Tuchów. Ostatnie WIDEO z o. Janem Rzepielą! Miesiąc przed śmiercią mówił o swoim powołaniu

2020-06-24 13:32
NIE ŻYJE ksiądz redemptorysta z Tuchowa! Był zakażony koronawirusem
Autor: Prowincja Warszawska Redemptorystów W krakowskim szpitalu zmarł zakażony koronawirusem redemptorysta o. Jan Rzepiela

Redemptoryści udostępnili nagranie wideo, w którym zmarły na COVID-19 o. Jan Rzepiela mówi o swoim powołaniu. Duchowny wspomina również własne dzieciństwo, w tym niecodzienną sytuację, jaka zdarzyła mu się podczas pełnienia funkcji ministranta. Wideo zostało zarejestrowane miesiąc przed zakażeniem się przez zakonnika koronawirusem i jego śmiercią. Dzisiaj w Tuchowie odbędzie się pogrzeb ojca Rzepieli.

Spis treści

  1. Miesiąc przed śmiercią o. Rzepiela mówił o swoim powołaniu
  2. Pogrzeb o. Jana Rzepieli
  3. Kim był o. Jan Rzepiela?
  4. Bazylika w Tuchowie ponownie otwarta

Miesiąc przed śmiercią o. Rzepiela mówił o swoim powołaniu

Wideo z o. Rzepielą powstało 21 maja 2020 roku, podczas gdy 19 czerwca br. zmarł on na chorobę COVID-19, wskutek zakażenia koronawirusem. Redemptorysta mówi o swoim kapłańskim powołaniu, ale wspomina również własne dzieciństwo. Wśród opowieści znalazła się między innymi anegdota z okresu pełnienia przez niego funkcji ministranta. Młodemu Janowi Rzepieli zdarzyło się upuścić na ziemię mszał, czyli księgę liturgiczną wykorzystywaną przez księży przy odprawianiu Mszy św.

Pełne nagranie rozmowy z o. Rzepielą można obejrzeć poniżej.

Pogrzeb o. Jana Rzepieli

W środę, 24 czerwca jest zaplanowany pogrzeb ojca Jana Rzepieli. O godz. 13.30 do kaplicy cmentarza w Tuchowie zostanie wprowadzone ciało zmarłego i obecni odmówią różaniec. O godz. 14.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Uroczystość będzie transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych tuchowskich redemptorystów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tego nie wiedziałeś o pogrzebach księży! Różnią się od pochówków osób świeckich

Kim był o. Jan Rzepiela?


O. Jan Rzepiela (senior) urodził się 16 stycznia 1945 r. w Szymbarku k. Gorlic, pierwszą profesję zakonną w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 15 sierpnia 1964 r., a święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1970 roku.

Pracował najpierw jako katecheta w Toruniu (1970-1971) oraz jako katecheta i wikariusz w Tuchowie (1971-1975). W 1975 r. rozpoczął studia w Katedrze Teologii Fundamentalnej KUL, uzyskując w 1978 r. tytuł licencjata na podstawie pracy Mitologiczna interpretacja Ewangelii w ujęciu Andrzeja Niemojewskiego. Następnie rozpoczął studia doktoranckie, ale już w 1979 r. został przeniesiony do Tuchowa w charakterze wykładowcy teologii fundamentalnej, ekumenizmu i religiologii w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów.

W latach 1984-1990 pełnił funkcję przełożonego domu nowicjatu w Lubaszowej, kontynuując nadal wykłady w WSD Redemptorystów i w nowicjacie Sióstr Służebniczek Dębickich w Tuchowie. Był też odpowiedzialny za budowę kościoła św. Gerarda w Lubaszowej.

Bazylika w Tuchowie ponownie otwarta

Po przeprowadzeniu dezynfekcji tuchowska bazylika będzie mogła zostać ponownie otwarta. Od środy, 24 czerwca godz. 18.00 wierni znowu mogą pojawiać się w świątyni. 

- Jak wiadomo, już od trzech tygodni Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest zamknięte. Na prośbę parafian i pielgrzymów, za zgodą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i po spełnieniu wszystkich jej wskazań i wymogów, w dniu 24 czerwca b.r. o godz. 18.00 Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zostanie otwarte dla sprawowania kultu religijnego. Pracę duszpasterską prowadzić w nim będą redemptoryści z domu rekolekcyjnego z Lubaszowej - napisali na FB redemptoryści z Tuchowa.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express.

San zalał ogródki działkowe i ścieżki rowerowe

PRZECZYTAJ TAKŻE: