Nietypowy protest w Toruniu. Rolnicy... rozdawali ziemniaki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-05-28 15:20
Nietypowy protest Agrounii. Rolnicy rozdawali ziemniaki w Toruniu
Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Nietypowy protest Agrounii. Rolnicy rozdawali ziemniaki w Toruniu

W piątek (28.05.2021) rolnicy i działacze Agrounii protestowali m.in. w Toruniu. Jak manifestowali swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec decyzji rządu i praktyk zagranicznych korporacji? Tego dnia można było liczyć na... darmowe ziemniaki! Zobaczcie relację i zdjęcia z tego wydarzenia na se.pl/torun.

Nietypowy protest w Toruniu. Rolnicy... rozdawali ziemniaki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek (28.05.2021) od godziny 10:30, przy ul. Dziewulskiego w Toruniu protestowali rolnicy i działacze Agrounii. Co ciekawe - mieszkańcom grodu Kopernika ta manifestacja mogła się najzwyczajniej w świecie... opłacić! Rolnicy rozdali łącznie 3 tony ziemniaków. Dlaczego zdecydowali się na taką formę? W skrócie chodzi o to, że według rolników sprzedaż ziemniaków nie przynosi im żadnych zysków. To ich zdaniem wina rządzących oraz wielkich sieci supermarketów, które "dobijają" ich biznes. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj też: Dramatyczne sceny koło Torunia. Kierowca zasłabł! Policja, świadkowie i helikopter w akcji

- Rolnik musi pracować kilka miesięcy żeby zebrać ziemniaki, a potem Biedronka skupuje je po 20-30 gr za kilogram i sprzedaje po 3 zł. Wolimy je rozdać za darmo! - przekonywali rolnicy w trakcie protestu.

Jak widać na załączonych obrazkach, chętnych do odebrania ziemniaków nie brakowało. Rolnicy Agrounii skorzystali z okazji i przekazali mieszkańcom Torunia informacje i powody protestu. Zablokowali także drogę do supermarketu. Padły hasła o zabijaniu rolnictwa i wspieraniu zagranicznych korporacji. Rolnicy opierali się na danych - 3 zł za kilogram ziemniaków w znanych sieciach supermarketów, rolnik który musi dokładać 4 tysiące złote do produkcji. Poruszone zostały także kwestie małych osiedlowych sklepów. 

Podobne protesty miały miejsce także m.in. w Warszawie. W październiku 2020 roku Agrounia wybrała inną formę - rolnicy blokowali drogi, w tym m.in. te na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wówczas strajkowano przeciwko ustawie "Piątka dla zwierząt". 

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Wszystko co w Toruniu:

Protest rolników z Agrounii w Toruniu, którzy rozdają ziemniaki za darmo przed Biedronką, którą oskarżają o zaniżone ceny skupu płodów rolnych.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE