Sądecka policja odzyskała 10 milionów złotych! Przestępcy kupili za nie złoto i klejnoty [ZDJĘCIA]

2020-07-20 13:18 Adrian Teliszewski

Duży sukces sądeckiej policji! Funkcjonariusze wytropili i zatrzymali dwóch przestępców, którzy wyłudzili od zagranicznej firmy ponad 10 milionów złotych. Pieniądze miały być "wyprane" dzięki zakupowi złota i drogocennych klejnotów. Współpraca polskich śledczych z Interpolem pozwoliła odzyskać dużą część gotówki oraz precjoza kupione już przez oszustów za ukradzione środki.

Do przestępstwa doszło w lutym tego roku. Oszuści podszyli się pod jedną z sądeckich firm i wysłali do włoskiego kontrahenta tego przedsiębiorstwa pisemne wezwanie do uregulowania należności za towar na inny numer rachunku bankowego niż ten, który figurował w umowie między firmami. Łącznie wyłudzili w ten sposób ponad 10 milionów złotych!

Ukradzione pieniądze miały być "wyprane" dzięki zakupowi złota i drogocennych klejnotów. Przestępcy najpierw kupili w Polsce 1 kg złota oraz klejnoty o wartości 220 tys. złotych, a następnie przeznaczyli blisko 10 mln złotych na zakup 50 kg złota u niemieckiego dystrybutora metali szlachetnych i oczekiwali na dostawę cennego kruszcu do kraju. Współpraca polskich śledczych z Interpolem pozwoliła jednak zablokować ten transport.

W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku: 28 i 29 lat. Starszy z nich miał już na swoim koncie cyberoszustwa. Obaj zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Na początku lipca oszukana włoska spółka odzyskała prawie 10 milionów złotych, które straciła w wyniku przestępczej działalności dwóch Polaków. To najwyższa, jak do tej pory wartość mienia pochodzącego z przestępstwa, którą odzyskali sądeccy policjanci.

Małopolska policja apeluje o rozwagę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.