Wielkanoc 2020. Jak się wyspowiadać przed Świętami w diecezji tarnowskiej? Czy spowiedź online jest ważna?

2020-04-08 8:54 AT
konfesjonał, spowiedź, kościół,, grzechy
Autor: Andrzej Bęben

W tym rokiem spowiedź przed Wielkanocą jest praktycznie niemożliwa. Biskup tarnowski wyraźnie stwierdził, że próba uzyskania rozgrzeszenia za pomocą środków telekomunikacyjnych nie będzie uznawana przez Kościół. W zamian hierarcha przypomina wiernym o roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe oraz proponuje rodzinne nabożeństwo pojednania, które można odprawić w Wielką Środę.

Długie kolejki do konfesjonałów, które w Wielkim Tygodniu w diecezji tarnowskiej były czymś normalnym, obecnie stanowiłyby zagrożenie epidemiologiczne. Z tego powodu tradycyjna spowiedź jest w tym roku praktycznie niemożliwa. Przez telefon można się na nią indywidualnie umówić z wybranym duszpasterzem, ale co oczywiste, taka forma nie zapewnia, że z sakramentu skorzystają wszyscy chętni. Z kolei Kościół za nieważną uznaje spowiedź za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych.

Dlatego biskup tarnowski w swoim dekrecie opisał możliwości, jakie mają wierni, aby z czystym sumieniem przyjąć Komunię św. (również duchową) w Wielkanoc.

Eucharystię bez spowiedzi można przyjąć po wzbudzeniu żalu doskonałego i pragnienia wizyty w konfesjonale, gdy już to będzie możliwe. Z tej formy mogą korzystać nawet osoby, które popełniły grzech ciężki, aczkolwiek muszą mieć one przekonanie, że dostałyby rozgrzeszenie w ramach tradycyjnej spowiedzi. 

Pomocne w lepszym przygotowaniu się do Wielkanocy ma być też przygotowane dla diecezjan rodzinne nabożeństwo pojednania. Ta wspólna modlitwa pokutna powinna zostać odprawiona w domach wiernych w Wielką Środę wieczorem, według materiałów przygotowanych przez kurię tarnowską.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Gdy zwierzęta opanują miasta

PRZECZYTAJ TAKŻE: