Toruń ma nowe autobusy! Te nowoczesne pojazdy robią wrażenie [ZDJĘCIA]

2021-04-28 9:17 Konrad Marzec
Toruń ma nowe autobusy! Są nowoczesne i bezpieczne
Autor: Wojciech Szabelski / UM Toruń Toruń ma nowe autobusy! Są nowoczesne i bezpieczne

Nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami - do Torunia dotarło osiem nowych autobusów miejskich - zasilanych olejem napędowym solarisów. - To kolejny krok w stronę wycofania z taboru najstarszych pojazdów, czyli wysłużonych jelczy. W planach są kolejne dostawy i zakupy nowego taboru, w tym autobusów elektrycznych - inormuje nas Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu.

Toruń ma nowe autobusy! Te nowoczesne pojazdy robią wrażenie [ZDJĘCIA]

Miasto Toruń kupiło osiem fabrycznie nowych miejskich autobusów marki Solaris za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Rzeczniczka Zakładu Sylwia Derengowska przekazała nam, że pojazdy spełniają wszelkie normy ekologiczne, są wygodne, bezpieczne, niskopodłogowe, klimatyzowane. - Inwestycje w transport publiczny w Toruniu są systematyczne i rozłożone na wiele lat. Widzimy nowe i przebudowane torowiska tramwajowe, jesteśmy też w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na budowę nowej linii tramwajowej na osiedle Jar. Będzie to kilka kilometrów zupełnie nowej linii - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj też: Ciemny dym nad kamienicą w Toruniu! Wspólna akcja służb i mieszkańców

- Równolegle z zadaniami budowlanymi miasto systematycznie uzupełnia tabor komunikacji miejskiej. Kupujemy nowe autobusy, nowe tramwaje. Podpisaliśmy umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów, a 17 takich, także nowoczesnych już mamy. Mamy też kilkanaście autobusów hybrydowych, a w ubiegłym roku podpisano umowę na zakup sześciu autobusów elektrycznych. I najnowszy zakup - osiem autobusów zasilanych olejem napędowym, ale z silnikami spełniającymi najwyższe normy Euro 6. Takie zakupy to oczywiście niebagatelny koszt, ale warto wymieniać tabor, by torunianom podróżowało się coraz lepiej - podkreślił prezydent Zaleski.

Na tabor autobusowy składa się obecnie, łącznie z nowymi solarisami, 150 autobusów miejskich w eksploatacji: 50 autobusów MAN, w tym 14 to hybrydy, 85 autobusów Solaris (łącznie z nową dostawą), w tym jedna hybryda, 5 autobusów Ursus, 10 autobusów Jelcz plus zabytkowy Jelcz. Poprzednia duża dostawa autobusów miała miejsce w 2018 r. – 14 hybrydowych MAN-ów (łączna wartość 24 802 212,00 zł brutto) i 21 Solarisów z silnikiem Diesla (łączna wartość 25 538 121,00 zł brutto).

Przetarg na dostawę ośmiu fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów ogłoszono 17 marca 2020 r. Zgłosiły sięcztery firmy: Solaris Bus&Coach z ofertą 10.437.288,00 zł brutto, EvoBus Polska sp. z o.o. z ofertą 13.792.728,00 zł brutto, Man Truck&Bus Polska sp. z o.o. z ofertą 11.680.080,00 zł brutto i Busimport Pl sp. z o.o. z ofertą 10.332.000,00 zł brutto.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę Solaris Bus & Coach S.A. (łączna wartość 10.437.288,00 zł brutto). Zadecydowały o tym względy techniczne, w tym przyszłe niższe koszty eksploatacji. 8 września 2020 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris. Dostawy zaplanowano w terminie 270 dni od daty podpisania umowy. 27 kwietnia 2021 r. pojazdy dotarły do Torunia.

-  Autobusy są wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, 12-metrowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika - wyliczył prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - W dostarczonych obecnie pojazdach niektóre parametry norm emisji spalin są jeszcze lepsze niż w silnikach, które mają solarisy (21 sztuk) dostarczone do Torunia w 2018 roku. Przeszły też facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki tym zmianom zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych - podkreślił pan prezes.

Rzeczniczka MZK podkreśla, że to nie koniec zakupów. 30 września ub.r. podpisano umowy na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A. za 16.730.091,00 zł brutto. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiada konsorcjum firm Ekoenergetyka – Polska i Westa Building za kwotę 4.679.190.26 zł brutto. Dostawa powinna zostać zrealizowana pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

Przeczytaj także: Koronawirus zabił młodego sędziego z Torunia! Pracownicy w szoku. "Nie możemy w to uwierzyć"

- MZK złożył także wniosek aplikacyjny na dofinansowanie zakupu kolejnych 10 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w ramach programu „Zielony transport publiczny” realizowanego przez NFOŚiGW. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a dostawy planowane są w 2023 r. W tym roku MZK planuje również ogłoszenie przetargu na zakup kolejnych 5 nowych autobusów 12-metrowych zasilanych olejem napędowym, których dostawa będzie zrealizowana w 2022 roku - podsumowuje Sylwia Derengowska.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Toruń w pigułce:

Kilkanaście włamań do altanek w Toruniu. Policja dopadła sprawcę
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE