Motoambulans przekazany! Ma ratować mieszkańców Torunia. Prezydent nie ukrywa dumy [ZDJĘCIA]

2021-04-21 14:04 Konrad Marzec
Motoambulans przekazany! Ma ratować życie mieszkańcom Torunia
Autor: Adam Zakrzewski / UMT Motoambulans przekazany! Ma ratować życie mieszkańcom Torunia

W środę (21.04.2021) motoambulans w Toruniu odbyła się uroczystość przekazania motoambulansu. Pojazd ma ratować życie mieszkańców i być cennym wsparciem dla medyków. Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że realizacja tego zadania pokazuje, iż pomysły torunian nie mają granic. Zobaczcie zdjęcia nowego sprzętu i ciekawe dane techniczne!

Motoambulans przekazany! Ma ratować mieszkańców Torunia i wspomóc medyków [ZDJĘCIA]

3 marca dotarł do Torunia, a 21 kwietnia został przekazany tym, którzy mają go dobrze wykorzystać. Mowa o motoambulansie, który zasilił sprzęt medyków. - Jest nieduży, szybki, zwrotny i pomoże ratować torunian w sytuacjach zagrożenia - tak Urząd Miasta Torunia opisywał pojazd na początku marca. Skąd pomysł na jego zakup? Nie byłoby realizacji tego projektu, gdyby nie Michał Jarski, który zgłosił go w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zamówienie na zakup motoambulansu zostało opublikowane 02.12.2020 roku a 23.12.2020 roku podpisano umowę 1/MA/2020 z firmą MediCardia Monika Modlińska. Dalszy ciąg materiału pod galerią z uroczystości przekazania motoambulansu.

Michał Jarski opowiada o motoambulansie w Toruniu!

- Warto zacząć od tego, że pomysły mieszkańców Torunia nie mają granic. Pomysł mieszkańca i wola innych pozwoliła nam zakupić motoambulans, ratujący życie torunianom i naszym gościom. Rewelacyjny, sprawny, szybki pojazd, który nawet w korkach i miejscach, gdzie trudno przejechać potrafi się odnaleźć. Bardzo się cieszę, że dzięki głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim ten zakup dochodzi do skutku - powiedział podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Obecny na miejscu ratownik medyczny Michał Nowak z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu przekonywał, że w czasie pandemii koronawirusa sprzęt będzie regularnie stosowany. Podkreślił, że dzięki niemu łatwiej będzie podjąć interwencje np. w parkach, gdy coś złego stanie się biegaczom. To rzecz jasna nie wszystko. 

Urząd Miasta Torunia przekazał przy tej okazji dane techniczne, dotyczące motoambulansu. Oto najciekawsze z nich:

W ramach umowy na kwotę 229 927,20 zł zakupiono:

 • fabrycznie nowy motocykl marki BMW R 1250 GS Adventure wyprodukowany w 2020 roku dodatkowo wyposażony w trzy kufry na sprzęt medyczny, a także gmole przednie i nawigację;
 • motocykl zmienił barwę na żółtą, a także została do niego zainstalowana sygnalizacja świetlno-dźwiękowa dedykowana pojazdom uprzywilejowany;
 • wyposażony został w lokalizator Hertz-System HP900 (Automatyczne wykrycie upadku ratownika (przewrócenie motocykla, upadek podczas akcji ratowniczej) z wysłaniem danych lokalizacyjnych do dyspozytora; Wezwanie pomocy poprzez dedykowany przycisk SOS z przesłaniem danych lokalizacyjnych do dyspozytora, Wskazywanie pozycji geograficznej ratownika na mapie cyfrowej na stronach www)
 • radiotelefon doręczny Motorola DP 4601e,
 • kamera jazdy Mio MiVue M760 dual,
 • respirator transportowy AII6000A,
 • defibrylator Lifepak 1000+EKG,
 • butla z tlenem z reduktorem,
 • zakupiono 6 kompletów odzieży dla ratowników:
 • kask z systemem łączności BMW Carbon System 7,
 • Kurtka BMW Enduro Guard,
 • Spodnie BMW Enduro,
 • buty BMW Gravel,
 • rękawice BMW Enduro,

- Dodatkowo dostawca zobowiązał się przeprowadzić kurs doszkalający jazdę na motocyklu dla ratowników medycznych będących kierowcami motocykla, Motoambulans z wyposażeniem został dostarczony do Toruniu w dniu 3.03.2021 roku - czytamy w komunikacie UMT.

Wszystko co w Toruniu:

Policyjni wodniacy z Torunia rozpoczęli sezon! Pokazali imponujący sprzęt
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE