnie godziny...

Odliczanie trwa! Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym już jutro. Z samego rana wracamy z naszą relacją na żywo. Znajdziecie tu arkusze zadań z matury 2021 z języka polskiego oraz temat rozprawki. Po udostępnieniu Wam arkuszy CKE, podamy także poprawne lub sugerowane odpowiedzi na pytania, które pojawią się na egzaminie. Ewentualne przecieki oraz pierwsze komentarze również znajdziecie w tym artykule. Bądźcie z nami już od świtu, by niczego nie przegapić!

21:00 Oto pewniaki przed maturą 2021. Co znajdzie się w arkuszu?

Odpowiedź na to pytanie w artykule Matura 2021 z polskiego, matematyki i angielskiego. Co się pojawi w arkuszu? Znamy pewniaki [CZYTAJ WIĘCEJ].

20:15 To najbardziej przeraża uczniów przed maturą 2021! Nawet Oliwia Bieniuk zabrała głos

Potrzebny moment odpoczynku od książek? Najciekawsze komentarze i najśmieszniejsze memy przed maturą 2021 [ZOBACZ KONIECZNIE].

19:30 Egzamin maturalny z polskiego już jutro rano! Co można ze sobą zabrać? Czego nie wolno?

Podpowiadamy w artykule Co można wnieść na maturę? Lista rzeczy, które warto zabrać na egzamin maturalny 2021 [CZYTAJ WIĘCEJ].

19:00 Matura 2021 z języka polskiego. Ostatni wieczór na powtórkę!

Czy Twoje przygotowania do matury podstawowej z polskiego można uznać za zakończone? Zweryfikujmy to! Zdasz maturę z polskiego? Jeśli tego nie wiesz, będzie ciężko! Sprawdź, jak dobrze znasz lektury obowiązkowe na maturze 2021 [ROZWIĄŻ QUIZ].

18:00 Wyciekły arkusze CKE z polskiego? Informacje o przeciekach zalewają internet

Więcej na ten temat piszemy w osobnym artykule [CZYTAJ SZCZEGÓŁY].

17:15 Matura 2021 z języka polskiego. Jak przebiegała tegoroczna matura próbna? Przypominamy!

Zapis naszej marcowej relacji na żywo, wraz z arkuszami i odpowiedziami, znajdziesz w artykule Matura próbna 2021: Polski. Maturzyści komentują. TAK TO WYGLĄDAŁO [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO].

17:00 Matura z polskiego coraz bliżej. Co może być na egzaminie?

Już jutro rano uczniowie podejdą do matury 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jaka lektura może się jutro pojawić? Podpowiadamy! [CZYTAJ WIĘCEJ]

Piszesz maturę 2021? Rozwiążesz ten test, na pewno zdasz! [QUIZ]

Pytanie 1 z 19
[MATEMATYKA] Cena roweru po obniżce o 15 proc. była równa 850 zł. Przed obniżką ten rower kosztował...

Matura 2021: Język polski już w środę, 4 maja 2021. Zaczynamy relację na żywo na www.se.pl!

Rozpoczynamy naszą RELACJĘ NA ŻYWO! Egzamin maturalny z języka polskiego już jutro!

Matura 2021: Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi oraz przecieki!

Maturzyści o egzaminie z języka polskiego