Tragedia na Uniwersytecie Warszawskim: Student z siekierą zaatakował portierkę! Nowacka wstrząśnięta

2025-05-08 9:01

Wstrząsające wydarzenia rozegrały się w środę wieczorem na Uniwersytecie Warszawskim. 22-letni student prawa zaatakował siekierą portierkę, która zamykała drzwi do Audytorium Maximum. Kobieta zginęła na miejscu. Ciężko ranny został również pracownik Straży Uniwersyteckiej, który próbował interweniować. Sprawca został zatrzymany. Minister Edukacji Barbara Nowacka wyraziła głębokie wstrząśnięcie tragedią i zwróciła uwagę na narastający problem kryzysu zdrowia psychicznego oraz agresji w społeczeństwie. Jak podkreśliła, państwo musi podjąć zdecydowane kroki, aby walczyć z tymi zjawiskami. Co dokładnie wydarzyło się na UW? Jakie kroki zostaną podjęte w związku z tą tragedią?

Atak siekierą na UW. Nie żyje portierka

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę, 5 czerwca, około godziny 18:40 na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Piotr Antoni Skiba, 22-letni student III roku prawa, z nieznanych dotąd przyczyn, zaatakował siekierą około 60-letnią portierkę zamykającą drzwi do Audytorium Maximum. Atak był niezwykle brutalny, a kobieta zginęła na miejscu.

CZYTAJ TEŻ: Wyciekło wstrząsające nagranie sprawcy ataku siekierą na UW. Makabryczne szczegóły

Na pomoc zaatakowanej ruszył 39-letni pracownik Straży Uniwersyteckiej, jednak napastnik ranił również jego. Mężczyzna ma rany cięte obu dłoni oraz głowy. Interweniującemu strażnikowi pomocy udzielił funkcjonariusz SOP, który ochraniał przebywającego w tym czasie na UW ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Barbara Nowacka o tragedii na UW: „Jestem głęboko wstrząśnięta”

Do sprawy odniosła się w czwartek w Polsat News szefowa MEN Barbara Nowacka. – Jestem głęboko wstrząśnięta. Wyrazy współczucia dla rodziny zabitej i dużo zdrowia dla rannego, dla całej społeczności uniwersyteckiej – powiedziała Nowacka.

Minister podkreśliła, że państwo musi inwestować i wspierać działania związane ze zdrowiem psychicznym. – Nie wiemy nic tak naprawdę dzisiaj, co się wydarzyło, jakie były przyczyny, ale widzimy kilka rzeczy. Widzimy wielki kryzys zdrowia psychicznego młodszych, starszych, osób w średnim wieku. I widzimy chyba wszyscy narastającą agresję. Klasa polityczna powinna się poważnie zastanowić nad językiem, który wychodzi z parlamentu, z konferencji prasowych, wychodzi również z wieców, bo widzimy liczne przejawy agresji i ataków. Pytanie, czy naprawdę w społeczeństwie tak agresywnym chcemy żyć i funkcjonować – dodała Nowacka.

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim:

Uniwersytet Warszawski w żałobie. Odwołano Juwenalia

W związku z tragedią, rektor Uniwersytetu Warszawskiego ogłosił czwartek dniem żałoby. Odwołano wszystkie wydarzenia organizowane przez centralę uczelni, a na budynkach zawisły czarne flagi. Dzień został ogłoszony wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych.

Samorząd Studentów UW poinformował o przełożeniu Juwenaliów. W czwartek o godzinie 13:00 przed budynkiem Auditorium Maximum na Kampusie Głównym UW odbędzie się uroczyste upamiętnienie zabitej portierki. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele Kolegium Rektorskiego, Kolegium Dziekańskiego Wydziału Prawa i Administracji, Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji.

Sprawę bada prokuratura. Trwa ustalanie motywów działania sprawcy.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Nie żyje kobieta
Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki