Pracował przymusowo w obozie Auschwitz-Birkenau. Kryminalni z Torunia odzyskali jego identyfikator!

2020-06-26 21:15 KM

Policjanci z Torunia ustalili posiadacza i odzyskali metalową plakietkę identyfikacyjną najprawdopodobniej należąca do pracownika przymusowego obozu koncentracyjnego Auchwitz-Birkenau, który stanowi własność Skarbu Państwa. Wartościowy ze względu na kontekst historyczny obiekt został zabezpieczony i po zakończeniu postępowania będzie mógł zostać włączony do inwentarza eksponatów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu w ramach swojej pracy ustalili mieszkańca województwa śląskiego, który posiadał metalową plakietkę identyfikacyjną najprawdopodobniej należąca do pracownika przymusowego, przebywającego w jednym z podobozów macierzystego obozu koncentracyjnego Auchwitz-Birkenau. Specjaliści ustalili również, że osoba, której dane znajdują się na plakietce przetrwała pobyt w okres okupacji i zmarła w 2017 r. we Francji.

- Tego typu przedmiot jest zabytkiem. Osoba, u której policjanci odnaleźli taki przedmiot może być podejrzana o przywłaszczenie zabytku. W opinii fachowców przedmiot z całą pewnością jest dobrem kultury, spełnia ustawowe kryteria definicji zabytku i stanowi własność Skarbu Państwa - przekazuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy KMP w Toruniu.

- Policjanci skontaktowali się z pracownikami Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu w celu ustalenia wartości historycznej odzyskanego przedmiotu. W opinii specjalistów tabliczka została określona jako oryginał pochodzący z okresu funkcjonowania obozu koncentracyjnego. Można przypuszczać, że przedmiot ten stanowił część bransoletki identyfikacyjnej - tłumaczy podinsp. Dąbrowska.

Zbiory Muzeum są w posiadaniu metalowych kart identyfikacyjnych pracowników przymusowych, natomiast ta odzyskana przez policjantów kryminalnych z Torunia jest o tyle wyjątkowa, że została wykonana ręcznie w odróżnieniu od pozostałych, które zostały wybite maszynowo. W opinii specjalistów przedmiot odzyskany dzięki staraniom kryminalnych z Torunia to metalowa plakietka identyfikacyjna najprawdopodobniej należąca do pracownika przymusowego zatrudnionego w IG Farben.

- Po wyjaśnieniu sprawy zabytek prawdopodobnie trafi do zbiorów muzealnych Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - podsumowuje policjantka z Torunia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - torun.eskainfo@grupazpr.pl.

Policjanci z Torunia w akcji - zobacz efekty ich pracy

Kaczki wywołały spore zamieszanie w Toruniu! Interweniowała policja

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.