Toruń ma piękny i nowoczesny basen za 56 milionów złotych. Otylia Jędrzejczak na inauguracji [ZDJĘCIA]

2021-05-28 11:03

Od piątku (28.05.2021) mieszkańcy Torunia mogą korzystać z pięknej i nowoczesnej pływalni Aqua Toruń. Dzień wcześniej odbyła się wielka inauguracja, na której pojawiła się m.in. mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. Zobaczcie jak wygląda nowy obiekt, z którego bardzo dumny jest m.in. prezydent Michał Zaleski!

Aqua Toruń to piękny i nowoczesny basen za 56 milionów złotych. Otylia Jędrzejczak na inauguracji [ZDJĘCIA]

Torunianie długo czekali na otwarcie "nowego basenu elanowskiego" czyli pływalni Aqua Toruń przy ul. Bażyńskich. W końcu się udało! 27 maja, odbyła się uroczysta inauguracja pływalni. Jako pierwsi mogli z niej skorzystać uczestnicy zawodów „Otylia Swim Cup Toruń 2021”, pod okiem olimpijki Otylii Jędrzejczak. Mistrzyni była pod wrażeniem nowego obiektu. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć, gdzie możecie zobaczyć jak prezentuje się nowoczesny obiekt! Dumy nie ukrywa prezydent Michał Zaleski. Dalszy ciąg materiału pod fotografiami.

Czytaj też: Nalot na mieszkanie niedaleko UMK. Policjanci z Torunia wymierzyli cios w narkotykowy biznes!

- Ten obiekt niezmiennie, od samego początku jako ten basen „elanowski”, cieszył się wielką popularnością wśród torunianek i torunian, a szczególnie wśród dzieci. Zawsze było tu gwarno i rojno – tak się działo od 1987 roku. Nadszedł jednak czas, kiedy trzeba było się poważnie zastanowić, co dalej. Czy remontujemy, modernizujemy, czy budujemy w innym miejscu nowy obiekt. Dzięki decyzjom Rady Miasta Torunia podejmowanym w trakcie jej trzech kadencji, w 2017 roku rozpoczęliśmy prace - powiedział prezydent Michał Zaleski, cytowany przez główną stronę naszego miasta.

Nowy obiekt został zaprojektowany przez szczecińską firmę MD Polska. Wykonawcą prac została firma Erbud SA. Wartość zadania wyniosła 56,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - 3,5 mln zł, a za jego realizację odpowiedzialny był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w to zadanie, dzięki którym Toruń otrzymał nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny na miarę XXI wieku. - Ten basen wykonaliśmy w ekspresowym tempie. Powstał piękny obiekt, w pełni eko – są tu choćby wzmocnienia z drewna, które są przyszłością budownictwa - podkreślił Dariusz Grzeszczak, prezes firmy Erbud SA, która była wykonawcą obiektu.

Aqua Toruń - piękna i nowoczesna pływalnia. Co tam znajdziemy?

Pływalnia przy ul. Bażyńskich to nowoczesny trzykondygnacyjny obiekt sportowo-rekreacyjny. Znajduje się w nim główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony jest do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdują się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Jest także brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami są dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw. W strefie saun do wyboru jest pięć typów łaźni oraz ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą. Kompleks ten został w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieszczą się także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Na ostatniej kondygnacji znajdują się jeszcze dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Przy pływalni są: parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownia zewnętrzna, górka dla saneczkarzy i place zabaw, w tym wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami. Zagospodarowane zostały tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów. Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych – są tu: winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Toruń w pigułce:

ESKA DOWOZI - PIERWSZY TYDZIEŃ W TORUNIU
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE