Matura 2021 matematyka. Pewniaki maturalne od Nauczyciela Roku. To będzie na maturze 2021

2021-04-25 8:34
 To będzie na maturze z matematyki!
Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska To będzie na maturze z matematyki!

Matura 2021 z matematyki już 5 maja. To właśnie matematyki na maturze zdający obawiają się najczęściej. Nauka matematyki online w dobie pandemii koronawirusa w Polsce jeszcze zwiększyła obawy maturzystów, którzy nie czują się najmocniejsi z tego przedmiotu. Ci, którzy boją się, że obleją maturę 2021 z matematyki szukają pewniaków, czyli zadań, które na pewno pojawią się w arkuszu CKE z matematyki. Specjalnie dla se.pl, matematyk Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008, który od lat pomaga uczniom zdać maturę z matematyki, przygotował powtórkę z pewniaków maturalnych. Zobaczcie, jakie zadania na pewno pojawią się na maturze 2021 z matematyki.

Matura 2021 coraz bliżej, a wielu maturzystów drży ze strachu przed matematyką. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Poziom przygotowań uczniów do egzaminu dobrze zna Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008 i matematyk, który od lat pomaga maturzystom w przygotowaniach do matury za pośrednictwem swojej strony jakzdacmaturezmatematyki.pl. - To będzie pogrom – znany matematyk nie pozostawia złudzeń. Matematyka od lat sprawia problemy wielu uczniom, a pandemia koronawirusa w Polsce i trwająca prawie rok nauka zdalna na pewno nie pomogły w przygotowaniach do matury. - Maturzyści zamiast rozwiązywać zadania, po prostu się poddali się – ocenia Dariusz Kulma. - Ale jeszcze nie jest za późno, by dać sobie szansę na zdanie matury – dodaje.

Przeczytaj także: Nauczyciel Roku zdradza pewniaki na maturze 2021 z matematyki. Zobacz, jak rozwiązać te zadania!

Spis treści

  1. Matura 2021 z matematyki: jak zdać i co powtórzyć?
  2. Matura 2021: pewniaki z matematyki – co będzie na maturze?
  3. Pewniaki maturalne 2021 z matematyki

Matura 2021 z matematyki: jak zdać i co powtórzyć?

Co zrobić, by zdać maturę 2021 z matematyki, skoro zostało tak niewiele czasu na przygotowania? Dariusz Kulma radzi, by zamiast wpadać w panikę, poświęcić ostatnie tygodnie na intensywne powtórki i liczenie zadań. Najlepiej powtórzyć tzw. pewniaki maturalne z matematyki, czyli typy zadań, które zawsze pojawiają się w arkuszach CKE. Specjalnie dla czytelników se.pl, Dariusz Kulma przygotował powtórkę z pewniaków z matematyki, których najbardziej boją się maturzyści. Zobaczcie w naszym materiale wideo, jak obliczyć zadania, które na pewno pojawią się na maturze 2021 z matematyki.

Czytaj także: Maturzyści mają za mało czasu? Znany nauczyciel nie pozostawia wątpliwości i OSTRZEGA

Matura 2021: pewniaki z matematyki – co będzie na maturze?

Jednym z najtrudniejszych zagadnień na maturze z matematyki jest prawdopodobieństwo. Zadania o rzucaniu kością, monetą, czy losowaniu kul to prawdziwy koszmar dla maturzystów. Niestety, uczniowie muszą się przygotować, że takie typy zadań pojawią się na maturze 2021 z matematyki – zarówno wśród zadań zamkniętych, jak i otwartych w arkuszu CKE. W naszym materiale wideo zobaczycie krok po kroku, jak znany matematyk rozwiązuje i tłumaczy następujące zadania maturalne z prawdopodobieństwa:

  • Rzucamy trzykrotnie symetryczną monetą. Oblicz prawdopodobieństwo, że wypadną dokładnie dwa orły.
  • Rzucamy raz symetryczną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo, że wypadnie liczba podzielna przez 3.
  • W pudełku jest 5 kul czerwonych, 7 niebieskich i 11 zielonych. Losujemy jedną kulę. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania kuli niebieskiej.
  • W grupie liczącej 29 uczniów (dziewcząt i chłopców) jest 15 chłopców. Z tej grupy trzeba wylosować jedną osobę. Prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że zostanie wylosowana jedna dziewczyna, jest równe:

Przeczytaj koniecznie: Matura 2021. Przez kwarantannę oblejesz maturę?! CKE wyjaśnia, co z maturzystami na kwarantannie

Pewniaki maturalne 2021 z matematyki

To maturalne pewniaki z matematyki. Jeśli zrozumiecie i przećwiczycie takie zadania, poradzicie sobie z nimi na maturze 2021 z matematyki. Chcecie poznać więcej pewniaków maturalnych 2021 z matematyki? Już wkrótce opublikujemy kolejne zadania maturalne na se.pl. Więcej materiałów, z których możesz się przygotowywać do matury z matematyki na poziomie podstawowym znajdziesz na stronie jakzdacmaturezmatematyki.pl.

Więcej o maturze 2021:

Dariusz Kulma zdradza pewniaki na maturze 2021 z matematyki. Zobacz, jak policzyć te zadania!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE