Boże Ciało 2021: Procesja w Toruniu zablokuje miasto. O której godzinie? Trasa, utrudnienia, ołtarze

2021-06-02 17:24
Boże Ciało 2021: Procesja w Toruniu zablokuje miasto. O której godzinie? Trasa, utrudnienia, ołtarze
Autor: Wojciech Szabelski / UM Toruń Boże Ciało 2021: Procesja w Toruniu zablokuje miasto. O której godzinie? Trasa, utrudnienia, ołtarze / Zdjęcie poglądowe

Boże Ciało 2021: Procesja w Toruniu - godzina, utrudnienia, trasa, ołtarze. Sprawdzamy, co będzie się działo na toruńskiej starówce. Komunikat w sprawie tegorocznej procesji pojawił się na stronie Diecezji Toruńskiej. Czy koronawirus poważnie wpłynie na jej przebieg? Wszystkie szczegóły przekazujemy wam w poniższym artykule na se.pl/torun.

Boże Ciało 2021: Procesja w Toruniu zablokuje miasto. O której godzinie? Trasa, utrudnienia, ołtarze

Boże Ciało 2021 już w najbliższy czwartek (3.06.2021). Znamy już szczegóły procesji, która przejdzie ulicami starówki. Czy koronawirus wpłynie poważnie na jej przebieg? Na pewno trzeba się przygotować na zmiany względem tego, co przeżywaliśmy kilka lat temu w dniu Bożego Ciała. - W tym roku nie będzie tradycyjnych ołtarzy umiejscowionych na trasie procesji. Ich rolę przejmą tzw. kościoły stacyjne, w których będą sprawowane obrzędy, zwyczajowo celebrowane przy ołtarzach na trasie procesji - informuje w komunikacie diecezja toruńska.

Czytaj też: Toruń. Sklepy otwarte w Boże Ciało. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy 3.06.2021

Boże Ciało 2021 w Toruniu. O której godzinie procesja?

Jak podaje na swojej stronie diecezja toruńska - wzorem lat ubiegłych procesję Bożego Ciała na toruńskiej starówce poprzedzi Msza święta z uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, której o godz. 9.00 w katedrze Świętych Janów przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel. Później wierni będą uczestniczyć w procesji, która przejdzie ulicami starówki. Znamy już szczegóły trasy, które omówimy pod galerią ze zdjęciami.

Boże Ciało 2021 w Toruniu. Trasa procesji ulicami starówki

Diecezja toruńska zdradziła na swojej stronie dokładną trasę procesji Bożego Ciała. Uwaga - czasie jej trwania w mieście będzie można potkać na spore utrudnienia. Jeżeli nie macie pilnych spraw do załatwienia w tym czasie, lepiej poczekać na zakończenie procesji.

- Pierwszym kościołem stacyjnym będzie toruńska katedra. Po zakończeniu Mszy świętej procesja wyruszy ul. Żeglarską i Rynkiem Staromiejskim do drugiego kościoła stacyjnego - kościoła Świętego Ducha, a potem trzeciego - kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by stamtąd przez Stary Rynek, ulice: Szeroką, Królowej Jadwigi i Rynek Nowomiejski dotrzeć do ostatniego ze stacyjnych kościołów - św. Jakuba. Tam po uroczystym błogosławieństwie procesja zostanie zakończona. Zaraz po niej w kościele św. Jakuba sprawowana będzie Msza święta - czytamy na stronie diecezji toruńskiej.

Jeżeli chodzi o procesje w poszczególnych parafiach - tutaj odsyłamy do stron internetowych konkretnych kościołów. Powinny już tam się znajdywać informacje dotyczące procesji i ołtarzy. 

Boże Ciało 2021 w kościele. Obowiązują obostrzenia

Przy okazji Bożego Ciała 2021 warto pamiętać, że z powodu pandemii koronawirusa obowiązują następujące obostrzenia. Ich nieprzestrzeganie może się wiązać z prośbą o opuszczenie kościoła lub nawet mandatem.

  • w kościołach obowiązuje limit: 1 osoba na 15 m2 powierzchni;
  • obowiązkowe pozostaje zachowanie odległości nie mniejszej niż 1,5 metra (nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochówku);
  • trzeba zakrywać usta i nos za pomocą maseczki;
  • osoby pozostające na zewnątrz kościoła muszą zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 metra od siebie.

Wszystko co w Toruniu:

Święto Trzech Króli w Toruniu 2013-2014
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE